Koronavīrusa izraisītās slimības "Covid-19" vakcīnas publiski nebūs pieejamas ātrāk nekā pēc gada, aģentūrai LETA pastāstīja Veselības ministrijas (VM) galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis.
Viņš skaidroja, ka kopumā jau ir 20 vakcīnu kandidāti.
Vaicāts, kura varētu tikt izstrādāta visātrāk, Dumpis prognozēja, ka varētu būt divas vakcīnas ASV, viena Austrālijā un viena Lielbritānijā, kas patlaban ir vistuvāk. Iespējams, ka arī Ķīna varētu ātri progresēt un atrast vakcīnu, bet eksperts uzreiz piebilda, ka šo jautājumu ir grūti komentēt.
Daļa summas no šodien valdības sēdē piešķirtajiem 2,66 miljoniem eiro Veselības ministrijai tiks novirzīti nepieciešamo medikamentu iegādei. Eksperts skaidro, ka šo zāļu vidū ir antibiotikas, tostarp arī doksiciklīns, oksacilīns, imipenēms un cilastatīns, kā arī amoksicilīns.
Pēc infektologa paustā, uz vīrusiem antibiotikas nedarbojas, bet vīrusu slimības mēdz komplicēties ar bakteriālām infekcijām, kuras ārstē ar antibiotikām. Attiecībā uz antibiotikām, sevišķi nozīmīgas tās būs tiem pacientiem, kas ārstē pneimonijas slimnīcā.
Infektologs uzsver, ka ir būtiski, lai antibiotikas būtu pieejamas vajadzīgā daudzumā, jo pasaulē pastāv bažas par paaugstinātu pieprasījumu un ražošanas jaudām.
Tomēr eksperts skaidro, ka šie medikamenti nav domāti profilaktiskai lietošanai. "Noteikti parastiem cilvēkiem nevajadzētu mēģināt šīs antibiotikas iegādāties, jo tas pilnīgi neko nedos," uzsvēra infektologs.
Kā ziņots, Latvijā pirmdien tika apstiprināta pirmā saslimšana ar "Covid-19". Sieviete, kura ir rīdziniece, sestdien, 29.februārī, ielidojusi no Minhenes, pirms tam ceļojot vīrusa skartajā Itālijas reģionā.
Taču jau šodien saslimusī sieviete izlaista no Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) un devusies ārstēties mājās, aģentūru LETA informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Ilga Namniece.
Sievietei slimības simptomi izpaudušies viegli, turklāt atkārtotā "Covid-19" analīze nebija pozitīva.Viņai sniegtas rekomendācijas gan par ārstēšanos, gan pašizolāciju uz 14 dienām. Tāpat sievietei jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.
Kopā ar sievieti mājās dosies arī viņas meita, kurai gan nebija konstatēta "Covid-19" infekcija.
Plašākus komentārus par sievietes ārstēšanos Namniece nesniedza.
Tāpat aizvadītajā nedēļā vīruss tika konstatēts Igaunijā, kā arī Lietuvā un Baltkrievijā. Igaunijā konstatētajā gadījumā saslimušais Irānas pilsonis uz Tallinu bija ceļojis caur Rīgu.
Latvijā no 28.februāra īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.
Personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, - ir jāzvana uz 113.
Pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pati persona paliks mājās. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, NMPD šo personu nogādās stacionārā.
Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu un SPKC. Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.