Kolkā izskalots sena kuģa vraks [papildināta]

Kolkā izskalots sena kuģa vraks, ziņo portāls "TvNet". Šorīt, kad Latvijā un Igaunijā jūras piekrastē pūta brāzmains vējš, Kurzemē pie Kolkas raga Baltijas jūras krastā pamanītas vēja izskalotas sena kuģa paliekas.

Šorīt, kad Latvijā un Igaunijā jūras piekrastē pūta brāzmains vējš, Kurzemē pie Kolkas raga Baltijas jūras krastā pamanītas vēja izskalotas sena kuģa paliekas.

Kolkas ciema valdes priekšsēdētājs Jānis Dambītis pauž viedokli, ka Kolkas krastā ir izskalots patiešām vērtīgs vēsturiskais mantojums.

Dambītis minēja divas krastā izskalotā vraka izcelsmes versijas. 1625.gadā septembra vētrā Baltijas jūrā nogrima desmit zviedru burinieki. Iespējams, šodien krastā ir izskalotas tieši kāds no šiem kuģiem. Otra versija - krastā viļņi izmetuši kādu no Krišjāņa Valdemāra laika kuģiem. 19.gadsimtā šajā rajonā Baltijas jūrā nogrimuši 82 burinieki.

Sarunā ar aģentūru LETA Dambītis pastāstīja, ka ir sazvanīts Jūrmalas pilsētas muzeja galvenais zemūdens vēstures speciālists, Zemūdens arheoloģijas centra vadītājs Voldemārs Rains, kuru cer jau vistuvākajā laikā sagaidīt Kolkā.

Šis speciālists palīdzēs noteikt atraduma izcelsmi, kā arī sniegs konsultācijas par vraka saudzīgu izcelšanu un pārvietošanu. Kā skaidroja Dambītis, būtu riskanti, piemēram, ar traktoru vilkt tālāk krastā atradumu, jo tā to varētu sabojāt. Turklāt patlaban vraku nekas neapdraud - tas ir izskalots smiltīs.

Rains un viņa zemūdens arheologu komanda ir pieredzējuši speciālisti, piemēram, savulaik viņi Kolkā strādājuši pie izskalotas baržas izcelšanas.

Dambītis pauda prieku par atradumu, atzīstot, ka tas ir unikāls - var redzēt koka tapas un citas interesantas detaļas. "Tāds skaistums nav bijis," sacīja Kolkas ciema vadītājs.

Viņš arī norādīja, ka vraks atrasts zīmīgā dienā - šodien plkst.15 Dundagas novada Kolkas pagastā, Kolkas Tautas namā, ir grāmatas "Senais lībiešu ciems Kolka" atvēršanas svētki. Grāmatas autore ir Kolkas pagasta iedzīvotāja Baiba Šuvcāne.

Izskalotais kuģa vraks atrodas pludmalē netālu no Kultūras nama, un pasākuma viesi varēs apskatīt vērtīgo atradumu.

Rains aģentūrai LETA pastāstīja, ka ir apskatījis izskaloto kuģa fragmentu. Patlaban ir zināms, ka tas ir viens no trim kuģu vrakiem, kas atrodas pie piekrastes.

Pašvaldības pārstāvjiem sniegti padomi, kā burinieka vraku izcelt un padarīt par tūrisma objektu. Paredzēts, ka tuvākajās dienās turpināsies konsultācijas par atradumu, iesaistot arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.

Ir dažādas iespējas, kā nogādāt krastā vraku un saglabāt šo objektu, tostarp dabīgi paņēmieni vai iekonservēšana. Pagaidām gan par to runāt ir pāragri.

Paredzēts, ka kuģis paliks Kolkā. Kā skaidroja Rains, muzeju kolekcijās jau ir pietiekams skaits kuģu, tāpēc šādus objektus labāk saglabāt uz vietas, kur tie var kļūt par vietējas nozīmes pieminekli, populāru tūrisma objektu.

Kopumā Latvijas piekrastē apzināti 39 burinieku vraki, jūras dzelmē to ir simtiem.

Latvijā

Sabiedrības sašutumu nesen izraisīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā izskanējusī doma: pašvaldībām trūkstot līdzekļu, tāpēc pašdarbības kolektīviem būšot pašiem jāpiemaksā par piedalīšanos pasākumos pirms 2028. gada dziesmu un deju svētkiem. Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) vadītāja Signe Pujāte komisijas sēdē uzsvēra, ka samaksa no kolektīvu dalībniekiem starpsvētku pasākumos tiks prasīta pirmo reizi, taču citu iespēju neesot. Par šo un citām tēmām sarunājos ar vairākiem nacionāli domājošiem cilvēkiem: ar Ēriku Hānbergu, Janīnu Kursīti un Uldi Marhilēviču.

Svarīgākais