Pārtikas ražotājiem būs jānorāda arī produkta galvenās sastāvdaļas izcelsme

Attēlam ir ilustratīva nozīme © Dmitrijs Suļžics/F64

 Latvijā pārtikas ražotājiem no šā gada 1.aprīļa būs jānorāda arī pārtikas produkta galvenās sastāvdaļas izcelsmes valsti vai izcelsmes vietu, lai nodrošinātu patērētājus ar pilnvērtīgu informāciju par pārtikas produktu, informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Ministrijā skaidroja, ka pārtikas ražotājiem no 2020.gada 1.aprīļa būs jāpiemēro jaunā regula par pārtikas produkta galvenās sastāvdaļas izcelsmes valsts vai izcelsmes vietas norādīšanu.

Turpmāk situācijās, kad pārtikas produkta izcelsmes valsts vai izcelsmes vieta (izcelsme) būs norādīta, bet izcelsme nebūs tā pati, kas ir produkta galvenajai sastāvdaļai, būs jānorāda arī attiecīgās galvenās sastāvdaļas izcelsme vai vismaz jānorāda, ka tā atšķiras no pārtikas produkta izcelsmes.

Galvenās sastāvdaļas definīcijā ir minēti divu veidu kritēriji, pēc kuriem var noteikt pārtikas produkta galveno sastāvdaļu. Viens no tiem ir kvantitatīvais kritērijs, kad attiecīgā sastāvdaļa veido vairāk nekā 50% no pārtikas produkta, bet otrs ir kvalitatīvais kritērijs, kad patērētājs attiecīgo sastāvdaļu parasti saista ar pārtikas produkta nosaukumu.

Pārtikas produktus, kas ir laisti tirgū vai marķēti pirms regulas piemērošanas datuma, proti, pirms 2020.gada 1.aprīļa, var tirgot, līdz beidzas to krājumi.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais