Saistībā ar jaunā koronavīrusa Covid-19 izplatību Latvijā slimnīcas strādā paaugstinātas gatavības režīmā. Lai šādā situācijā atslogotu mediķus, Valsts operatīvā medicīniskā komisija pieņēmusi lēmumu samazināt atsevišķu plānveida veselības aprūpes pakalpojumu apjomu. Tās var būt plānveida operācijas vai izmeklējumi.
Veselības ministrijā Neatkarīgajai pastāstīja, ka paaugstinātās gatavības režīmā klīniskās universitātes slimnīcas nesamazina dzīvību glābjošās operācijas, kā arī saglabā tādu veselības pakalpojumu sniegšanu, kuriem nepieciešams nodrošināt terapijas nepārtrauktību (tai skaitā hematoloģija, ķīmijterapija un orgānu aizstājējterapija). Pārējos plānveida veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcas samazinās, īpaši dzīves kvalitātes uzlabošanas operācijas (piemēram, operācijas pēc traumām). Komisija arī pieņēmusi lēmumu mainīt hospitalizācijas kārtību, lai būtu iespējams nodrošināt pacientu ar koronavīrusu uzņemšanu universitātes slimnīcās. Pacientus vairāk un iespēju robežās novirzīs uz zemāka līmeņa ārstniecības iestādēm, kā arī pacientus, kuriem ir pabeigta akūta ārstēšana universitātes slimnīcā, pārvedīs uz reģionālajām un lokālajām daudzprofilu slimnīcām. Šajā gadījumā maksa par to netiks iekasēta. «Tas ļaus samazināt noslodzi lielajām slimnīcām,» norāda Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško. Tāpat būs gadījumi, kad Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi pieņems lēmumu sazināties ar ģimenes ārstu, lai pacienta ārstēšanu nodrošinātu mājās.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti lūdz cilvēkus ar augšējo elpceļu slimību simptomiem nedoties uzreiz uz stacionāra slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas klīniku Gaiļezerā vai Latvijas Infektoloģijas centru, cerot pārbaudīties - vai gadījumā nav Covid-19 saslimšana. Diagnostiskie testi uz Covid-19 tiek veikti tikai tad, ja cilvēks ir atgriezies no Covid-19 skartās teritorijas un ir infekcijai raksturīgie simptomi. Mediķi arī atgādina, ka arī tādā gadījumā jāzvana 113, nevis jānāk uz slimnīcu vai pie ģimenes ārsta. Bez iepriekšēja pieraksta uz analīžu paraugu nodošanu doties nedrīkst, un, pat ja pacients būs atnācis, var sanākt lieks laika un nervu patēriņš, jo Covid-19 diagnostiskie testi netiks veikti cilvēkiem, kas vienkārši būs ieradušies uzņemšanas nodaļā.
Rīgas Austrumu slimnīcas valdes loceklis, Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs saka: «Lai gan saprotam, ka iedzīvotāji ir satraukušies, bet ir izstrādāts rīcības algoritms, saskaņā ar kuru slimnīcas sniedz palīdzību, un pacienti var būt droši, ka šo palīdzību saņems. Tādēļ aicinu ikvienu - saglabāt mieru un rīkoties racionāli, lai neradītu haosu. Nekādā gadījumā nedodieties uz slimnīcu neatliekamās palīdzības pacientu uzņemšanas klīnikām, nekonsultējoties ar 113 mediķiem.» Rīgas Austrumu slimnīca arī aicina slimnieku pavadošās personas nedoties līdzi tuviniekiem ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta transportu uz uzņemšanas klīniku, jo neatliekamā medicīniskā palīdzība tiks sniegta ikvienam pacientam tāpat kā līdz šim, bet tuvinieki būs spiesti atgriezties mājās ar sabiedrisko transportu, jo tuvinieku atrašanās slimnīcā ir stingri ierobežota. Uzturēšanās pārpildītās uzņemšanas klīnikas uzgaidāmajās telpās nebūtu ieteicama, jo pastāv arī inficēšanās risks ar dažādām infekcijām no pacientiem, kas gaida rindā mediķu palīdzību.
***
AICINĀJUMS
Aleksejs Višņakovs, Rīgas Austrumu slimnīcas valdes loceklis, Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs:
- Lai gan saprotam, ka iedzīvotāji ir satraukušies, bet ir izstrādāts rīcības algoritms, saskaņā ar kuru slimnīcas sniedz palīdzību un pacienti var būt droši, ka šo palīdzību saņems. Tādēļ aicinu ikvienu - saglabāt mieru un rīkoties racionāli, lai neradītu haosu. Nekādā gadījumā nedodieties uz slimnīcu neatliekamās palīdzības pacientu uzņemšanas klīnikām, nekonsultējoties ar 113 mediķiem. Aicinām cilvēkus, pirms pieņemt lēmumu par došanos uz slimnīcu būt līdzatbildīgiem un padomāt, vai ar savu ierašanos neatliekamās palīdzības klīnikā jūs neapdraudēsiet tur esošos līdzcilvēkus - citus pacientus un arī mediķus. Ja ārstniecības iestādi apmeklēs pacients ar Covid-19 infekciju - viņš, pats to nezinot, var inficēt rindā gaidošos pacientus, tādējādi veicinot strauju Covid-19 izplatību.