Neskatoties uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) aicinājumu, tas aizvien saņem zvanus nepamatotu aizdomu gadījumos saistībā ar koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19", pavēstīja NMPD direktore Liene Cipule.
Viņa sacīja, ka dienests saņem zvanus "par visdažādākajām lietām". Lai gan piektdienas NMPD lūgums izturēties ar sapratni pret dispečeriem ir devis nosacītu efektu, dienests tomēr joprojām nereti saņem zvanus no iedzīvotājiem, kuri neatbilst gadījuma definīcijai, proti, viņiem vai nu nav "Covid-19" simptomi, vai arī viņi nav atgriezušies no reģioniem, uz kuriem ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi.
"Ir arī gadījumi, kad zvanītājs atzīst, ka simptomu nav - šādos gadījumos viņš tiek konsultēts, par kādiem simptomiem vajadzētu uztraukties," skaidroja NMPD direktore. Viņa norādīja, ka pēdējās dienās cilvēki bieži arī zvana, ja ir atgriezušies no citiem Itālijas reģioniem.
Pašlaik šādos gadījumos nevajadzētu zvanīt 113, bet noteikti jāseko līdzi savam veselības stāvoklim, iesaka Cipule. Atsevišķos gadījumos dienests arī saglabā konkrētās personas tālruņa numuru, lai pēc tam turpinātu saziņu un informācijas apmaiņu, viņa skaidroja.
Vaicāta, kāpēc, viņasprāt, joprojām ir ievērojams daudzums nepamatotu zvanu, Cipule klāstīja, ka "ir ļoti viegli atcerēties tālruni 113, tomēr daudz grūtāk ir meklēt informāciju varbūt pa citu tālruni".
Viņa atklāja, ka ir bijuši pat tādi gadījumi, kad cilvēki ir zvanījuši, jo uz ielas ir redzējuši aziātu izcelsmes cilvēku.
NMPD direktore tomēr mudina iedzīvotājus būt informētiem, par to kādos gadījumos būtu jāzvana 113. Cipule arī mudina sekot līdzi aktuālajai informācijai, ko sniedz atbildīgās iestādes, proti, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Veselības ministrija (VM) un NMPD, lai iedzīvotāji būtu informēti par jebkurām izmaiņām gadījuma definīcijā.
Gadījumos, kad zvanītājs neatbilst konkrētajiem kritērijiem, NMPD direktore iesaka, zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
Vienlaikus Cipule arī atgādina, ka cilvēkiem pamatotu aizdomu gadījumos nevajadzētu doties uz ārstniecības iestādēm vai pie ārstniecības personām, tostarp, ārī ģimenes ārstiem, bet gan zvanīt uz 113.
Cipule skaidroja, ka patlaban vidēji dienā NMPD speciālisti dodas 12 līdz 15 izsaukumos saistībā ar aizdomām par koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19", tomēr kopš piektdienas saņemto zvanu un izsaukumu daudzums ir nedaudz samazinājies.
Viņa skaidroja, ka izsaukumu samazināšanos ietekmē arī lidojumu biežums no infekcijas visvairāk skartajiem vai apkārtējiem reģioniem. "Tam ir liela sasaiste ar lidojumiem, ielidojot lidmašīnai, mūsu izsaukumu skaits pieaug," norādīja Cipule.
Viņa arī uzsvēra, ka šīs nedēļas laikā tiks rasts risinājums reģionu iedzīvotājiem, lai aizdomās par šo vīrusa infekciju varētu paņemt uztriepi analīžu veikšanai un to nogādāt izmeklēšanai, pašam cilvēkam paliekot mājās. Patlaban tiekot risināti finansiāli un loģistiski jautājumi.
Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele (AP) aģentūrai LETA norādīja, ka otrdien taps skaidrs nepieciešamā papildu finansējuma apmērs, ko ministrija lūgs piešķirt no progammas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".
Kā ziņots, jaunais koronavīruss pirmo reizi konstatēts 2019.gada 31.decembrī Ķīnā. Kopš tā laika tas reģistrēts vēl vairākos desmitos valstu. Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19".
Tomēr jaunais koronavīruss ceturtdien tika konstatēts Igaunijā, bet piektdien - arī Lietuvā un Baltkrievijā. Igaunijā konstatētajā gadījumā saslimušais Irānas pilsonis uz Tallinu bija ceļojis caur Rīgu. Visos šajos gadījumos inficētās personas kaimiņvalstīs ieradušās no vīrusa skartajām valstīm un teritorijām, konkrētajos gadījumos - no Irānas un Itālijas.
Latvijā no 28.februāra īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.
Personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, - ir jāzvana uz 113.
Pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pati persona paliks mājās. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, NMPD šo personu nogādās stacionārā.
Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu un SPKC. Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.
Ja izmeklējumu rezultāti uz infekciju būs negatīvi, personai tiks noteikts mājas režīms līdz pilnīgai slimības pazīmju izzušanai. Pēc telefoniskas saziņas ģimenes ārsts izsniegs darbnespējas lapu. Ja izmeklējumu rezultāti apstiprinās saslimšanu ar "Covid-19" NMPD pacientu nogādās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā vai Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcā.
Saslimšanas gadījumā SPKC uzsāks epidemioloģisko izmeklēšanu un apzinās iespējamās kontaktpersonas, kas varētu būt bijušas saskarsmē ar saslimušo.
NMPD brigādes, kas dodas paņemt analīžu materiālus laborotorai izmeklēšanai, strādā katru dienu no pulksten plkst.8 līdz plkst.22, un uz šo brigāžu darbu netiek attiecināti Ministru kabineta noteikumos noteiktie NMPD brigāžu ierašanās laiki uz izsaukumiem dzīvībai bīstamās situācijās. Analīžu materiālu piegāde laboratorijai notiek atkarībā no brigādei izstrādātā loģistikas maršruta un darba apjoma.
Kā uzsver SPKC, darbinieki, kas ieradušies no "Covid-19" infekcijas skartajām teritorijām un kuriem nav akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana), var turpināt savas ikdienas gaitas un veikt savus darba pienākumus. Šīm personām tiek rekomendēts novērot savu veselības stāvokli 14 dienas kopš izbraukšanas brīža no infekcijas skartās teritorijas, tai skaitā, veicot ķermeņa temperatūras mērīšanu divreiz dienā.
Tomēr, ja darba devējam pastāv bažas, ka darbinieks var radīt risku citu darbinieku un klientu veselībai, kā papildus pasākums tiek rosināts apsvērt darbu no mājām.
SPKC Aicina veselības aprūpes iestāžu darbiniekus, sociālās aprūpes iestāžu darbiniekus un izglītības iestāžu darbiniekus un bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzējus, ja ir apmeklētas infekcijas skartās teritorijas, īpaši sekot savam veselības stāvoklim un nedoties uz darbu pat ar nenozīmīgām elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm. Tāpat centrs aicina darba devējus izvērtēt darbinieku komandējumu plānus un rūpīgi izvērtēt to nepieciešamību uz kādu no "Covid-19" infekcijas skartajām teritorijām.
"Covid-19" infekciju izraisošais koronavīruss izplatās, tieši kontaktējoties ar inficētu personu, ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.