Opozīcijas deputāts: Pūcem vajadzētu vismaz atvainoties Ikšķiles iedzīvotājiem

© Vladislavs Proškins/F64

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP) vajadzētu vismaz atvainoties Ikšķiles iedzīvotājiem pēc Satversmes tiesas (ST) sprieduma, ar kuru ministra rīcība, liedzot aptauju par administratīvi teritoriālo reformu, ir atzīta par neatbilstošu Satversmei, aģentūrai LETA pauda Saeimas opozīcijas deputāts Viktors Valainis (ZZS).

ST par neatbilstošu Satversmei atzinusi ministra Pūces rīkojumu par Ikšķiles novada pašvaldības rīkotās iedzīvotāju aptaujas par administratīvi teritoriālo reformu nolikuma apturēšanu.

Valainis vērsa uzmanību, ka viņš jau pirms pusgada pieprasījumā Saeimā par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas apturēšanu norādījis, ka "ministrs klaji pārkāpj likumu".

Kā ziņots, ST spriedumā secināts, ka pašvaldībai ir rīcības brīvība savas autonomās kompetences īstenošanā, ņemot vērā Satversmē un citos ārējos normatīvajos aktos noteikto ietvaru un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju likumiskās intereses. Tā kā pašvaldība ir izveidota tieši iedzīvotāju interešu nodrošināšanai, iedzīvotāju viedokļa uzklausīšana ir viens no pašvaldības ikdienas darba elementiem, kuru tā var izmantot dažādos savā kompetencē esošos jautājumos.

ST atzina, ka administratīvi teritoriālā reforma, ar kuru plānotas līdzšinējo administratīvo teritoriju robežu izmaiņas, ir tieši saistīta ar attiecīgo administratīvo teritoriju iedzīvotāju tiesībām un likumiskajām interesēm un pašvaldības autonomo funkciju īstenošanu. Tāpēc pašvaldībai ir tiesības noskaidrot tās iedzīvotāju viedokli, lai reformas gaitā to savlaicīgi sniegtu valsts institūcijām.

Tiesa atzina, ka aptaujas nolikumā lietotā terminoloģija drīzāk raksturīga vēlēšanām vai referendumam. Tomēr nevienā no Ikšķiles novada domes lēmumiem nav norādīts, ka aptaujas rezultāti varētu būt saistoši pašvaldībai vai citām valsts institūcijām, kas pieņem lēmumus attiecībā uz administratīvi teritoriālo reformu.

Dome ir konsekventi norādījusi, ka aptauju rīko vienīgi tādēļ, lai uzzinātu iedzīvotāju viedokli par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu administratīvo teritoriju. Tādējādi aptaujas nolikumā lietotā terminoloģija pati par sevi nepadara Ikšķiles novada iedzīvotāju aptauju par referendumu un tātad nepadara to arī prettiesisku, savā lēmumā skaidro tiesa.

Jau vēstīts, ka Pūce žurnālistiem pauda, ka ST spriedums ir korekts un palīdzēs tālākā darba organizācijā. Pūce atzīmēja, ka "augsti vērtē" ST spriedumu, piebilstot, ka tajā ir sniegts detalizēts vērtējums par to, kādas ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pilnvaras, pieņemot lēmumus par pašvaldību iekšējo normatīvo aktu apturēšanu.

Kā skaidroja Pūce, spriedumā konstatēts, ka ministram bijušas juridiskas tiesības apturēt iekšējo normatīvo nolikumu, bet pašvaldībām ir tiesības noskaidrot iedzīvotāju viedokli. Ministrs atzīmēja, ka, atbilstoši spriedumam, viņam bijis pienākums izmantot citas pārraudzības formas.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), vaicāts par iespējamiem noradījumiem ministram pēc ST lēmuma, norādīja, ka iepazīsies ar ST lēmumu un ka viņam ir gaidāma saruna ar VARAM ministru, kā tiesas lēmumu labāk ieviest dzīvē. "Valdībai ir jāskatās, kā mēs varam savu darbu darīt labāk un pareizāk," akcentēja premjers, norādot, ka tiesas lēmums ir jāņem vērā.

Latvijā

18. novembris aizvadīts, valsts karogi vairumam ēku jau noņemti, lai atkal plīvotu nākamajos svētkos vai atceres dienās. Lai no cik izturīga auduma karogs ir šūdināts, agrāk vai vēlāk nāksies to nomainīt. Bet ko darīt ar lietošanai vairs nederīgu Latvijas karogu? To skaidro 360TV ziņas “Ziņneši”.

Svarīgākais