TB/LNNK nosoda Jakrina rīcību

Apvienības "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) valde šodien nolēmusi nosodīt satiksmes ministra biroja vadītāja Emīla Jakrina rīcību, "divdomīgā personiskā sarunā" vēršoties pie Latvijas Televīzijas (LTV) Ziņu dienesta vadītāja Mareka Gailīša, tomēr uzskata, ka šādi Jakrins centies risināt "politiskās ietekmējamības problēmu LTV".

Jakrins šodien valdi informējis, ka vērsīsies tiesībsargājošajās institūcijās ar lūgumu pārbaudīt viņa rīcībā nonākušās ziņas "par kāda cita politiskā spēka ietekmi uz LTV veidotajiem sižetiem". TB/LNNK aicina tiesībsargājošās institūcijas rūpīgi izvērtēt visu informāciju par šo gadījumu, aģentūru LETA informēja TB/LNNK preses sekretārs Rolands Pētersons.

"Šāda politiķa vēršanās pie žurnālista ir nepārdomāta un nosodāma rīcība," uzskatot TB/LNNK valdes priekšsēdētājs Roberts Zīle, "ir skaidrs, ka Emīls Jakrins sākotnēji izvēlējās nepareizo metodi šīs problēmas risināšanā. Tagad viņš savu kļūdu ir gatavs labot, un es esmu pārliecināts, ka tiesībsargājošās institūcijas rūpīgi izvērtēs visu informāciju, panākot sabiedriskās televīzijas politisko neitralitāti priekšvēlēšanu laikā."

"Šī mērķa sasniegšanai būtu labi, ja LTV vadība atklātu, vai tas tiešām ir pirmais un vienīgais gadījums šajā priekšvēlēšanu periodā, kad televīzija ir saskārusies ar tiešu vai netiešu spiedienu vai cita veida metodēm kādu politisko interešu panākšanai. TB/LNNK viennozīmīgi uzskata, ka masu mediju, un jo īpaši sabiedriskās televīzijas, politiskā neitralitāte ziņu sižetos ir viens no stūrakmeņiem informētai vēlētāju izvēle un līdz ar to demokrātijas kvalitātei Latvijā," piebildis Zīle.

Kā aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Dzintars Jaundžeikars (PLL), komisijā vērsies LTV ģenerāldirektors Edgars Kots. Jakrins 2.septembrī uz sarunu uzaicinājis Gailīti. Sarunā, kas notikusi Daugavas krastmalā, Jakrins mudinājis par Satiksmes ministriju veidot pozitīvus sižetus, pretējā gadījumā dodot mājienus par Gailīša sievas darbu, kura strādā "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrā" (LVRTC). Gailītis sarunu ierakstījis video, un tagad šie pierādījumi pievienoti Kota iesniegumam Saeimai.

Kā pastāstīja Jaundžeikars, Saeimas komisija Kota iesniegumu un videoierakstu nosūtījusi Drošības policijai. Pats Gailītis vērsies arī prokuratūrā. Prokuratūra Gailīša iesniegumu saistībā ar Jakrina centieniem ietekmēt LTV Ziņu dienesta darbu pēc piekritības nosūtījusi Drošības policijai, aģentūrai LETA sacīja prokuratūras ārējo sakaru koordinētājs Andrejs Vasks.

"Iespējami ātri Drošības policijai ir jānoskaidro, vai ieraksts ir īsts un nav montēts, vai tā nav provokācija pret Jakrinu kā 10.Saeimas deputāta kandidātu," sacīja Jaundžeikars.

Ja izrādīsies, ka Jakrins, kurš ir amatpersona, priekšvēlēšanu laikā ir mēģinājis ietekmēt LTV Ziņu dienestu, lai tas par Satiksmes ministrijas pakļautībā esošajiem uzņēmumiem ziņo tikai "labu vai neko", pret Jakrinu būtu jāierosina kriminālprocess, uzskata Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs.

Jaundžeikars pauda cerību, ka Drošības policija strādās ātri, jo ir priekšvēlēšanu laiks un šāda veida konflikti var ietekmēt vēlēšanu rezultātus.

Jakrins iepriekš izplatīja paziņojumu medijiem, kurā nenoliedz, ka ticies ar Gailīti.

"Manas un Gailīša sarunas vienīgais iemesls bija manā rīcībā nonākusī nepārbaudītā informācija par iespējamu politisku vienošanos starp LTV Ziņu dienesta vadītāju un konkrētam politiskam spēkam pietuvinātām personām. Iespējamās vienošanās viena no sastāvdaļām ir, izmantojot brāļu Ģirta un Laura Dripes ietekmes kanālus, iekārtot darbā "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrā" Gailīša dzīvesbiedri apmaiņā pret abiem brāļiem pietuvinātam politiskam spēkam interesējošiem sižetiem LTV," apgalvoja Jakrins.

Lai pārrunātu šo informāciju, Jakrins sarunājis tikšanos ar "pašu ieinteresēto personu - Gailīti".

