Koronavīrusa izraisītajai slimībai "Covid-19" parādoties kaimiņvalstīs, aptiekās palielinājies pieprasījums pēc dezinfekcijas līdzekļiem un uztura bagātinātājiem, informē "Benu Aptiekas" valdes locekle, Farmācijas daļas vadītāja Vizma Vīksna.
Viņa skaidro, ka dezinfekcijas līdzekļi "Benu Aptieku" tīklā bija īslaicīgi beigušies, tomēr ir atrasts risinājumu un jau šodien aptiekās tie atkal ir pieejami.
"Mūsu farmaceitu novērojumi liecina, ka cilvēkos ir jūtams satraukums par jaunā koronavīrusa izplatību," vēstī aptieku tīkla valdes locekle.
Vīksna norāda, ka joprojām ir novērojams augsts pieprasījums pēc sejas aizsargmaskām.
Savukārt aptieku tīkla piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka lielākajai daļai ar "Covid-19" saslimušo pirmie simptomi ir pēkšņs slimības sākums ar paaugstinātu temperatūru, klepu un rīkles iekaisumu, kas lielākajā daļā gadījumā tiek pārslimots vieglā formā. Nelielai daļai iedzīvotāju - visbiežāk tieši gados vecākiem cilvēkiem un pacientiem ar hroniskām saslimšanām var attīstīties smagākas komplikācijas, piemēram, pneimonija un elpas trūkums.
Speciāliste norāda, ka "Covid-19" gadījumā būtiska loma ir epidemioloģiskajiem faktoriem jeb veidam, kā notiek slimības izplatīšanās. Šajā gadījumā 14 dienas pirms simptomu parādīšanās ir bijis kontakts ar saslimušo, apmeklēta kāda no vīrusa skartajām teritorijām vai arī ārstniecības iestāde, kurā notiek saslimušo ārstēšana, kā rezultātā notikusi inficēšanās ar vīrusu.
Būtiskākie profilaktiskie pasākumi ir personīgās higiēnas ievērošana un roku dezinfekcijas līdzekļa izmantošana, kā arī regulāra telpu vēdināšana. Šķaudot vai klepojot ieteicams mutei aizlikt priekšā roku, elkoni vai vienreizējo salveti. Ja ieplānots brauciens uz ārzemēm, ieteicams neapmeklēt vīrusa skartās teritorijas vai arī, ja nākas šīs teritorijas apmeklēt, vēlams lietot speciālus respiratorus.
Ja ir aizdomas, ka bijis kontakts ar saslimušo, tad 14 dienas iespēju robežās ieteicams izolēties, neapmeklēt sabiedriskas vietas, necelt paniku, kā arī neskriet uzreiz pie ģimenes ārsta, jo tādā veidā tiek aplipināti arī citi.
Ja parādās slimības simptomi un ir aizdomas par inficēšanos ar "Covid-19", ieteicams zvanīt uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) 113. Smagākos gadījumos pacients tiks nogādāts Latvijas Infektoloģijas centrā. Savukārt pie pacientiem ar vieglākiem simptomiem uz mājām ieradīsies speciāli aprīkots mediķis un paņems nepieciešamās analīzes. Ja persona tikko atgriezusies no vietas, kur izplatījies "Covid-19", vajadzētu turpmākās dienas sekot līdzi savam veselības stāvoklim un, parādoties simptomiem, zvanīt NMPD. Ieteicams turpmākās 14 dienas neapmeklēt darbu vai izglītības iestādi, bet strādāt no mājām.
Jau ziņots, ka farmaceite un "Apotheka" valdes locekle Nora Krauja aģentūrai LETA pavēstīja, ka aptiekās dubultojies pieprasījums pēc līdzekļiem deguna gļotādas aizsardzībai.
Viņa skaidroja, ka šo produktu vidū ir līdzekļi, kuru sastāvā ir pretvīrusu zāles vai ēteriskās eļļas, kas var aizkavēt vīrusu iekļūšanu organismā caur deguna gļotādu. Koronovīrusa izraisītās slimības "Covid-19" profilaksei un ārstēšanai nav specifisku līdzekļu, tāpēc tiek izmantotas tās pašas metodes, ko lieto līdzīgu resperatorās sistēmas saslimšanu gadījumā, piemēram, gripas.
Uzņēmuma valdes locekle informēja, ka pieprasījums visstraujāk audzis pagājušās nedēļas otrdienā, bet visaugstākais tas bijis ceturtdien.
Vaicāta par situāciju kopumā, viņa norādīja, ka pēdējā mēneša laikā tā ir bijusi mainīga, bet kopumā raksturojama kā salīdzinoši mierīga. Tomēr pēdējās dienās un īpaši pēc "Covid-19" konstatēšanas Igaunijā situācija mainījusies - aptiekās ar lielu cilvēku plūsmu ir jūtams klientu satraukums, klāstīja Krauja.
Viņa norādīja, ka vispieprasītākie ir visa veida antibakteriālie līdzekļi, tostarp, geli, salvetes, losjoni un spreji. Pašreiz arī antibakteriālie līdzekļi aptiekās tikpat kā nav pieejami, bet tiek meklētas iespējas krājumu papildināšanai un pieprasījuma nodrošināšanai, stāstīja aptieku tīkla pārstāve.
Kopumā otrdien pieprasījums palielinājies divas reizes, salīdzinot ar vidējo ikdienas pieprasījumu, trešdien trīs reizes, bet ceturtdien jau 13 reizes, uzsvēra Krauja.
Savukārt farmācijas uzņēmuma "Mēness aptieka" pārstāve Līga Ribinska aģentūrai LETA apliecināja, ka joprojām ir vērojama pastiprināta interese tieši par imunitāti stiprinošiem līdzekļiem.
Jaunais koronavīruss pirmo reizi konstatēts 2019.gada 31.decembrī Ķīnā. Kopš tā laika tas reģistrēts vēl vairākos desmitos valstu. Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19".
Tomēr jaunais koronavīruss ceturtdien tika konstatēts Igaunijā, bet piektdien - arī Lietuvā un Baltkrievijā. Igaunijā konstatētajā gadījumā saslimušais Irānas pilsonis uz Tallinu bija ceļojis caur Rīgu. Visos šajos gadījumos inficētās personas kaimiņvalstīs ieradušās no vīrusa skartajām valstīm un teritorijām, konkrētajos gadījumos - no Irānas un Itālijas.
Latvijā no 28.februāra īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.
Personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, - ir jāzvana uz 113.
Pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pati persona paliks mājās. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, NMPD šo personu nogādās stacionārā.
Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu un SPKC. Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.