Ieslodzījuma vietās Latvijā pašlaik sodu izcieš 511 dzimumnoziedznieku, bet finansējuma trūkuma dēļ netiek realizēta Valsts probācijas dienesta programma šo likumpārkāpēju pāraudzināšanai ne cietumos, ne ārpus tiem.
Tagad par norvēģu naudu Latvija gatavojas uzsākt dzimumnoziedznieku resocializācijas programmu, taču dienesta vadība bažījas: gadam nauda būs, un ko pēc tam?
Lielākā daļa cietumā sēdošo dzimumnoziedznieku izcieš sodu par izvarošanu – 245, no viņiem sešas sievietes, kā arī par vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu – 170 (divas sievietes). 82 personas izcieš sodu par pavešanu netiklībā, bet 14 – par dzimumsakariem ar personu, kas nav sasniegusi 16 gadu vecumu. Savukārt probācijas dienesta uzraudzībā pašlaik ir 159 dzimumnoziedznieki. 2009. gada pirmajā pusgadā par dažādu veidu seksuālajiem noziegumiem ar brīvības atņemšanas sodu notiesātas 54 personas, ievērojamai daļai piespriests sods no trim līdz desmit gadiem. 19 dzimumnoziedzniekiem šogad noteikts nosacīts sods.
"Zinot, ka cietums cilvēku nelabo un ja ar notiesāto nenotiek nekāds darbs, lai novērstu recidīvu, tad kādi cilvēki iznāk no cietuma? Diemžēl no valdības puses atbalsta šīs problēmas risinājumam nav," sacīja probācijas dienesta vadītājs Aleksandrs Dementjevs. Ekonomējot valsts naudu, dienests sameklējis finansējumu ārpus Latvijas, Norvēģijā, lai beidzot Latvijā ieviestu dzimumnoziedznieku resocializācijas programmu. To plānots īstenot gan četrās ieslodzījuma vietās – Grīvas, Jēkabpils un Valmieras cietumos, kā arī Cēsu nepilngadīgo ieslodzījuma vietā, gan ārpus cietuma, kad dzimumnoziedznieks jau sodu izcietis, bet saskaņā ar tiesas lēmumu viņam jāatrodas probācijas uzraudzībā.
Probācijas dienesta Uzraudzības nodaļas vadītājs Mihails Papsujevičs stāsta, ka norvēģu finansēta projekta ietvaros tiks apmācīti speciālisti – treneri, kuri strādās ar dzimumnoziedzniekiem, tiks izstrādāts riska faktoru novērtēšanas "instruments" tieši darbam ar dzimumnoziedzniekiem, ieviesta pati dzimumnoziedznieku uzvedības korekcijas programma gan darbam ieslodzījumā, gan darbam ar sodu izcietušajiem, kuri atgriezušies sabiedrībā.
"Dzimumnoziedzniekiem ir uzvedības un domāšanas traucējumi, kas veicina noziegumu izdarīšanu, piemēram, maldīgi uzskati par cilvēku uzvedību, attiecībām," saka projekta līdzautors Anvars Zavackis. Otrkārt, šiem cilvēkiem ir grūtības ar sevis pārvaldīšanu – ne visi seksuālie noziegumi tiek pastrādāti tāpēc, ka kāds vēlas seksu, bet liela daļa dusmu un atriebības dēļ. Seksuālie noziegumi tiek veikti arī tāpēc, ka šīm personām ir deviantas seksuālas fantāzijas, tas ir, ar novirzēm, līdz ar to svarīgi ir mazināt gan agresiju, gan mainīt uzvedību. "Var iemācīt cilvēkam kontrolēt savas fantāzijas un kontrolēt savas ikdienas gaitas tā, lai lieki nesaskartos ar lietām, kas uzvedina uz noziegumu izdarīšanu, piemēram, plānot ceļu uz darbu tā, lai tas neietu garām skolām," britu un kanādiešu pieredzi šādu programmu ieviešanā raksturo speciālists.
Latvijā nav datu, cik no dzimumnoziedzniekiem izdara atkārtotus noziegumus, jo, kā uzsver A. Dementjevs, nav vienotas izpratnes, kas ir recidīvs. Tuvākajā laikā Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs plāno izveidot ne publisku dzimumnoziedznieku datubāzi, kas varētu palīdzēt analizēt recidīva fenomenu. Līdz šim šādas datubāzes aktualitāte vairākkārt apspriesta, bet naudas nav.
A. Zavackis norāda, ka Lielbritānijā recidīvs tiem, kuri izdarījuši noziegumus pret bērniem, bet nav izgājuši programmu, ir 9,2%, bet tiem, kuri izgājuši programmu, – 4%. Nekur pasaulē nav izdevies atrast programmu, kas dotu tādu rezultātu kā recidīvu – nulles procentu.
***
EKSPERTU VIEDOKLIS
Laila BALODE, centra Dardedze Konsultāciju daļas vadītāja:
– Programmas ietvaros tiks sniegta palīdzība arī dzimumnoziedznieku upuriem, lai šie cilvēki vēlreiz nekļūtu par upuriem.
Aleksandrs DEMENTJEVS, Valsts probācijas dienesta vadītājs:
– Dzimumnoziedznieku pāraudzināšanas programmu ir svarīgi īstenot, jo cietumi cilvēkus nelabo. Būtu labi, ja valdība to arī saprastu.
Anvars ZAVACKIS, projekta līdzautors:
– Liela daļa dzimumnoziedznieku dzīvo seksuālās fantāzijās, kuras pēcāk tiek īstenotas, šīs programmas viens no uzdevumiem būs strādāt pie cilvēka domāšanas maiņas.