Covid-19 riska grupas pacienti ar hroniskām slimībām

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Riska grupa Covid-19 epidēmijas apstākļos ir visi pacienti ar hroniskām slimībām, īpaši iedzīvotāji ar hroniskām elpceļu saslimšanām. Diemžēl pašlaik mums nav zināmi vai pieejami ieteikumi, kā rīkoties Covid-19 epidēmijas apstākļos šiem riska grupu pacientiem un kā saņemt atbilstošāko veselības aprūpi, sarunā ar Neatkarīgo atzīst Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas Sustento veselības politikas koordinatore Iveta Neimane. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes 2019. gadā veiktās Eiropas iedzīvotāju veselības aptaujas provizoriskiem datiem, 116 000 Latvijas iedzīvotāju ir elpošanas ceļu hroniskās slimības. Ekspertu vērtējumā tieši cilvēkiem ar hroniskām elpceļu slimībām ir lielākais risks, inficējoties ar Covid-19, saskarties ar šīs infekcijas izraisītajām komplikācijām. I. Neimane norāda, ka, analizējot Spānijas situāciju pašreizējās epidēmijas laikā un viņu pieredzi, secināts, ka lielais nāves gadījumu skaits inficēto ar Covid-19 vidū ir saistīts ar laikus neapzinātu un nenovērtētu hronisko pacientu situāciju un aprūpi.

Vīrusa infekcijas Covid-19 riska grupā ir tie iedzīvotāji, kuriem ir elpošanas ceļu hroniskās slimības. Aptaujas dati rāda, ka 60 000 jeb 3,8 procenti Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem hroniski slimo ar astmu, bet 56 000 jeb 3,5 procenti - ar hronisko bronhītu, hronisko obstruktīvo plaušu slimību (HOPS), emfizēmu. Par elpošanas ceļu veselības problēmām biežāk sūdzas vecāka gadagājuma iedzīvotāji. Kopumā vairāk nekā puse jeb 63 procenti Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem (66 procenti sieviešu un 59 procenti vīriešu) atzinuši, ka viņiem ir kāda ilgstoša slimība vai ilgstoša veselības problēma. Ilgstošas slimības un veselības problēmas vairāk atzīmējuši vecāka gadagājuma iedzīvotāji, tomēr arī katrs trešais jaunietis 15 līdz 24 gadu vecumā norādījis, ka ir kāda ilgstoša veselības problēma.

Sustento veselības politikas koordinatore Iveta Neimane atzīst, ka «problēma ar hronisko pacientu vajadzību apzināšanu pašreizējā situācijā ir milzīga». «Mēs lasām ieteikumus, kā rīkoties ikvienam iedzīvotājam Latvijā, lai pasargātu sevi no Covid-19, bet hroniski slimi pacienti ir tā iedzīvotāju grupa, kurai papildus vispārzināmiem drošības pasākumiem ir nepieciešama regulāra veselības stāvokļa uzraudzība. Pacientiem regulāri jāveic izmeklējumi, lielai daļai nepārtraukti jāatjauno kompensējamo zāļu receptes, nepieciešamas speciālistu konsultācijas,» situāciju raksturo I. Neimane. Šo situāciju ietekmē arī ierobežojumi ambulatoro pakalpojumu sniegšanā. «Labi, ka vismaz dažām hronisko pacientu grupām ir saglabāta iespēja saņemt konsultāciju arī klātienē, un ir saprotama Veselības ministrijas rīcība, lai ierobežotu vīrusa izplatību, tajā pašā laikā nav skaidru priekšrakstu, kā tad hroniskiem pacientiem rīkoties,» turpina I. Neimane. «Šis laiks ir sarežģīts, jo papildus Covid-19 diktātam ir arī zāļu izrakstīšanas reforma, kur vajadzētu katram hroniski slimam pacientam tagad izskaidrot, kādas zāles viņš turpmāk saņems. Daļai pacientu pietiks ar to, ka ārsts e-receptē ierakstīs un viņš saņems zāles aptiekā, taču lielai daļai tas radīs un jau rada satraukumu. Mēs katru dienu atbildam uz daudziem jautājumiem par to. Bet atbilžu saņemšana ir ierobežota, jo spriedze epidēmijas apstākļos ir visiem, īpaši ģimenes ārstiem, kuriem jātiek galā ar visām pacientu problēmām.» Sustento gatavo ārstu speciālistu sarakstu, kuri piekrituši konsultēt attālināti pacientus ar hroniskām saslimšanām. Tomēr organizācija bažījas, vai šajā laikā hronisku pacientu situācija nepasliktināsies, jo «pacienti ir apjukuši, neziņā».

Veselības ministrijā Neatkarīgajai apliecināja, ka speciālu ieteikumu pacientiem ar hroniskām saslimšanām Covid-19 epidēmijas laikā nav. Pašlaik speciālisti gatavo papildinājumus ieteikumiem ģimenes ārstiem, kā strādāt ar Covid-19 pacientiem. Hronisku pacientu ārstēšana ir ģimenes ārsta atbildība, un arī šīs epidēmijas laikā pacientiem visi jautājumi jārisina ar ģimenes ārstu, bet kritiskā situācijā jāsazinās ar 113.

VIEDOKLIS

Iveta NEIMANE, Sustento veselības politikas koordinatore:

«Riska grupa Covid-19 epidēmijas apstākļos ir visi pacienti ar hroniskām saslimšanām, tomēr īpaša riska grupa ir iedzīvotāji ar hroniskām elpceļu saslimšanām. Diemžēl pašlaik mums nav zināmi vai pieejami priekšraksti tieši šiem riska grupu pacientiem, kā rīkoties koronavīrusa Covid-19 epidēmijas apstākļos. Hroniski pacienti ir īpaša grupa tāpēc, ka viņi jau slimo ar kādu no slimībām un tā ir jāuzrauga jeb jākompensē, bet gripas vai Covid-19 epidēmijas laikā risks inficēties ir lielāks un sekas šiem pacientiem var būt daudz smagākas. Lielākā problēma pašlaik ir skaidru vadlīniju un informācijas trūkums, kā rīkoties šiem pacientiem, turklāt jāņem vērā, ka pašlaik notiek zāļu izrakstīšanas reforma. Tagad mēs dzirdam, ka pacientiem saka no reklāmām: neuztraucieties, būs lētākas zāles, tomēr ar to nepietiek, nepieciešams sīkāks skaidrojums katram pacientam individuāli.»