Perevoščikovs skaidro, kad Latvijā varētu domāt par drošības pasākumu mīkstināšanu

 
©Mārtiņš Zilgalvis/F64 Photo Agency

Saglabājot stingru monitoringu, varētu domāt par konkrētu drošības pasākumu mīkstināšanu, šādu nostāju pirmdienas preses konferencē pauda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Vienlaikus epidemiologs atzina, ka drošības pasākumu mīkstināšana nenozīmētu ārkārtējās situācijas atcelšanu. Vaicāts par tās potenciālo pagarināšanu, Perevoščikovs sacīja, ka, viņaprāt, "tā būtu jāturpina vismaz trīs nedēļas".

Mums bija laiks sagatavot veselības aprūpes sistēmu Covid-19, pauda Perevoščikovs, skaidrojot, ka patlaban ir ieviesti attiecīgie drošības pasākumi, lai tādējādi kontrolētu infekcijas izplatīšanos veselības aprūpes iestādēs. Piemēram, individuālie aizsardzības līdzekļi slimnīcās ir pieejamāki nekā iepriekš, viņš teica.

Pie minētā secinājuma epidemiologs nonācis, jo pagājušajā nedēļā novērots saslimušo skaita sarukums. SPKC informācija liecina, ka aizvadītajā nedēļā tika konstatēti 187 jauni saslimšanas gadījumi, kamēr nedēļu iepriekš - 217.

"Neskatoties uz to, ka testēšana tika palielināta, novērojams samazinājums pozitīvo testu īpatsvarā no 3% līdz 2,7%," klāstīja Perevoščikovs.

"Šie dati kopumā liecina, ka notikusi epidemioloģiskās situācijas stabilizēšanās," pauda epidemiologs, norādot, ka tas arī ir skaidrojams ar ieviestajiem sociālās distancēšanās pasākumiem, kā arī citiem profilaktiskiem pasākumiem.

Kā vēstīja SPKC eksperts, pēc saslimšanas datiem, mēs izskatāmies labāk nekā vairums Eiropas valstu. Liels izmeklējumu apjoms sniedz iespēju konstatēt vieglus saslimšanas gadījumus, turklāt savlaicīgi tika veikti nepieciešamie drošības pasākumi, viņš teica.

Perevoščikovs akcentēja, ka tiek novērota stabilizācija, vienlaikus gan atzīstot, ka izteikt turpmākas prognozes vēl ir pāragri.

Pēc SPKC ziņām, pagaidām no kopumā desmit sociālās aprūpes iestādēm, kurās tika veiktas pārbaudes, nav konstatēti jauni saslimšanas gadījumi, tādējādi joprojām tikai trīs iestādēs konstatēta saslimšana ar Covid-19. "Kopš pagājušās nedēļas situācija nav radikāli mainījusies," sacīja Perevoščikovs.

Perevoščikovs sacīja, ka, raugoties uz pēdējās dienās noteiktajiem saslimšanas gadījumiem, joprojām pieaug vietējās transmisijas gadījumu skaits, kamēr samazinās jaunatklāto inficēto skaits, kuri nesen atgriezušies no ārzemēm.

Kā gana satraucošs tiek vērtēts fakts, ka ir visai daudz inficētu veselības aprūpes darbinieku un daļa inficēšanās gadījumu saistīti ar veselības aprūpes iestādēm. Ārstniecības iestādēs inficēto iedzīvotāju skaits ir aptuveni 10% no sasirgušo kopskaita, informēja epidemiologs.

Pēc Perevoščikova paustā, infekciju izdosies sekmīgāk kontrolēt, ja slimnīcas ievēros stingrus higiēnas standartus un izmantos individuālos aizsarglīdzekļus, kā arī iespējami mazinās tiešos kontaktu gan ar darbiniekiem, gan pacientiem. Tāpēc veselības aprūpes darbiniekiem nav ieteicams rīkot savstarpējos pasākumus, atzīmēja SPKC eksperts.

Tikmēr veselības ministre Ilze Viņķele (AP) uzsver, ka pēdējo dienu pozitīvās tendences nedod pamatu pārmērīgam optimismam un iesāktie piesardzības pasākumi ir jāturpina. "Salīdzinoši neliels Covid-19 pozitīvo skaita pieaugums, pieci smagi pacienti slimnīcā, tiesības valdībai lemt par īsāku termiņu ierobežojumiem, skaists laiks, Lieldienas - nekas no šī pagaidām neļauj ar pārliecību teikt, ka vīruss Latvijā apturēts," vēsta ministre un mudina iedzīvotājus turpināt ievērot noteiktos drošības pasākumus.

Jau ziņots, ka pēdējā diennaktī noteikti vien deviņi jauni saslimšanas gadījumi ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19, kamēr kopumā līdz šim zināms par 542 inficētām personām.

Iepriekšējā diennaktī veikti 773 izmeklējumi personām ar aizdomām par Covid-19, savukārt kopumā līdz šim Latvijā veikti 21 453 izmeklējumi.

Patlaban 44 pacienti ir stacionēti, tajā skaitā 39 ar vidēju slimības gaitu, bet pieci - ar smagu.

Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis nedēļas nogalē norādīja, ka salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā Covid-19 pandēmijas krīzē izskatās pieklājīgi. Viņš sacīja, ka Latvijā patlaban "cilvēkiem atļauts kustēties samērā brīvi un arī skaitļos, salīdzinot ar citām valstīm, izskatāmies pieklājīgi".