Ķīnas Tautas Republikas vēstnieks Latvijā intervijā NRA: "Grūtībās atklājas patiesa draudzība"

Lians Dzjaņguaņs: «Ir saprotams, ka dažas valstis ir uzsākušas nepieciešamus un atbilstošus aizsardzības pasākumus, bet pārmērīgi ierobežojoši pasākumi pret Ķīnu nav atbilstoši, jo tas neveicina kopēju risinājumu. Grūtībās atklājas patiesa draudzība» © Publicitātes foto

Uz Neatkarīgās jautājamiem atbild Ķīnas Tautas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Lians Dzjaņguaņs.

- 2003. gadā Ķīnā un Honkongā notika SARS uzliesmojums. Tika ziņots par vairāk nekā 600 nāves gadījumu. Kādi bija vissvarīgākie secinājumi un kas tika ieviests Ķīnas veselības aprūpes sistēmā pēc šī uzliesmojuma 2003. gadā?

-Kopš SARS epidēmijas uzliesmojuma 2003. gadā Ķīna ir nepārtraukti pilnveidojusi infekcijas slimību profilakses un kontroles sistēmu, uzlabojusi spēju tikt galā ar ārkārtējiem un bīstamiem uzdevumiem, vienlaikus uzkrājusi bagātīgu pieredzi un veikusi atbilstošu ieguldījumu, aktīvi reaģējot uz nozīmīgiem starptautiskiem sabiedrības veselības notikumiem, piemēram - A tipa gripas vīruss, putnu gripa un Ebola. Šis jaunais koronavīrusa uzliesmojums mums atkal devis brīdinājuma signālu, un cilvēces cīņa ar infekcijas slimībām būs ilga un sarežģīta. Šī epidēmija ir arī liela Ķīnas pārvaldes sistēmas un vadības spēju pārbaude. Ķīnas valdība pievērsīs pastiprinātu uzmanību trūkumiem, kas atklājušies cīņā ar šo epidēmiju, uzlabos valsts ārkārtas situāciju pārvaldības sistēmu, pilnveidos Ķīnas iedzīvotāju veselības aizsardzības sistēmu un ir gatava pārņemt un mācīties no citu valstu progresīvās pieredzes un prakses.

- Kas tagad ir zināms par to, kad, kur un kā ir sācis izplatīties jaunais koronavīruss?

- 2019. gada 30. decembrī Ķīnas Nacionālā veselības komisija saņēma ziņas, ka Hubejas provinces Uhaņas pilsētā ir sākusi izplatīties nezināmas izcelsmes vīrusa pneimonija. Nekavējoties tika nosūtīta nacionālā darba grupa un eksperti, lai vadītu un atbalstītu Uhaņas pilsētas veikto epidēmijas novēršanas un kontroles darbu. Iegūtā informācija sabiedrībai tika nodota 31. decembrī. Pašlaik Ķīnas medicīnas eksperti sadarbojas ar starptautiskajiem kolēģiem un dara visu iespējamo, lai atrastu konkrētu jaunā koronavīrusa avotu. Pagaidām nav skaidra secinājuma. Ķīnas valdība vienmēr ir atbalstījusi un mudinājusi cilvēkus stāties pretī problēmām un runāt taisnību, kas arī ir ļoti būtisks Ķīnas sabiedrības nepārtrauktās attīstības un panākumu faktors.

- Kādi pasākumi ir ieviesti, lai novērstu vīrusa izplatību? Kā tos finansē un organizē?

- Jau kopš jaunā koronavīrusa uzliesmojuma Ķīnas valdība ar vislielāko atbildības izjūtu pret Ķīnas un pārējās pasaules iedzīvotājiem ir veikusi visplašākos un stingrākos profilakses un kontroles pasākumus, kas ievērojami pārsniedz starptautisko veselības noteikumu prasības un Pasaules veselības organizācijas ieteikumus. Pēc prezidenta Sji Dzjiņpina personīgiem norādījumiem mēs esam izveidojuši vienotu aizsardzības un kontroles vadības mehānismu, mobilizējuši nacionālos spēkus un resursus, lai reaģētu stingrāk un zinātniskāk, īpašu uzmanību veltot epidēmijas izplatības novēršanai, savlaicīgai un efektīvai pacientu ārstēšanai, kā arī Ķīnas iedzīvotāju un Ķīnā mītošo ārvalstu pilsoņu drošības nodrošināšanai. Lai samazinātu cilvēku migrācijas radīto infekcijas pārnesi, mēs esam veikuši dažādus profilakses un kontroles pasākumus, piemēram, uz laiku ierobežojot sabiedrisko transportu un cilvēku plūsmu Uhaņas pilsētā, stingri ierobežojot pulcēšanās aktivitātes, pagarinot Pavasara svētku brīvdienas visā valstī, atliekot pavasara semestra sākumu skolās, pārtraucot vietējos un starptautiskos tūrisma grupu braucienus un ieviešot medicīniskās pārbaudes robežkontroles punktos. Mēs esam pārvarējuši lielas grūtības, darot visu iespējamo, lai nosargātu savu tautu un novērstu epidēmijas izplatīšanos citās valstīs. Pašlaik šie pasākumi dod ievērojamus rezultātus. Pasaules veselības organizācija uzskata, ka pagaidām ārpus Ķīnas 24 valstīs ir apstiprināts 271 saslimšanas gadījums. Salīdzinot ar citām epidēmijām, šis skaitlis ir ļoti mazs, un izplatības līmenis turpina samazināties, tāpēc panikai nav pamata.

Līdz pat 2020. gada 6. februārim centrālā valdība un visu līmeņu pašvaldības epidēmijas novēršanai un kontrolei ir ieguldījušas 66,74 miljardus juaņu (apmēram 8,6 miljardus eiro). Šī nauda galvenokārt tiek izmantota pacientu ārstēšanai, medicīniskā personāla un epidēmijas novēršanas darbinieku pagaidu darba apmaksai, kā arī medicīnas iestādēm epidēmijas novēršanas un kontroles veikšanai nepieciešamajam īpašajam aprīkojumam un ātras diagnostikas reaģentiem. Papildus parastajai medicīniskajai apdrošināšanai centrālā valdība kompensēs 60% no koronavīrusa pacientu personīgajiem izdevumiem. Ķīnas valdība palielinās finansējumu, lai pēc iespējas ātrāk apturētu epidēmiju.

Es īpaši vēlos uzsvērt - Ķīnas puse jau sākotnēji atklāti, pārredzami un atbildīgi informēja Pasaules veselības organizāciju un citas iesaistītās puses par situāciju un dalījās ar informāciju par vīrusa genoma sekvencēm. To ir apliecinājusi un atzinīgi novērtējusi gan Pasaules veselības organizācija, gan daudzas valstis. Pasaules veselības organizācija saistībā ar koronavīrusa epidēmiju izsludinājusi «starptautisku ārkārtas situāciju», tajā pašā laikā uzsverot, ka šis lēmums nepavisam nenorāda uz neuzticības izteikšanu Ķīnai, bet gan tika pieņemts, galvenokārt ņemot vērā valstis ar vāju veselības aprūpes infrastruktūru. Šajā brīdī nevietā ir citu valstu pārmērīga reakcija un panika, un mēs iebilstam pret Ķīnu vērstajiem ceļošanas un tirdzniecības ierobežojumiem.

- Vai jūs varētu paskaidrot, kā tiek organizēta pārtikas un citu nepieciešamo preču izdale Uhaņā un pilsētās, kurās izsludināts karantīnas režīms? Visdrīzāk miljoniem cilvēku Hubejas provincē nestrādā kopš karantīnas režīma ieviešanas. Kādas ir viņu iespējas iegūt naudu ikdienas tēriņiem?

- Pēc epidēmijas uzliesmojuma, īpaši pēc tam, kad Uhaņa ieviesa stingrākus kontroles pasākumus, Ķīnas valdība darījusi visu iespējamo, lai nodrošinātu izdzīvošanai nepieciešamo preču piegādi Uhaņā un citos nozīmīgos reģionos - izveidoja speciālu koordinācijas mehānismu, lai palielinātu ikdienai nepieciešamo preču sagādi, un ieviesa «zaļo koridoru» pārtikai, dārzeņiem un medicīniskajiem materiāliem. Ķīnā ir dzīva kolektīvisma tradīcija - ja kādam ir grūtības, visi pārējie cenšas palīdzēt. Citas provinces un pilsētas, kā arī liels skaits brīvprātīgo un donoru ir ļoti centušies palīdzēt Hubejas provinces iedzīvotājiem pārvarēt šīs grūtības. Turklāt epidēmija plosās laikā, kad notiek ķīniešu Pavasara svētki, un ķīniešiem ir tradīcija glabāt krājumus jaunam gadam. Ņemot vērā pašreizējo situāciju, cilvēku nepieciešamības Uhaņas pilsētā un Hubejas provincē ir nodrošinātas, cenu līmenis ir saglabājies stabils, un ikdienas nepieciešamības preču piedāvājums citos valsts apgabalos ir samērā pietiekams un nodrošināts.

- Kādi ir pirmie statistikas rezultāti par šo slimību, ieskaitot inkubācijas laiku, mirstības līmeni, inficēto cilvēku skaitu pēc saskares ar slimu cilvēku un citi?

- Pēc Ķīnas medicīnas ekspertu domām, jaunā koronavīrusa inkubācijas periods ir aptuveni desmit dienas, minimālais - viena diena, bet maksimālais - 14 dienas. 6. februāra pusnaktī Ķīnas Nacionālā veselības komisija saņēma ziņojumu kopumā par 31 161 apstiprinātu saslimšanas gadījumu un 636 nāves gadījumiem, kā arī 1540 izārstētiem un no slimnīcas izrakstītiem pacientiem. Pastāv aizdomas par vēl 26 359 infekcijas gadījumiem. Kopumā, salīdzinot ar H7N9, MERS, H5N1, mirstības līmenis ir salīdzinoši zems. Pašlaik jaunā koronavīrusa izveseļošanās līmenis ir augstāks nekā mirstības līmenis, un jaunu aizdomīgu gadījumu pieauguma temps pakāpeniski samazinās. Pasaules veselības organizācija uzsver, ka epidēmiskā situācija nav «pandēmija», bet gan vietēja līmeņa epidēmija. Saslimšanas gadījumu skaits ārpus Ķīnas nav liels.

Vietās, kur rodas aizdomas par saslimšanas gadījumiem, ir ieteicams nodrošināt individuālu aizsardzību un pievērst uzmanību personīgajai higiēnai. Mēs arī iesakām sabiedrībai būt uzmanīgai un iegūt korektu informāciju par epidēmijas situāciju un profilaksi no Slimību profilakses un kontroles centra, Veselības ministrijas un citiem oficiāliem kanāliem.

- Vai ir iespējams prognozēt izmaiņas plānotajās starptautiskajās aktivitātēs 2020. gadā, ieskaitot sportu, kultūru u.c. pasākumus?

- Cik man zināms, tuvākajā laikā Ķīnā plānoto liela mēroga pasākumu, kur pulcējas daudz cilvēku, tostarp sporta, kultūras u.c., laiks tiek mainīts, it īpaši Uhaņas pilsētā un Hubejas provincē, kur epidēmija ir nopietnāka. Efektīvi ierobežojot epidēmiju, Ķīnas sabiedrības aktivitātes drīz normalizēsies.

- Ir skaidrs par būtisku starptautisko gaisa pārvadājumu samazinājumu šajā gadā. Vai ir iespējams prognozēt epidēmijas ietekmi uz Ķīnas un pasaules ekonomisko attīstību?

- Mēs saprotam ikviena bažas par epidēmiju, taču slimības uzliesmojumu mums vajadzētu analizēt mierīgi, objektīvi un zinātniski, kā arī uzklausīt un ievērot Pasaules veselības organizācijas profesionālos ieteikumus. Ir saprotams, ka dažas valstis ir uzsākušas nepieciešamus un atbilstošus aizsardzības pasākumus, bet pārmērīgi ierobežojoši pasākumi pret Ķīnu nav atbilstoši, jo tas neveicina kopēju risinājumu. Grūtībās atklājas patiesa draudzība. Daudzu valstu valdības un cilvēki no visām dzīves jomām, ieskaitot Latviju, ir palīdzējuši Ķīnai, nodrošinot steidzami nepieciešamos medicīniskos materiālus, piemēram, maskas, aizsargapģērbu un aizsargbrilles, kam ir nozīmīga loma epidēmijas novēršanā. Par to Ķīna izsaka sirsnīgu pateicību.

Cīņā ar epidēmiju Ķīna ir veltījusi lielas pūles un samaksājusi augstu cenu. Ķīnas ekonomiku īstermiņā zināmā mērā ietekmēs nepieciešamība novērst un kontrolēt epidēmiju. Tomēr Ķīnas ekonomikai ir stabils pamats un spēcīga izturība, un Ķīnas valdībai ir pietiekami plaša politikas telpa, lai regulētu un stimulētu ekonomisko attīstību. Ķīnas ekonomikas perspektīvas joprojām ir ļoti spilgtas.

Svarīgākais