FOTO: toreiz un tagad - kā pirms 135 gadiem izskatījās Ventspils

© Ventspils muzejs/ F.Troman

Pagājušā gada nogalē Ventspils muzeja krājumā nonākušais senākais šobrīd zināmais Ventspils panorāmskats – 19.gs. beigās radīta fotogrāfija, kas uzņemta no ev. lut. baznīcas torņa, no tā ziemeļaustrumu stūra.

Uz kartona pamatnes uzlīmētajai fotogrāfijai ir paraksts un datējums - Phot. F. Tromann 1885. Visai ticami, ka tās autors ir Liepājas fotogrāfs Felikss Tromans. Fotogrāfijā redzama daļa no Pils, Katrīnas, Dārzu un Plosta ielu rajonā virzienā uz pareizticīgo Sv. Nikolaja baznīcu.

Lai gūtu pārliecinošu iespaidu par nedaudz vairāk kā 100 gados notikušajām izmaiņām, Ventspils muzejs 7. maijā no vietas, kur kādreiz ar savu fotokameru bija stāvējis Felikss Tromans, nofotografēja to pašu ainu mūsdienās. Salīdzinājumā rezultātu var novērtēt katrs ventspilnieks un pilsētas pazinējs - senajā attēlā vēl nav E.Reinkes mājas Dārza ielā 2, nav jau minētā (būs tikai pēc 16 gadiem) Sv.Nikolaja baznīca, arī pārējā apbūve stipri atšķiras no tās, ko varam šajā rajonā redzēt mūsdienās. Lai labāk orientētos un spētu salīdzināt abus attēlus, esam iezīmējuši divus marķierus - Pils ielu (1) un bijušo Ventspils jūrskolas namu, vēl nesen bijušo Latvenergo Ventspils klientu apkalpošanas centru (2) Pils ielā 11.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais