Kariņš uzdod Nemiro nekavējoties sākt darbu pie noteikumu izstrādes OIK pārraudzībai [papildināts]

 
©Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir izdevis rezolūciju ekonomikas ministram Ralfam Nemiro (KPV LV) nekavējoties sākt darbu un pēc iespējas ātrāk izskatīšanai valdībā iesniegt noteikumu projektu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) efektīvākas pārraudzības nodrošināšanai, informēja premjera birojā.

"Ekonomikas ministram nekavējoties jāuzsāk darbs pie Ministru kabineta noteikumu izstrādes, lai iespējami ātrākā laikā ieviestu efektīvāku OIK pārraudzību. Vienlaikus sagaidu, ka ministrs aktīvi turpina darbu pie risinājumu izstrādes OIK likvidēšanai atbilstoši valdības deklarācijā paredzētajam uzstādījumam," uzsvēra Kariņš.

Valdības deklarācijā noteikts, ka OIK jālikvidē ievērojot tiesiskuma principus un nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, bet gan veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.

Savukārt ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro uzsver, ka darbs pie obligātā iepirkuma komponentes (OIK) efektīvākas pārraudzības rit pilnā sparā.

"Aktīvs darbs jau sācies. Šodien Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) pieņēma lēmumu atcelt atbalstu četrām OIK stacijām. Šis darbs bez šaubām turpināsies," pauda Nemiro, piebilstot, ka pateicas premjeram par pastiprinātu uzmanības pievēršanu tam darbam, ko Ekonomikas ministrija (EM) jau veic.

Nemiro arī uzsvēra, ka bijis pareizs lēmums no šā gada elektroenerģijas tirgus uzraudzību deleģēt BVKB.

Vaicāts, vai EM plāno izstrādāt normatīvos aktus, lai OIK pārraudzību padarītu vēl efektīvāku, ekonomikas ministrs atzina, ka tiks sagatavoti Ministru kabineta noteikumi, kuros būs izskaidrots, kas ir "pašpatēriņš un vienotais tehnoloģiskais cikls". Patlaban gan nav zināms, cik ātri tiks izstrādāti attiecīgie Ministru kabineta noteikumi.

Vienlaikus ministrs uzsvēra, ka svarīgi realizēt tās prasības, kas jau ir ietvertas grozījumos Elektroenerģijas tirgus likumā.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents šonedēļ, izsludinot Saeimā pieņemtos grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, aicināja valdību pēc iespējas ātrāk pieņemt likumā minētos noteikumus elektroenerģijas ražotāju komercdarbības atbalsta efektīvākai uzraudzībai un kontrolei.

Saeima šogad 30.janvārī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, ar kuriem paredzēts nostiprināt obligātā iepirkuma - valsts atbalsta elektroenerģijas ražotājiem - pārraudzību, kā arī novērst tā saņēmēju pārkompensēšanu.

Likums paredz, ka Ekonomikas ministrijai būs pienākums organizēt obligātā iepirkuma mehānisma uzraudzību un kontroli, novērst pārkompensāciju, kā arī atgūt nepamatoti izmaksāto valsts atbalstu. Pārkompensācija likumprojektā definēta kā ražotāja saņemtā atbalsta apmērs, kas saistīts ar elektroenerģijas ražošanu, kura rezultātā tiek pārsniegta noteiktā kopējā kapitālieguldījumu iekšējā peļņas norma. Vienlaikus likuma grozījumi paredz, ka kopējais atbalsta periods vienai elektrostacijai, summējot visa veida atbalstus elektroenerģijas ražošanai, nevarēs pārsniegt 20 gadus.

Tāpat kontroles ietvaros iecerēts veikt elektrostaciju un koģenerācijas staciju aprīkojuma pārbaudes, kā arī vērtēt, vai staciju darbība atbilst elektroenerģijas obligātā iepirkuma vai garantētās maksas par uzstādīto elektrisko jaudu nosacījumiem. Konstatējot Ministru kabineta noteikumu prasību pārkāpumu, komersantam varēs atcelt piešķirtās priekšrocības.