Jūrmalā pludmalē mirušas 400 kaijas

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) veiktā laboratoriskā izmeklēšana četrām beigtām kaijām Jūrmalā rāda, ka tās nav bijušas slimas ar sevišķi bīstamām dzīvnieku infekcijas slimībām – putnu gripu vai Ņūkāslas slimību.

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis teic, ka, kaijas, visticamāk, bija slimas ar diezgan specifisku vīrusu infekciju, taču tā iedzīvotājus neapdraud.

Jūrmalas veterinārārste Ilze Šīrante eitanizējusi 300 kaijas, un aptuveni 100 kaijas atrastas beigas. "Divpadsmit izdevās izārstēt, taču mēs nezinām, cik liels bija kopējais bojā gājušo kaiju skaits, jo daļu jau apēda lapsas, vārnas. Bojā gājušas bija gan vecās kaijas, gan kaiju mazuļi," stāsta I. Šīrante. Viņa pieļauj, ka kaiju saslimšanas cēlonis varētu būt zilaļģes vai arī botulisms, taču pagaidām laboratorijā to neesot iespējams noskaidrot.

PVD sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere atklāj, ka gadījumos, kad tiek konstatēta dzīvnieku vai putnu masveida krišana, jāpārliecinās, vai krišanas iemesls nav kāda no sevišķi bīstamajām dzīvnieku infekcijas slimībām.

"Pēc tam, kad PVD saņēma informāciju par vairākām mirušām kaijām Jūrmalā, laboratoriskai izmeklēšanai uz sevišķi bīstamajām dzīvnieku infekcijas slimībām putnu gripu un Ņūkāslas slimību nosūtīja četras kaijas. Laboratorisko izmeklējumu rezultāti apliecināja, ka kaijas nav mirušas ar šīm slimībām. Izslēgta tika arī bakteriālas izcelsmes saslimšana. Slimajiem putniem bija novērojamas saindēšanās klīniskās pazīmes. Patoloģiski anatomisko izmeklējumu rezultātā visām četrām kaijām tika konstatēts akūts gremošanas trakta iekaisums. PVD ir aizdomas, ka putnu saslimšanas un nāves cēlonis bija saindēšanās, taču, kas to izraisījis, nav zināms," Neatkarīgajai skaidro PVD pārstāve.

Lai noskaidrotu problēmas izplatību, PVD sazinājās ar Lietuvas un Igaunijas veterinārajiem dienestiem. Lietuvas veterinārajam dienestam nebija ziņots par sudrabkaiju nobeigšanos, bet Igaunijas veterinārajā dienestā augusta sākumā tika saņemta informācija par vairāk nekā 400 sudrabkaiju bojāeju ar līdzīgām saindēšanās pazīmēm. Saindēšanās cēlonis netika noskaidrots.

Tā kā ir aizdomas, ka putnu saslimšanas un nobeigšanās iespējamais cēlonis ir vides piesārņojums, PVD nosūtījis Valsts vides dienestam vēstuli ar lūgumu pēc savas kompetences izvērtēt situāciju.

Jau ziņots, ka augusta sākumā Jūrmalas pludmalēs konstatēti acīmredzami slimi ūdensputni – beigtas un paralizētas kaijas.

Latvijā

Latvijā par 4% pieauguši izdevumi sociālajai aizsardzībai, 2023. gadā jau sasniedzot septiņus miljardus eiro. Tajā pašā laikā lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nevar atļauties nodrošināt vismaz vienu no 13 pamatnepieciešamībām, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizoriskie dati.

Svarīgākais