RTU rada prototipu automatizētam plaušu ventilatoram

© Peter Kovalev/TASS/SCANPIX/LETA

Zinātnieku un inženieru komanda Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikā rada prototipu automatizētam plaušu ventilatoram, kura ražošana būtu pietiekami vienkārša un lietošana ērta, lai spētu operatīvi palīdzēt pacientiem ar jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izraisītiem elpošanas traucējumiem, informēja RTU projektu vadītāja Lāsma Vaivare.

Viņa norādīja, ka patlaban veidojas sadarbība ar vairākiem uzņēmumiem, lai sāktu ventilatora ražošanu.

Kā sacīja Vaivare, visā pasaulē tiek meklētas izdevīgas alternatīvas mākslīgās elpināšanas aparātiem, kuru ražošanas kapacitāte patlaban ir nepietiekama, tāpēc Covid-19 smagāk skartajās valstīs to trūkst.

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Funkcionālo materiālu tehnoloģiju zinātniskās laboratorijas pētnieks Guntis Kuļikovskis sacīja, ka īsti funkcionējošu risinājumu vēl nav. Viņš atzīmēja, ka Latvijas zinātnieku, inženieru un ekspertu komandai pirmajā virtuālajā hakatonā "HackForce" izdevies radīt strādājošu automatizētu plaušu ventilatora prototipu. "Pēc konsultācijām ar anesteziologiem un reanimatologiem tas vēl tiek pilnveidots, veidojot ierīci funkcionāli pilnvērtīgāku un lietošanai ērtāku, izstrādājot lietotāja saskarni," viņš pastāstīja.

Kuļikovskis atzīmēja, ka automatizētajai plaušu ventilēšanas iekārtai par pamatu ņemts manuālās elpināšanas balons, ko izmanto neatliekamās palīdzības mediķi. Tā mīnuss - tas tiek darbināts ar roku, kas nozīmē, ka līdzās katram pacientam ir nepieciešams mediķis, kurš viņu elpina. Pēc Kuļikovska sacītā, krīzes situācijā šādu aprūpi nav iespējams nodrošināt, tāpēc radīts robotizēts analogs, aprīkots ar saspiešanas motoriem un sensoriem, kas nodrošina skābekļa padevi atbilstoši pacienta plaušu tilpumam, kontrolē skābekļa plūsmas ātrumu, ieelpu un izelpu biežumu, ogļskābās gāzes daudzumu izelpā.

Pētnieks uzsvēra, ka ierīces prototips apzināti veidots samērā vienkāršs, lai tā ražošana būtu maksimāli ātra. "Mūsu mērķis nebija radīt alternatīvu tirgū esošajiem risinājumiem, bet gan vienkāršotu un vienlaikus funkcionālu modeli, kas palīdz mediķiem glābt dzīvības," uzsvēra Kuļikovskis.

Hakatona "HackForce" komandas kodolu veidoja inženieris Einārs Deksnis, kuram radās ideja par ventilatora izveidi, un Kuļikovskis. Viņiem palīdzēja un konsultēja Dāvis Kūma, Margarita Matuļenko, Aivars Ritovs, Ilmārs Poikāns, Linda Lancere un Edgars Zvirgzdiņš.

Hakatonu "HackForce" organizēja brīvprātīgie no jaunuzņēmumu vides, programmētāji, dizaineri un lielo uzņēmumi pārstāvji, lai izstrādātu idejas un ātri ieviešamus risinājumus koronavīrusa krīzes mazināšanai. Hakatonu atbalstīja arī valsts iestādes. Robotizētais plaušu ventilators ieguva otro vietu un naudas balvu - astoņus tūkstošus eiro idejas pilnveidei.

Svarīgākais