NEPLP vēlas, lai žurnālisti Covid-19 analīzes var veikt paātrinātā kārtībā

 
©ROBIN UTRECHT/SIPA/SCANPIX/LETA

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) lūdz nodrošināt iespēju žurnālistiem un TV operatoriem veikt jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 testus paātrinātā kārtībā.

NEPLP vadītājs Ivars Āboliņš aģentūrai LETA uzsvēra, ka žurnālisti un TV operatori ir tie cilvēki, kuri strādā notikumu priekšējās rindās, kas būtiski paaugstina risku inficēties ar Covid-19.

"Šo cilvēku darbs ir nozīmīgs sabiedrībai un valsts drošībai. Uzskatām, ka šiem cilvēkiem ir jādod iespēja veikt analīzes paātrinātā kārtībā," skaidroja Āboliņš.

Kā ziņots, turpmākajās dienās koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 analīzes veiks arī farmaceitiem un farmaceitu asistentiem ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne.

Tāpat analīzes tuvākajā laikā veiks arī visiem slimnīcas uzņemšanas nodaļā hospitalizētiem pacientiem ar pneimoniju, kā arī operatīvo dienestu darbiniekiem, tostarp policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem un muitas darbiniekiem, ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem.

Vienlaikus plānots ieviest analīžu nodošanas iespēju arī pacientiem atsevišķos pneimoniju gadījumos, pacientiem, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija, un hospitalizētiem pacientiem ar smagu akūtu respiratoru infekciju, kuriem nav cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes.

Covid-19 pārbaudes turpmākajās dienās sāks veikt arī patversmju klientiem ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem un sociālās aprūpes iestāžu un patversmju personālam ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem.

Valsts apmaksātas Covid-19 analīzes neveiks jaunā koronavīrusa slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā un kuriem parādās vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes, kā arī personām, kuras atgriezušās no ārvalstīm un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās Latvijā parādījušās vieglas akūtas elpošanas ceļu pazīmes, un kuras nevar doties uz testēšanas punktu ar savu transportu.

Šajos gadījumos izņēmumi tiks pieļauti, ja izmeklējumu būs nozīmējis ģimenes ārsts.

Ministrijā skaidro, ka Covid-19 ir vīrusa infekcija, kurai nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli, tāpēc visos gadījumos nav nepieciešams laboratoriski apstiprināt infekciju.

Vienlaikus šiem cilvēkiem, parādoties viegliem saslimšanas simptomiem, ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kurš informāciju nodos Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģiskās izpētes veikšanai.