Pirmdiena, 6.maijs

redeem Didzis, Gaidis

arrow_right_alt Latvijā

Pārdaugavā strādnieki nejauši izrok Zentas Mauriņas arhīvu

Vjačeslavs Matulis (viņa lāpsta uzdūrās kārbai) un Aivars Lakstīgala, kurš konstatēja – tas ir Zentas Mauriņas arhīvs © Anna Egliena

Trešdien Rīgā, Gregora ielā, veicot būvdarbus un atrokot zemi pie ēkas pamatiem būvstrādnieki atraduši kasti ar Zentas Mauriņas vēstulēm un pierakstiem.

Kā nra.lv informēja Rakstniecības un mūzikas muzeja galvenā krājuma glabātāja Anna Egliena būvorganizācijas "PV Pārvalde" strādnieki Vjačeslavs Matulis un Oļegs Vološins darbu laikā uzdūrās metāla kārbai, kura bija pildīta ar dažādiem papīriem. Kārba bija stipri bojāta, sarūsējusi, un izceļot no zemes, tā sadalījās.

Trešais strādnieks Aivars Lakstīgala, apskatot izņemtos papīrus, saprata, ka darīšana ar kaut ko īpašu - tie ir doktores Zentas Mauriņas materiāli. Par to tika informēts mājas saimnieks Andis Cinis un būvorganizācijas projektu vadītājs Jānis Bērze, kuri savukārt sazinājās ar Rakstniecības un mūzikas muzeju.

Ceturtdien muzeja darbinieki: galvenā krājuma glabātāja Anna Egliena, krājuma glabātāja Baiba Rone un muzeja darbinieks Romāns Mierents kopā ar J. Bērzi ieradās notikuma vietā. Aina bija satriecoša - no zemes izceltie materiāli ļoti cietuši, tos bojājis mitrums, arī rūsa un zeme, to saglabātības pakāpe ir dažāda.

Pašlaik nav iespējams konkrēti noteikt materiālu saturu un vērtību, bet pēc ārējās vizuālās apskates var teikt, ka pamatā tās ir vēstules, rakstītas Zentai Mauriņai, arī atsevišķas rokrakstu burtnīcas un blociņi. Materiāli ir atvesti uz muzeju un to turpmākais liktenis ir restauratoru prasmīgajās rokās.

Pavisam netālu no atraduma vietas, Kuldīgas ielā 50, no 1938.-1944.gadam dzīvoja K.Raudive un Z.Mauriņa. Ļoti iespējams, ka 1944.gadā, pirms došanās trimdas ceļos, rakstnieki materiālus ieraka šajā zemē, kuru viņi it kā esot nopirkuši ar domu būvēt tur paši savu māju. Ir, protams, iespējami arī citi varianti, kurus varam tikai minēt.

Rakstniecības un mūzikas muzejā ir Zentas Mauriņas un Konstantīna Raudives kolekcijas, kuras pakāpeniski papildinājušās, galvenokārt pateicoties pētnieka un ilggadīgā muzeja darbinieka Edgara Mucenieka rūpēm. Jaunie materiāli nešaubīgi būs unikāls papildinājums jau esošajām krātuves vērtībām.

Muzejs izsaka sirsnīgu pateicību visiem šajā gadsimta atradumā iesaistītajiem cilvēkiem, jo īpaši strādniekiem, kuri ar pietāti izturējās pret šīm kultūrvēstures vērtībām.

Atrasto materiālu saglabāšanas nodrošinājumam būs nepieciešams papildus finansējums, tāpēc jau tagad informējam, ka muzejam līdzās budžeta kontam pastāv arī ziedojumu konts.

Ziedojumu konts: LV92TREL7220654002000