Valdību veidojošās partijas šodien vienojās zinātniekiem Covid-19 izpētei piešķirt papildu piecus miljonus eiro, šodien pēc koalīcijas partiju sadarbības sanāksmes žurnālistiem pastāstīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).
Domājot par to, kā veicināt ekonomikas atlabšanu pēc Covid-19 krīzes, valdību veidojošās partijas panāca vienošanos Covid-19 pētniecībai novirzīt papildu piecus miljonus eiro.
"Zinātne ir virziens uz nākotni, jo tas ir tas posms, lai varētu veicināt ekonomikas pārveidošanu, lai tā spētu rast pēc iespējas lielāku vērtību," teica premjers.
Par to, kā aprēķināta piešķiramā summa, Kariņš pastāstīja, ka tās ir zinātnieku aplēses. Tāpat papildu informāciju par aprēķinu minētajai summai rīt valdības sēdē piedāvās izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP).
Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) sacīja, ka, domājot metaforās, vispareizāk būtu domāt nevis par to, kur pirkt pienu, bet kā nopirkt govi, lai tā ražotu pienu. Tāpēc viņš pauda gandarījumu par koalīcijas uzmanību ekonomikas atveseļošanās pasākumiem.
"Varam būt gandarīti par vienošanos atbalstam zinātnē. Šodien bija konkrētais lēmums par piecu miljonu atbalstu valsts pētījumu programmai. Otrā vienošanās daļa bija, ka šis ir tikai pirmais solis ieguldījumos zinātnē. Par pārējiem soļiem jāturpina diskusija Ekonomikas ministrijas darba grupā, runājot par ekonomikas atveseļošanās pasākumiem," teica Dzintars.
Kā ziņots, nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) bija rosinājusi piešķirt papildu līdzekļus vismaz 30 miljonu eiro apmērā turpmāko gadu laikā zinātniekiem Covid-19 izpētei, aģentūru LETA informēja politiskais spēks.
Atbilstoši Latvijas zinātnieku saimes aicinājumam, ko formulējusi Latvijas Jauno zinātnieku apvienība, VL-TB/LNNK ieskatā, būtu steidzami jālemj par trīs veida ieguldījumiem zinātnē. Pirmkārt, esot jālemj par piecu miljonu eiro atvēlēšanu valsts pētījumu programmai Covid-19 apkarošanai trīs sadaļās - medicīnā, inženierzinātnēs un ekonomikā.
Otrkārt, esot jāpiešķir pieci miljoni eiro "zinātnes bāzē", lai no 2021.gada pārietu uz rezultātā orientētu sistēmu. Treškārt, esot jālemj arī papildu pieciem miljoniem eiro šogad un tuvākos divus gadus, lai finansētu vairāk ārvalstu ekspertu izcili novērtētus pētniecības projektus.