Arvien grūtāk izsekot Covid-19 gadījumiem

IZOLĒTS. Pašlaik Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš atrodas pašizolācijā. Viņa inficēšanās ar jauno koronavīrusu ir visai neskaidra, jo pretēji Kaimiņa teiktajam Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka deputāts šomēnes ārzemēs tomēr ir bijis. Taču pilnīgi skaidrs ir tas, ka saistībā ar deputāta saslimšanu uzsākta līdz šim plašākā izmeklēšana © Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologiem arvien grūtāk kļūst izsekot visiem Covid-19 inficēšanās gadījumiem, jo cilvēki neizstāsta visu ne par viesošanos ārzemēs, ne par ikdienas gaitām un satikšanos ar citām personām. Tāda situācija izveidojusies arī attiecībā uz pašreiz skaļāko jaunā koronavīrusa inficēšanās gadījumu, proti, ar Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa slimību, kuras dēļ par kontaktpersonām atzīts līdz šim lielākais cilvēku skaits.

Par to, ka inficējies ar Covid-19, A. Kaimiņš pastāstīja pats - gan sociālajos tīklos, gan Latvijas Radio. Viņš uzsvēra, ka nekur ārzemēs nav bijis un, visticamāk, inficējies Rīgā. Pirmais aktuālais jautājums deputāta saslimšanas sakarā bija - kā persona, kura nav bijusi ārzemēs, nav atzīta par kontaktpersonu ar Covid-19 slimam pacientam un kurai nav smagu saslimšanas simptomu, vienas diennakts laikā varēja saņemt valsts apmaksātu izmeklējumu uz Covid-19. Pašlaik tikai šīm grupām pārbaudes nodrošina valsts organizētajos punktos. Testēšana tika piedāvāta arī visiem, kuri atgriezās ar repatriācijas reisiem Rīgas lidostā un Rīgas ostā. Jebkuram citam Latvijas iedzīvotājam laboratoriskie izmeklējumi pieejami par maksu. Savukārt jau nākamie un vissvarīgākie jautājumi bija, vai A. Kaimiņš, jau būdams saslimis, neveica pašizolāciju, bet vēl turpināja tikties ar cilvēkiem, turklāt apmeklēja politisko partiju sadarbības sēdi un arī Saeimas plenārsēdi.

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs atzina, ka saslimšanas gadījums Saeimā ir liels izaicinājums, jo darba apjoms ir ļoti milzīgs. Ne epidemiologi, ne Veselības ministrijas amatpersonas, runājot par šo «Saeimas gadījumu», diskrēti nenorādīja deputāta vārdu. No Veselības ministrijas valsts sekretāres Dainas Mūrmanes-Umbraško teiktā izriet, ka deputāts, iespējams, nav ievērojis rekomendācijas saistībā ar Covid-19. Viņa, nenosaucot konkrētu pacienta vārdu, sacīja, ka «pašlaik strādājam pie viena gadījuma, kad cilvēks, neievērojot Latvijā noteiktās rekomendācijas, ar saslimšanas simptomiem nav devies pašizolācijā, līdz ar to ir ļoti liels kontaktpersonu skaits, kas ir jāapzina un ar ko ir jāsazinās». Savukārt J. Perevoščikovs norādīja, ka pašlaik ir vairākas hipotēzes, kā cilvēks varētu būs inficējies ar Covid-19. «Redzam, ka cilvēks ir bijis ārzemēs, pat ja tas bija senāk, jāatceras, ka vīrusa inkubācijas laiks ir 14 dienas, tāpat šim cilvēkam bija saslimšanas epizodes marta sākumā,» stāstīja J. Perevoščikovs. Pašlaik ir grūti pateikt, vai tā - angīnai līdzīga slimība - un pašreizējās pazīmes ir nepārtraukta saslimšana vai atsevišķi saslimšanas gadījumi. Izrādās, marta sākumā A. Kaimiņš bijis arī slimnīcā, taču uz Covid-19 pārbaudīts netika. Tagad pārbaudes jāveic visiem mediķiem, kas ar viņu bija kontaktā. «Mēs par simt procentiem nevaram pateikt, kā notikusi transmisija, notiek epidemioloģiskā izmeklēšana, pašlaik mēs nevaram noliegt saistību ar ārzemēm,» turpina epidemiologs. No pieejamās informācijas izriet, ka deputāts ticies arī ar Covid-19 saslimušā kontaktpersonu un par to zinājis. Līdz svētdienai jau bija pārbaudīti vairāki cilvēki, kuri bija kontaktējušies ar A. Kaimiņu, un līdz tam nevienam analīzes uz Covid-19 nebija pozitīvas, tostarp premjerministram Krišjānim Kariņam un vairākiem ministriem.

Kopumā Latvijā līdz svētdienai bija testēti vairāk nekā 5000 cilvēku un Covid-19 atklāts 139, tas ir, 2,7 procentiem. Ņemot vērā, ka ne visas personas pēc analīžu nodošanas uzreiz ievēro pašizolēšanos, izsekot vīrusa ceļus kļūst arvien sarežģītāk, lai gan, kā atzīst epidemiologi, tas ir iespējams. Epidemiologi konstatējuši, ka divi cilvēki, kuri atgriezās no ārzemēm pēc pārbaužu veikšanas, pārvietojās ar sabiedrisko transportu - no sākuma ar vilcienu Rīga-Zilupe, vēlāk ar autobusu. Tikai pēc tam viņi uzzināja, ka analīzes bija pozitīvas. Faktiski epidemiologiem jāapzina visi vilciena un autobusu pasažieri, kā arī, iespējams, vēl citās sabiedriskās vietās satiktie cilvēki.

Latvijā

LETA. Latvijas Arhitektu savienība (LAS) brīdina par būtiskiem riskiem "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") izsludinātajos dzīvojamo ēku energoefektivitātes projektēšanas iepirkumos un aicina tos apturēt, aģentūru LETA informēja LAS pārstāvji.

Svarīgākais