Eksperti brīdina: Neuzķeries uz šiem e-pastiem

 
©AP/SCANPIX/LETA

Tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" aicina iedzīvotājus neatsaukties šantāžai, kas patlaban izplatās e-pastā un kurā ļaundaris apgalvo, ka ievācis sensitīvu informāciju par iespējamo upuri, liecina "Cert.lv" paziņojums mājaslapā.

"Cert.lv" informēja, ka daļa Latvijas iedzīvotāju saņēmuši krāpnieciskus šantāžas e-pastus latviešu valodā. Tajos tiek apgalvots, ka ļaundaris par lietotāju ievācis sensitīvu informāciju, kamēr apmeklētas pieaugušajiem domātas vietnes. Tālāk tiek draudēts šo kompromitējošo informāciju izsūtīt draugiem, ģimenei un kolēģiem, skaidrots paziņojumā.

Kā informē uzraugs, tas ir krāpšanas mēģinājums un nekāda kompromitējoša materiāla nav. Par līdzīgām kampaņām krievu un angļu valodās "Cert.lv" ir brīdinājis jau iepriekš. Kā stāsta "Cert.lv" pārstāvji, citās versijās ļaundaris ticamības nolūkos arī norāda, ka zina lietotāja e-pasta paroli, kura tiek iekļauta krāpnieciskajā e-pastā.

"Parole tiešām var būt reāla, taču tā iegūta kādā no vēsturiskajām datu noplūdēm, kādā no interneta resursiem, kur lietotājs ir reģistrējies. Ar konkrētā e-pasta konta paroli tā sakritīs gadījumā, ja visur tiek izmantota viena parole," norādīts paziņojumā

Saņemot šādu e-pastu - "Cert.lv" aicina to atzīmēt to kā surogātpastu vai mēstuli (SPAM), lai tehniskais dienests to saņemtu pēc iespējas ātrāk un citiem lietotājiem tā vairs netiktu izsūtīta.

"Noteikti nemaksājiet un neuzsāciet komunikāciju ar krāpnieku. Drošības nolūkos, iesakām noskenēt iekārtu ar antivīrusa programmatūru un nomainīt paroles, ja atklājies, ka tās ir noplūdušas," sacīts paziņojumā.

Tāpat "Cert.lv" aicina sev svarīgiem interneta resursiem izmantot unikālu un drošu paroli, un, ja tas iespējams, izmantot arī divu faktoru autentifikāciju. Ieteikums regulāri veikt lietotņu un operētājsistēmu atjauninājumus.

Ja iedzīvotājs vēlas pārbaudīt, vai cilvēka e-pasts parādās kādā no vēsturiskajām datu noplūdēm, to varat pārbaudīt "monitor.firefox.com".

"Cert.lv" ir Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta struktūrvienība, kuras uzdevumi ir uzturēt vienotu elektroniskās informācijas telpā notiekošo darbību atainojumu, sniegt atbalstu informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanā vai koordinēt to novēršanu Latvijas IP adrešu apgabalos un ".lv" domēna vārdu zonā.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!