Gripas intensitāte samazinās, bet daudzi slimo ar augšējo elpceļu infekcijām

© Andrius Ufartas/ F64 Photo Agency

Gripas intensitāte Latvijā turpina samazināties, vienlaikus ievērojams skaits iedzīvotāju ik nedēļu vēršas pie mediķiem ar augšējo elpceļu infekcijām, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Pēdējā monitoringa nedēļā valstī reģistrēti vidēji 38 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu saslimstība nedaudz pieaugusi Daugavpilī, Gulbenē, Jēkabpilī un Jūrmalā, bet citās pilsētās samazinājusies vai palikusi nemainīga.

Visaugstākā gripas intensitāte bijusi Jēkabpilī - 259 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Citās pilsētās intensitāte nepārsniedza epidēmijas slieksni jeb 100 gadījumus uz 100 000 cilvēku.

Nedaudz palielinājies hospitalizāciju skaits gripas gadījumos. Kopumā nedēļas laikā slimnīcās nonākuši 67 gripas pacienti, no kuriem 23 jau bijusi gripas izraisīta pneimonija.

Kā ierasts biežāk ar gripu slimo bērni līdz 14 gadu vecumam.

Gripa šosezon laupījusi 14 cilvēku dzīvības. Pacienti bijuši 53 līdz 92 gadus veci, no tiem deviņas sievietes un pieci vīrieši. Visiem pacientiem bija blakus saslimšanas, piemēram, hroniskas sirds, asinsvadu un elpceļu slimības, cukura diabēts, hroniskas nieru un aknu saslimšanas un citas.

Tikmēr ar sūdzībām par augšējo elpceļu infekcijām pie mediķiem vērsušies vidēji 995 cilvēki uz 100 000, kas ir nedaudz vairāk kā pirms nedēļas. Tomēr SPKC uzsver, ka saslimstība ar šīm infekcijām šajā sezonā kopumā ir bijusi zemāka nekā iepriekšējās sezonās.

Arī šīs infekcijas visbiežāk skārušas bērnus līdz 14 gadu vecumam. Aizvadītajā nedēļā saslimstība nedaudz pieauga starp bērniem līdz četru gadu vecumam un cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma.

Kā norāda SPKC, vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki pacienti un tie, kam ir hroniskas saslimšanas, piemēram, sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskās slimības, cukura diabēts, kā arī onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

SPKC atgādina, ka vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir ikgadējā vakcinācija. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus - līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā, uzsver SPKC speciālisti, piebilstot, ka arī veselības aprūpes darbiniekiem ieteicams būt vakcinētiem, lai aizsargātu savus pacientus un sevi.

Par epidēmijas sākumu SPKC paziņoja pērn 11.decembrī.

Svarīgākais