Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likumprojektu par vecāku pabalsta izmaksas turpināšanu ārkārtējā situācijā.
Grozījumu sākotnējo redakciju izskatīšanai Saeimā iesniedza Saeimas deputāti Anita Muižniece (JKP), Krišjānis Feldmans (JKP), Arvils Ašeradens (JV), Inese Lībiņa-Egnere (JV), Edmunds Teirumnieks (VL-TB/LNNK) un Edvīns Šnore (VL-TB/LNNK).
Pēc Labklājības ministrijas un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikumiem galīgajā lasījumā pieņemta precizēta likuma redakcija. Tā nosaka, ka regulējums attieksies uz personām, kurām piešķirtā vecāku pabalsta periods (līdz bērna viena gada vai pusotra gada vecumam) beigsies ārkārtējās situācijas laikā un kuras šīs situācijas radīto apstākļu dēļ nevarēs atgriezties darbā, jo darba devējs nenodarbinās darbiniekus vai būs iestājusies dīkstāve, vai personas nevarēs gūt ienākumu no saimnieciskās darbības.
Šīs personas varēs pieprasīt piešķirtā vecāku pabalsta turpinājuma izmaksu pēc bērna viena gada vai pusotra gada vecuma sasniegšanas. Šo vecāku pabalsta turpinājumu varēs izmaksāt par periodu no 2020.gada 12.marta līdz persona sāk gūt ienākumus kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, bet ne ilgāk par ārkārtējās situācijas beigām.
Par šo periodu vecāku pabalsta turpinājums tiks izmaksāts iepriekš piešķirtā vecāku pabalsta apmērā, bet ne vairāk kā 700 eiro mēnesī. Vecāku pabalsta turpinājumu neizmaksās, ja persona veiks saimniecisko darbību un gūs ienākumus vai tai būs piešķirts dīkstāves pabalsts.
Par minētajām personām netiks veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Jaunajā konservatīvajā partijā (JKP), grozījumi sākotnējā redakcijā likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" iesniegti, lai noteiktu kārtību vecāku pabalstu saņemšanas turpināšanai, ja tā izmaksa pēc spēkā esošā regulējuma būtu jāpārtrauc.
Muižniece skaidro, ka ārkārtējās situācijas periodā noteikto ierobežojumu dēļ vecākiem, kuriem šajā laikā, iestājoties bērna viena vai pusotra gada vecumam, būtu jāatgriežas darbā, tas var nebūt iespējams vairāku nozaru dīkstāves un līdzīgu apsvērumu dēļ. "Līdz ar to uzskatu, ka ir svarīgi nodrošināt vecāku pabalsta izmaksas turpināšanu līdz ārkārtējās situācijas beigām un vienu kalendāro mēnesi pēc tās," pauž deputāte.
JKP pateicas kolēģiem par atbalstu šai iniciatīvai un pauda cerību arī uz citu Saeimas frakciju atbalstu šī likumprojekta virzībā. "Tādējādi tiks mazināta ģimeņu ar bērniem iespēja nonākt uz nabadzības sliekšņa vai trūcīgas personas statusā," norāda partijā, skaidrojot, ka vecākiem, paliekot mājās ar bērniem, arī mazinās vīrusa izplatības risks.
Kā vēstīts, līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību. Tiek pieļauta iespēja nepieciešamības gadījumā ārkārtējo situāciju pagarināt uz ilgāku laiku.