Mediķu arodbiedrība norobežojas no citu mediķu organizāciju izrādītā atbalsta valdības nostājai

© Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) norobežojas no citu mediķu organizāciju izrādītā atbalsta valdības nostājai pret veselības aprūpi un noraida jebkādas "spekulācijas" par to, ka likumā noteikto darba samaksas pieaugumu ārstniecības personām valdība varētu piešķirt tikai tad, ja tiks pieņemti konkrēti valdības nosacījumi.

Kā aģentūru LETA informēja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte, arodbiedrība nolēmusi neatbalstīt Latvijas Ārstu biedrības (LĀB), Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) un Latvijas Māsu asociācijas (LMA) pausto nostāju, kas izriet no trešdienas organizāciju tikšanās ar premjerministru Krišjāni Kariņu (JV) un finanšu ministru Jāni Reiru (JV).

Tikšanās laikā tika pārrunāta veselības aprūpes finansējuma, tai skaitā nozarē strādājošo atalgojuma, palielināšana. Pārspriežot šo tematu, Kariņš uzsvēris, ka "mediķu atalgojuma palielinājumam jānotiek vienlaikus ar uzlabojumiem veselības aprūpē un nodokļu sistēmā - veselības aprūpē ir paredzēta slimnīcu līmeņošana", kā arī vienojies ar LĀB, LJĀA un LMA pārstāvjiem par turpmāku sadarbību.

LVSADA nav saprotama un pieņemama tāda sadarbība, kuras "pamatā ir piekrišana likuma nepildīšanai un iespējamai veselības aprūpes pieejamības pasliktināšanai reģionos". Tāpat LVSDA norobežojas no nostājas, ka "līdzšinējā darba samaksas sistēma veselības aprūpē ir bijusi necaurskatāma, netaisnīga un tāpēc ieviešama cita sistēma, bet, kamēr tādas nav, likums par darba samaksas paaugstināšanu nav jāpilda".

Šādā situācijā LVSADA uzskata par nepieciešamu atgādināt, ka 2019.gada 24.oktobrī LĀB, LJĀA, LMA un LVSADA pārstāvji vienojās par kopīgu rīcību protesta akciju organizēšanā. Protestu mērķis bija panākt, lai Ministru kabinets un Saeima ievēro Veselības aprūpes finansēšanas likuma normas par darba samaksas paaugstināšanu nozarē.

Tas joprojām nav noticis, kaut arī 2.jūnijā valdība lēma, kā ministrijām pārdalīt 600 miljonus eiro. Veselības infrastruktūras projektiem tiks novirzīti 103,2 miljoni. Taču likumiski garantētajam darba samaksas pieaugumam nozarē politiķi joprojām nevar atrast nepilnus 44 miljonus, uzsver arodbiedrībā.

Tāpēc LVSADA konsekventi turpinās cīnīties par to, lai "likumā noteiktās garantijas par darba samaksas pieaugumu veselības aprūpes darbiniekiem tiktu pildītas bez vilcināšanās un bez ierunām".

Jau ziņots, ka šī gada sākumā tika aizsākta jauna atalgojuma modeļa izstrāde veselības aprūpē strādājošajiem, taču LVSADA padomes sēdē 21.janvārī nolēma neatbalstīt Kariņa ierosinājumu veidot jaunu medicīnas darbinieku atalgojuma modeli, jo, viņuprāt, reformas ir bezmērķīgas. LVSADA arī nesaskata nepieciešamību radikāli mainīt pašreizējo atalgojuma modeli.

Latvijā

Būtu jāizvērtē atsevišķu Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA) darbinieku atbildība un jāsaprot, kā valsts varētu palīdzēt iedzīvotājiem saistībā ar neizdarību radītajiem zaudējumiem, tā pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu (JV) pauda prezidents Edgars Rinkēvičs.