Pateicoties sēnēm labvēlīgiem laika apstākļiem, šovasar Latvijas mežos sēņu ir vairāk nekā pagājušajā gadā.
Kā aģentūrai LETA stāstīja Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja un mikoloģe Inita Dāniela, šovasar laiks ir bijis gana silts un mitrs, kas ir galvenais nosacījums, lai sēnes raženi augtu.
Patlaban mežos ir daudz to sēņu, kuras sēņotājus visvairāk interesē, - gailenes, bekas un arī baravikas, taču mežos vēl ir atrodamas arī citas sēnes. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu sēņu šogad ir vairāk. Arī laiks līdz šim ir bijis sēņu augšanai labvēlīgs, tādēļ sēņotājs gar sev zināmo sēņošanas vietu var nostaigāt ik pārdienu, jo ir sēnes, kuras spēj ātri ataugt.
"Sēņotāji jau nekad visas sēnes nenolasa, tādēļ sēnes ik pēc dažām dienām var atrast arī populārākajās sēņotāju vietās. Sēnēm vajadzīgs silts un mitrs laiks. Ja var ticēt sinoptiķu prognozēm, tad sēnes šoruden mežos būs lasāmas vēl ilgi," sacīja Dāniela.
Dodoties sēņot, sēņotājiem ir jāatceras arī dažas svarīgas lietas. Sēnes ir jānogriež ar nazi pie kātiņa pamatnes vai arī uzmanīgi jāizņem no augsnes, lai nebojātu dabisko vidi un tās varētu vairoties un augt. Pēc iespējas sēnes jācenšas notīrīt jau mežā, atdalot pielipušās lapas, skujas, smiltis un citus netīrumus. Mājās atgriežoties, sēnes pēc iespējas ātrāk jāpāršķiro un jāapstrādā, jo tās ātri bojājas.
Sēņotājiem ir rūpīgi jāpievērš uzmanība tām sēnēm, kuras tiek ieliktas groziņā, lai netiktu salasītas indīgās vai arī neēdamās sēnes.
Tāpat kā katru rudeni, arī šogad Latvijas Dabas muzejā tiks rīkota sēņu izstāde. Šoreiz sēņu izstāde muzejā notiks no 15.septembra līdz 19.septembrim. Izstādē būs apskatāmas mežos salasītās sēnes, kur vidū, visticamāk, būs gan tādas viesiem zināmas sēnes kā gailenes, dažādu veidu bērzlapes, baravikas un mušmires, gan arī aizsargājamās sēnes.
Izstādes laikā sēņotāji pie speciālistiem varēs arī uzzināt, kuras no visām sēnēm ir ēdamas un no kuru lietošanas uzturā tomēr vajadzētu izvairīties.