Čeku loterijas gada izlozes lielā laimesta – 10 000 eiro – ieguvējs pērn čeku loterijā kopumā bija reģistrējis 68 attaisnojuma dokumentus, taču uzvarējis ar kvīti, kas izsniegta jūlijā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā. Jūlijā 10 000 eiro laimētājs čeku loterijai reģistrējis tikai divus dokumentus, no kuriem viens dokuments tika izlozēts gada loterijai un nule kā ieguva galveno balvu.
Čeku loterijas 2019. gada izlozē piedalījās tikai 56 attaisnojuma dokumenti no 60 izlozētajiem. Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedrisko attiecību daļas sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja Neatkarīgajai skaidroja, ka trīs personas noteiktajā termiņā nepieteicās VID, savukārt viena persona diemžēl bija iesniegusi starprēķinu jeb tā saucamo pirmčeku, kas saskaņā ar čeku loterijas likumu nekvalificējas balvas saņemšanai.
Iespēja piedalīties čeku loterijas 2019. gada izlozē un vinnēt 10 000 eiro, 5000 eiro vai 1000 eiro tika atvēlēta 10 čekiem no katras 2019. gada mēneša izlozes. Tātad kopumā sešu mēnešu laikā tika izlozēti 60 čeki. Taču, lai čeks tiešām piedalītos gada izlozē, tiem, kuri saņēma īsziņu, ka viņu reģistrētais čeks tiek virzīts uz šo izlozi, laimējušais dokuments bija jānosūta uz VID elektroniski vai jāuzrāda klātienē 14 dienu laikā. 2019. gadā čeku loterijas gada balvu apjoms tika samazināts uz pusi, jo čeku loterija pērn norisinājās tikai pusgadu - no 2019. gada 1. jūlija.
Savukārt gada izlozes naudas balvas tiks izmaksātas 30 dienu laikā uz laimētāju norādītajiem banku kontiem. Laimesti uzvarētājiem tiek izmaksāti pilnā apmērā, un iedzīvotāju ienākuma nodoklis tiem netiek piemērots.
2019. gadā Latvijas iedzīvotāji izlozei kopumā reģistrējuši 9,3 miljonus maksājuma dokumentu (čekus, kvītis vai biļetes). Apmēram piektā daļa dalībnieku čekus loterijā reģistrē regulāri - visās sešās izlozēs pērn piedalījās 18,9 procenti dalībnieku, bet 36,4 procenti savu veiksmi izmēģinājuši tikai vienu mēnesi. Apmēram trešdaļa (33,2 procenti) izlozei reģistrējuši vairāk nekā 50 maksājuma dokumentu, bet 10,6 procenti - tikai vienu čeku. VID speciālisti zināja stāstīt, ka daži loterijas dalībnieki vienā mēnesī reģistrējuši pat vairāk nekā 2000 čeku.
84,6 procenti visu pērn loterijai reģistrēto čeku saņemti, norēķinoties par pirkumiem un pakalpojumiem mazumtirdzniecības uzņēmumos (līderis Maxima, no kura veikaliem saņemti 1,5 miljoni čeku). 4,0 procenti maksājuma dokumentu izsniegti par ēdināšanas pakalpojumiem, 2,3 procenti - par pirkumiem vairumtirdzniecībā, bet 1,9% - pārtikas produktu ražošanas uzņēmumos.
Čeku loterija turpinās arī šogad, un joprojām ikviens tajā var piedalīties, reģistrējot čeku vismaz piecu eiro vērtībā un laimējot naudas balvas vai praktiskas papildu balvas. Mēneša izlozē var laimēt kopumā 54 naudas balvas, no kurām lielākā ir 10 000 eiro, kā arī Padziļinātās sadarbības programmas dalībnieku sarūpētās balvas. Savukārt 2020. gada izlozē varēs laimēt vienu laimestu 20 000 eiro vērtībā, četrus laimestus 10 000 eiro vērtībā un piecus laimestus 2000 eiro vērtībā, vēsta VID.
Čeku loterijas mērķis ir veicināt godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, mudinot pircējus pieprasīt čekus un kvītis par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem, tādējādi veicinot kultūras maiņu sabiedrībā. Čeku loterija Latvijā notiek pirmo reizi, taču citur pasaulē ir visnotaļ izplatīta prakse, kas devusi pozitīvus rezultātus gan attiecībā uz sabiedrības rīcības maiņu, gan ieņēmumiem valsts budžetā.