Jaunrades namam iegūstot planetāriju un observatoriju, ventspilniekiem tagad pavērušās lielākas iespējas noskaidrot, vai patiesība patiešām ir tur ārā.
Ap 1400 bērnu un virs pussimta pedagogu šodien sāk apgūt savas jaunās mājas - Ventspils Jaunrades namu, kas pēc vērienīgas rekonstrukcijas iemājojis kādreizējā Latviešu biedrības ēkā. Uz līdzās piebūvētā korpusa jumta atrodas sniegbalta bumba, un par to ventspilniekiem īpašs lepnums. Tā ir observatorija, bet stāvu zemāk atrodas planetārijs, kādu līdz šim Latvijas bērnu rīcībā nav bijis.
Maiznieku ielas 11. nama vēsture bijusi gana daudzveidīga, un ieskatu tajā atklāšanas pasākumā sniedza Ventspils viedākā vēsturniece Ingrīda Štrumfa. Par Ventspils latviešu naudu 1912. gadā uzcelts, tas kļuva par pilsētas kultūras centru. Te spēlēja teātri, pulcējās inteliģence. Te ventspilnieki uzzināja, ka nodibināta Latvijas valsts. Savukārt pēc kara te ienāca Padomju armijas virsnieku izklaides. Arī neatkarību atguvušajā Latvijā nams daudzus gadus gaidīja savu atjaunotni, pat paciešot savās kādreiz tik greznajās telpās humpalu bodi. Taču bija nepieciešams sagaidīt īsto mirkli, lai tas atgūtu kādreizējo greznību - Eiropas fondu naudu 2,4 miljonu latu apmērā, un vēl 600 tūkstošus valsts un pašvaldības naudas. Ventspils mērs Aivars Lembergs atklāšanas pasākumā atzina: „Manā darba mūžā tāda leiputrija vispār nav bijusi. Tev iedod kaudzi naudas un tikai jāizdomā, kur to tērēt!” Izdomāts gana veiksmīgi - līdzekļi ieguldīti bērnos, kas pašvaldībā noteikts par prioritāti.
Agrāk šaurībā un dažādās mājās izmitinātie pulciņi tagad ieguvuši plašākas telpas, turklāt klāt nāks virkne jaunu nodarbju. Jaunrades namā bērni var spēlēt teātri, dejot, dziedāt, spēlēt dažādus mūzikas instrumentus, nodarboties ar keramiku, automodelismu, elektroniku, kulināriju, rokdarbiem, mācīties fotografēt un filmēt, būvēt robotus, apgūt radioelektroniku un astronomiju. Turklāt vecākiem nesāp galva par savu atvašu brīvā laika finansēšanu, jo gandrīz visi pulciņi un mācības ir bez maksas.
Būtiski, ka interešu izglītība jauniešiem var pavērt tālākas perspektīvas dzīvē. Piemēram, no Jaunrades nama observatorijas ceļš ved uz Ventspils augstskolu, bet nākotnē - Starptautisko radioastronomijas centru Irbenē.