Rinkēvičs sola, ka būs "airBaltic" repatriācijas lidojumi būs

© PM/SCANPIX BALTICS/SCANPIX/LETA

Ņemot vērā lielo interesi, ir pilnīgi skaidrs, ka Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" nodrošinātie Latvijas iedzīvotāju repatriācijas lidojumi būs, šodien Saeimas ārkārtas sēdē sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Rinkēvičs atgādināja, ka jaunā koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 izplatās diezgan strauji, tāpēc patlaban jādara viss, lai kontrolētu slimības izplatību Latvijā, to maksimāli ierobežojot un novēršot. Viņš uzsvēra, ka valdības piedāvātie liegumi un ierobežojumi ir efektīvi un samērīgi.

Ministrs skaidroja, ka, ņemot vērā gan resursus, gan nepieciešamos pasākumus, ko veic Lietuva un Igaunija, valsts robeža jau faktiski būs slēgta, tāpēc Latvija neuzskatīja par vajadzīgu vēl vairāk izmantot robežsardzes un policijas resursus, kas būs nepieciešami citu pienākumu veikšanai.

Ņemot vērā, ka tiek slēgta starptautiskā pasažieru satiksme un jau tagad redzams, ka daudzas valstis ir slēgušas satiksmi un robežas, Ārlietu ministrija strādā 24 stundu režīmā, lai risinātu jautājumu par tautiešu repatriāciju.

"Cilvēkiem maksimāli jāizmanto iespējas, kas ir pieejamas šodien, lai atgrieztos. Šobrīd tiek apzināts cilvēku loks, lai ar lidsabiedrību "airBaltic" organizētu repatriācijas lidojumus. Atsaucība ir liela, ir pilnīgi skaidrs, ka tādi būs," teica Rinkēvičs, uzsverot, ka ar Veselības ministriju un Slimību profilakses un kontroles centru tiek strādāts, lai visus informētu, ka pēc atgriešanās visiem obligāti jāpavada 14 dienas karantīnā.

Ārlietu ministrija risina arī jautājumu par ārpuse Eiropas esošo Latvijas iedzīvotāju atgriešanu valstī. Ņemot vērā straujās izmaiņas situācijā un valstu pieņemtos ierobežojumus, Rinkēvičs prognozēja, ka pilnīgi visu cilvēku atgriešanai Latvijā būs nepieciešamas aptuveni desmit dienas.

Politiķis akcentēja, ka cilvēki aktīvi piesakās konsulārajā dienestā. "Pēc tam mums ir jārēķinās ar to, ka jāveic informēšanas kampaņa Latvijā, lai visi padomi un ierobežojumi, kas noteikti, būtu īstenoti," teica ministrs.

Kā ziņots, no piektdienas līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.

Valdība sestdien arī nolēma, ka 17.marta atcelt starptautiskos pasažieru pārvadājumus caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu, izņemot pasažieru pārvadājumus ar valsts gaisa kuģiem un militāro transportu.

Tāpat no 17.marta aizliegta personu un transportlīdzekļu pārvietošanās caur lidostu, ostu, dzelzceļa un autoceļu Eiropas Savienības ārējās robežas robežšķērsošanas vietām, kā arī robežšķērsošanas vietās, kas paredzētas vietējai pierobežas satiksmei, izņemot kravu pārvadājumus.

Vienlaikus Latvijas valstspiederīgajiem un ārzemniekiem, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā, atļauts, atgriezties Latvijā caur minētajām robežšķērsošanas vietām. Tāpat ārzemniekiem atļauts caur tām no Latvijas izceļot.

Ārvalstīs esošajiem Latvijas valstspiederīgajiem līdz 17.martam jācenšas pašiem rast iespēju atgriezties mājās, bet, ja tas neizdodas, obligāti jāreģistrējas Konsulārajā reģistrā, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā.

Ja tas neizdodas, ministrija lūdz obligāti reģistrēties Konsulārajā reģistrā. Ministrija ņems šo informāciju vērā, lemjot par atgriešanās risinājumiem. Konsulārajā reģistrā var reģistrēties, izmantojot portālu "latvija.lv". Ar Ārlietu ministrijas Konsulāro departamentu var sazināties pa tālruni +371 26337711.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais