Darbinieku skaita samazināšanai valsts pārvaldē nav pareizi pieiet matemātiski, visā valsts pārvaldē nosakot mērķi nodarbināto skaitu samazināt par 6%, bet jāvērtē konkrētā resora efektivitāte un citi faktori, pauda zemkopības ministra Kaspara Gerharda (NA) biroja vadītājs Jānis Eglīts.
LETA jau ziņoja, ka Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis 19.februārī informēja, ka 2017.gadā valdībā apstiprinātais valsts pārvaldes reformu plāns tuvāko gadu laikā valsts pārvaldes štatu samazināt par 6% vēl neesot īstenots četrās ministrijās, tostarp Zemkopības ministrijā (ZM).
"Matemātisks slieksnis [nodarbināto skaitu samazināt par 6%] mūsu ieskatā nav pareizs. Ja kāds savu darbu dara atbildīgi un savas izmaksas jau maksimāli efektivizējis, bet cits tā nav rīkojies, tad, ieviešot lineāro pieeju, tiek nodarīts būtisks kaitējums," sacīja Eglīts.
Pēc viņa teiktā, ir jāņem vērā dažādi faktori, no kuriem izriet darbinieku skaits konkrētā iestādē. "Ja izvēlamies šai lietai matemātisku pieeju, tad kurš uzņemsies atbildību par, piemēram, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) neveiktām pārbaudēm vai par slimību uzliesmojumiem?" retoriski vaicāja Eglīts.
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka ZM ir apņēmusies izpildīt apstiprināto valsts pārvaldes reformu, kas attiecas uz ZM. "Mēs esam darījuši visu secīgi, ievērojot likumu, lai izpildītu visas savas funkcijas. Patlaban ir uzsāktas vairākas reformas, kā piemēram, iekšējais audits, pārskatām lietvedību, grāmatvedību un vēl vairākas citas funkcijas, kā rezultātā pilnīgi droši varam apgalvot, ka mēs šo mērķi izpildīsim," viņš sacīja, atgādinot, ka šis ir noslēdzošais gads attiecīgā valsts pārvaldes reformu plāna īstenošanai, pēc kura varēs vērtēt rezultātus.
Eglīts teica, ka ZM padotības iestādēs, kā piemēram, Lauku atbalsta dienests (LAD), optimizējot darbu un ieviešot jaunas tehnoloģijas - satelītattēlus riska analīzei - darbinieku skaits jau samazināts par 22.
Viņš gan vērsa uzmanību, ka arī inovācijas rada izmaksas, un ir nepieciešami kompetenti speciālisti, kas spēj strādāt ar jaunajām metodēm. Tāpat jāņem vērā arī funkciju paplašināšanās.
Jau ziņots, ka 2017.gada novembrī valdībā apstiprinātais valsts pārvaldes reformu plāns paredz valsts pārvaldes nodarbināto skaitu samazināt par 6% jeb līdz 2020.gadam ik gadu samazināt par 2%. Nodarbināto skaita samazināšana attiecas uz tiešās pārvaldes iestādēm - ministrijām un to padotības iestādēm. Vienlaikus paredzēti izņēmumi - reforma neattiecas uz diplomātiem, kuri strādā ārvalstīs, armiju, drošības iestādēm.