Šoruden ar sēnēm saindējušies jau vismaz 13 cilvēki

© Rūta Kalmuka, f64

Trīsdesmit septiņus gadus vecs vīrietis mežā pagaršojis baltu sēni, domādams, ka tā ir saulsardzene. Izrādījās, tā bija baltā mušmire, un vīrieti nācās steidzami nogādāt slimnīcā ar smagu saindēšanos.

Šis gadījums kārtējo reizi noticis Smiltenē. Mediķi aicina būt ļoti uzmanīgiem mežā un sēņošanas bumā prātīgi aplūkot, kādas sēnes salasījuši grozos, jo saindēšanās ar sēnēm var beigties letāli. Pēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta datiem, visvairāk ar balto mušmiri saindējušies cilvēki Smiltenes pusē. Pagaidām gan nav apstiprinājuma tam, ka tieši Vidzemē šo indīgo sēņu šoruden būtu visvairāk. Mediķi atgādina, ka saindēties var ne tikai ar mušmirēm, bet pat ar ēdamām sēnēm, ja tās nepareizi uzglabā, pagatavo vai pārēdas.

Kopumā reģistrēti jau vismaz 13 saindēšanās gadījumi, kuros palīdzību snieguši ātrās medicīniskās palīdzības ārsti, iespējams, saindējušos cilvēku ir vairāk, jo ne visos gadījumos izsaukti ātrie. Jaunākie gadījumi reģistrēti Rīgā, Ikšķilē un atkal Smiltenē. Rīgā saindējušās divas sievietes – viena 28 gadus, otra 43 gadus veca. Pēc kuņģa skalošanas abas nogādātas slimnīcā. Ikšķilē saindējusies 47 gadus veca sieviete, kurai pēc kuņģa skalošanas palicis labāk, un viņa atteikusies no hospitalizācijas.

Iespējams, balto mušmiru uzlidojums šogad patiešām novērojams Smiltenē, jo kārtējais šo sēņu viltības upuris atkal ir smiltenietis. 37 gadus vecs vīrietis, kā viņš stāstījis mediķiem, sēni pagaršojis mežā, domādams, ka tā ir saulsardzene, taču izrādījās, ka tā ir mušmire. Ar saindēšanos ievietots Valmieras slimnīcā. Iepriekšējos gados Latvijā nav bijis tik daudz saindēšanās gadījumu tieši ar šīm indīgajām sēnēm, tāpēc cilvēki nepietiekami tām pievērš uzmanību un jauc ar citām sēnēm.

Iepriekšējās dienās mediķu redzeslokā nonākuši deviņi cilvēki. Traģiski beigusies sēņošana Smiltenes pensionārei no ģimenes, kur visi ģimenes locekļi ēda no sēnēm gatavotas karbonādes, tostarp piecus gadus veca meitenīte.

Pārējie pensionāri vēl atrodas slimnīcā, un pašlaik ir grūti prognozēt, kā notiks atlabšana. Kā pastāstīja slimnīcā, pensionāre bija sēņojusi un bīstamās baltās mušmires noturējusi par bērzlapēm, tāpēc pagatavojusi maltīti, ar ko pacienājusi trīs citus pensionārus un bērnu.

Meitenīte jau nogādāta Hamburgas klīnikā, kur viņai tiks veikta aknu transplantācija. Viņa līdz ceturtdienai atradās Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, kur ārstu konsilijs par vienīgo iespēju glābt bērna dzīvību atzina transplantāciju. Par donoru kļūs meitenītes tēvs. Aknu transplantācijas operācijas un transportēšanas izdevumus bērniem apmaksā valsts, bet vecāku uzturēšanās izdevumus Vācijā segs Bērnu slimnīcas fonds no jau sakrātajiem ziedojumiem.

Iznīcinošais eņģelis, pārtulkojot no angļu valodas, tieši tā sauc balto mušmiri. Tēlains nosaukums, bet ļoti indīga sēne, otra indīgākā Latvijā, krieviski tiek dēvēta par mušmiri smirdīgo. Tās cepurīte ir 3–7 cm plata. Sākumā tā ir puslodesveida, ieapaļi ķīļveida, bet, vēlāk izpletusies, ilgi paliek ar ielocītu malu, pilnīgi balta, zīdaini spīdīga, mitrā laikā gļotaina. Lapiņas biezas un baltas. Mīkstums ar pretīgu smaržu un nepatīkamu garšu, teikts enciklopēdijā. Tai kā jau mušmirei ir gredzens – plats, balti zīdains, vecām sēnēm arī izzūdošs.

Mediķi norāda, ka pirmie saindēšanās simptomi var parādīties vienas līdz divu stundu laikā, bet dažkārt tie var parādīties arī vēlāk. Ļoti bieži pirmās pazīmes ir vemšana, vājums, svīšana un sāpes vēderā.

***

Atceries, ejot mežā!

Kā pasargāt sevi no saindēšanās?

Mežā jālasa tikai tās sēnes, kuras pazīstat

Saindēšanās var notikt ne tikai ar indīgām sēnēm, bet arī ar ēdamām sēnēm, kuras ir bojājušās vai nepareizi sagatavotas

Uzturā nekad nedrīkst lietot vecas, pāraugušas un bojātas sēnes

Sēnes jālasa grozos, lai tās nesakarstu, nesaspiestos un tām piekļūtu gaiss. Sēnes plastmasas traukos un polietilēna maisiņos ātri bojājas

Nelasiet sēnes autoceļu, dzelzceļu, izgāztuvju un rūpnīcu tuvumā, kur ir paaugstināts gaisa piesārņojums

Pārnesot sēnes mājās, nekavējoties tās jāapstrādā, jo kavēšanās un sēņu ilgāka uzglabāšana, tās neapstrādājot, var izraisīt saindēšanos pat ar ēdamām sēnēm

Sēnes nedrīkst lietot kopā ar alkoholu

Sēnes nedrīkst pārēsties, jo tā ir smaga un grūtāk sagremojama barība

***

KO DARĪT, GAIDOT MEDIĶUS?

Ieteicams izskalot kuņģi, izdzerot 4–5 glāzes vārīta ūdens ar sodu (tējkarote sodas uz glāzi ūdens), un izraisīt vemšanu

Kuņģa skalošanu atkārto vairākas reizes

Lai kompensētu šķidruma zudumu, ieteicams dzert vēsu sālsūdeni

Avots: NMP dienests

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais