Rīgas un Ventspils brīvostu valdes locekļiem pilnvaru termiņu ierobežos līdz 5 gadiem

© Kaspars Krafts/F64

Rīgas brīvostas pārvaldes un Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļu pilnvaru termiņu ierobežos līdz pieciem gadiem, šodien nolēma Ministru kabinets (MK).

Valdība šodien atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) sagatavoto Rīgas brīvostas pārvaldes nolikumu un Ventspils brīvostas pārvaldes nolikumu.

Ministrijā skaidro, ka abi ostu nolikumi izstrādāti, ievērojot valdības deklarācijā noteikto - piemērot Latvijas lielajām ostām Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valsts kapitālsabiedrību pārvaldības principus, palielināt valsts ietekmi lēmumu pieņemšanā un nodrošināt efektīvāku resursu izmantošanu. Rīgas un Ventspils ostas ir divas lielākās ostas Latvijā un tām ir nozīmīga ietekme uz transporta nozari kopumā. Nozares rezultāti ir ļoti svarīgi konkurētspējas nodrošināšanā, līdz ar to būtiska ir laba pārvaldība ostu pārvaldēs, kas sekmētu pozitīvu ieguldījumu valsts tautsaimniecībā un konkurētspējas stiprināšanā.

SM skaidro, ka noteikumos ir precizētas un skaidrāk noregulētas atsevišķas iekšējās kārtības un procedūras lēmumu pieņemšanā, kas sekmēs jaunu klientu piesaisti ostās un nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas visiem.

Rīgas un Ventspils brīvostas nolikumos noteikts, ka valdes priekšsēdētāja vietnieks drīkst pildīt priekšsēdētāja pienākumus tikai gadījumos, kad valdes priekšsēdētājs ir prombūtnē un nevar piedalīties valdes sēdē. Turklāt abās brīvostās valdes locekļiem noteiks pilnvaru termiņu - pieci gadi, kas, kā norāda SM, veicinās stabilāku un ilgtspējīgāku brīvostas valdes darbību un padarīs to neatkarīgāku no politiskās ietekmes. Valdes locekļiem un pārvaldniekam pieļaujama atkārtota iecelšana amatā, izvērtējot brīvostas darbību, valdes locekļa līdzšinējo darbību. Lēmumu par atkārtotu termiņu pieņems atbildīgā ministrija.

Abu ostu nolikumi paredz, ka tām savās mājaslapās četras reizes gadā būs jāpublicē galvenie finanšu rādītāji un informatīvais ziņojums, līdzīgi kā tas ir kapitālsabiedrībām. Kā norāda SM, tas viesīs lielāku pārredzamību brīvostas pārvaldes darbībā. Tāpat paredzēts ostu mājaslapās publicēt pārskatus par nefinanšu mērķu sasniegšanu, informāciju par mārketinga stratēģiju, reklāmas un sadarbības līgumiem.

Noteikumi paredz pienākumus abu ostu valdēm apstiprināt zemes un nekustamā īpašuma nomas maksas noteikšanas principus, maksas apmēru un nomas līgumu noslēgšanas kārtību, kas viesīs brīvostas uzņēmumiem un potenciālajiem sadarbības partneriem lielāku pārskatāmību, atvieglos jaunu nomas līgumu noslēgšanu un mazinās neskaidrības, skaidro SM.

Tāpat ministrijā norāda, ka abās ostās nepieciešams pilnveidot iekšējās kontroles procedūras un izveidot iekšējā audita struktūrvienību funkcionālā valdes pakļautībā. Tāpēc noteikumi paredz, ka ostu valdes apstiprinās vidēja termiņa iekšējā audita stratēģisko plānu un gada audita plānu. Tāpat ostām būs jāapstiprina korupcijas novēršanas politiku un jāuzrauga tās īstenošanu praksē, bet korupcijas novēršanas nolikumu un ikgadējo pārskatu jāpublicē savā mājaslapā.