"Patlaban varu atzīt, ka pareizāk būtu bijis tūlītēji vērsties pie LTV vadītāja Kota," norāda satiksmes ministra biroja vadītājs. "Attiecībā uz LTV iesniegumu tiesībsargājošās iestādēs uzskatu, ka tā būs iespēja pārbaudīt šīs sarunas patiesos mērķus. Godīga žurnālistika, tāpat kā godīga politika, ir vienlīdz svarīga demokrātiskā sabiedrībā."

Jakrins norādīja, ka plāno vērsties pie Kota un aicināt publiskot visu sarunas ierakstu, lai sabiedrība var pārliecināties, ka nav noticis mēģinājums ietekmēt žurnālistus. Kots aģentūrai LETA savukārt atbildēja, ka vispirms konsultēsies ar juristiem un tikai tad izlems, vai zvanu publiskot.

Komentējot brāļu Dripju pieminēšanu, Ģirts Dripe aģentūrai LETA norādīja, ka Jakrins esot kaut ko ļoti smagi sajaucis un viss teiktais esot "klačas vecas tantes līmenī".

"Brāļu Dripju ministrijā nav jau pusotru gadu, un runāt par viņu ietekmi nav nekāda pamata. Drīzāk vajadzētu interesēties par 40 "tēvzemiešu" un "Vienotības" pārstāvjiem, kuri salikti dažādās valdēs," teica Dripe.

Komentējot Jakrina teikto par iemesliem, kāpēc viņš vēlējās tikties ar Gailīti, Kots pauda viedokli, ka deputāta kandidāts vērsies pie nepareizā adresāta. Proti, ja viņa rīcībā nonākusi šāda informācija par iespējamo vienošanos, bija jāvēršas uzreiz pie LTV ģenerāldirektora kā uzņēmuma vadītāja.

Vaicāts, vai izvērtēs politiķa teikto, LTV ģenerāldirektors teica, ka iepazīsies ar oficiālo informāciju un tad varēs sniegt komentāru.

Vaicāts, vai saņemti citi signāli par vēlmi ietekmēt saturu, Kots minēja, ka tiešā veidā ietekmēšana nenotiek, lai gan priekšvēlēšanu laikā sarunās nepārtraukti esot jūtami šādi mēģinājumi. Pagaidām nekādus citus oficiālus iesniegumus viņš neesot saņēmis, taču, ja saņems, gatavs vērsties attiecīgajās iestādēs. Viņš uzskata, ka gadījumā ar Jakrinu, iespējams, pārkāpts likums, kā arī ētiskas normas. Šādu rīcību viņš vērtē kā apdraudējumu vārda brīvībai un daļēji arī "mana darbinieka ģimenes locekļa personiskajai karjerai".

"Tā ir Jakrina kunga versija, viņa interpretācija par sarunas iemeslu. Viņam ir tiesības uz šādu paziņojumu," deputāta kandidāta teikto komentēja Gailītis, kurš vērsies prokuratūrā.

Viņš nenoliedza, ka aptuveni 15 minūtes ilgajā sarunā pieminēta arī viņa dzīvesbiedre, kura nesen sākusi darbu LVRTC, taču tai pat laikā Jakrins esot teicis, ka ar konkursa rezultātiem "esam apmierināti" un ka viss ir kārtībā. Komentējot Jakrina teikto, Gailītis piebilda, ka, cik viņam zināms, neviens no brāļiem Dripēm nestrādā LVRTC, turklāt viņa sieva uzvarējusi konkursā, kurā piedalījās vēl 3-4 citi kandidāti. Dzīvesbiedres amats neesot politisks, bet gan profesionāls.

Sarunu Gailītis uztvēris kā mēģinājumu ietekmēt ziņu dienesta darbu, ticis pieminēts arī LTV raidījums "De facto". Tāpat viņš sadzirdējis draudus sievas profesionālajai karjerai.

Gailītis sagaidot tiesisku un godīgu izvērtējumu. Viņaprāt, nav pieļaujams, ka viena politiskā spēkā pārstāvis šādā veidā cenšas runāt ar sabiedriskās televīzijas ziņu dienesta vadītāju. "Ir pārkāptas gan likumiskās, gan ētiskās robežas," akcentēja Gailītis.

Satiksmes ministrs Kaspars Gerhards (TB/LNNK) uz "Nozare.lv" jautājumu, vai Jakrins turpinās pildīt satiksmes ministra biroja vadītāja amatu, ar ministrijas padomnieces Ingas Spriņķes starpniecību atbildēja, ka "LTV iesniegums un ministra biroja vadītāja sniegtā informācija ir jāizvērtē attiecīgajām iestādēm".

Latvijā

Finanšu krāpnieki šobrīd aktīvi uzdodas par mobilo sakaru operatoru darbiniekiem (SIA BITE Latvija, SIA Latvijas Mobilais Telefons, SIA Tele2) un mēģina izvilināt iedzīvotāju bankas kontu pieejas datus, informējot par nepieciešamību atjaunot līgumu, lai netiktu slēgta SIM karte. Bankas Citadele IT drošības daļa aicina šādas sarunas uzreiz pārtraukt un uzsver, ka mobilo sakaru operatoru darbinieki nekad nejautās ar bankas datiem saistītus jautājumus.