"Tiem nevajadzētu būt pieejamiem sabiedrībai"; mediķi neiesaka veikt Covid-19 antivielu testus

© EP/SCANPIX/LETA

Lielākās Latvijas medicīniskās laboratorijas sākušas piedāvāt Covid-19 antivielu testus. Tie domāti, lai pacienti, kuriem ir aizdomas, ka viņi, iespējams, pārslimojuši jauno koronavīrusu, to varētu pārbaudīt. Ārsti gan pašiem uz savu galvu veikt šos testus nemaz neiesaka, ziņo LTV "Panorāma".

Jau otro nedēļu noteikt antivielas piedāvā arī Latvijas lielās laboratorijas. Centrālajā laboratorijā pārbaudīti jau vairāk nekā 400 cilvēki, un interese aug ar katru dienu. Arī “Panorāma” sastop vairākus pacientus, kas analīzes nupat nodevuši vai gatavojas to darīt.

Testi, ko patlaban piedāvā laboratorijas Latvijā, esot iegādāti Vācijā. Tie ir divu veidu - un nosaka antivielu klātbūtni gan salīdzinoši īsā laikā pēc slimošanas, gan arī tad, kad pagājuši jau vairāki mēneši. Tiesa, arī šie testi nav 100% droši, un to, vai cilvēks atkārtoti nesaslims vai neaplipinās citus, negarantē.

"Manuprāt, šiem testiem nevajadzētu būt pieejamiem sabiedrības locekļiem, jo jāatceras, ka visas analīzes nozīmē ārsts, kuram ir medicīniskā izglītība un kurš saprot, kāpēc katru testu viņš nozīmē, un kā to interpretēt," saka Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe Aija Vilde.

Pozitīvas atbildes jau saņēmuši vairāki cilvēki. Paula Stradiņa slimnīcas infektologi arī vakar saņēmuši zvanu no ģimenes ārsta, kura pacients uz savu galvu veicis testu, saņēmis pozitīvu atbildi. Bet ko darīt tālāk?

"Tikpat labi var būt arī viltus pozitīvs un rasties tāda nepamatota un maldīga drošības sajūta, un šādā gadījumā tas cilvēks var izraisīt uzliesmojumu un inficēt daudzus citus cilvēkus, ja nu gadījumā pats vēlāk inficējas. Noteikti nevajadzētu cilvēkiem pašiem iet un taisīt šo testu," tā Vilde.

Sabiedrībā, kurā ir zema šī vīrusa izplatība, daudz biežāki būšot viltus pozitīvie rezultāti, saka infektoloģe. Visiem, kam ir aizdomas par inficēšanos ar koronavīrusu, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kas var nozīmēt analīzes iztriepēm no rīkles un deguna, nevis asinīm.