Darbaspēka izmaksas Latvijā patlaban ir augstākas nekā citās Baltijas valstīs, tādējādi radot papildu slogu biznesam, un padarot Latvijas uzņēmējus nekonkurētspējīgus Baltijā, uzskata Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK).
LTRK viceprezidente Elīna Rītiņa atgādināja, ka virsstundu apmaksa Latvijā ir 100% apmērā no darbiniekam noteiktās stundu darba likmes, bet Lietuvā un Igaunijā - 50%. Arī darba nespējas lapu apmaksa Latvijā darba devējiem izmaksā krietni dārgāk nekā kaimiņvalstīs, turklāt "nesakārtotās likumdošanas dēļ Latvijā diezgan bieži darbiniekiem darba nespējas lapas mēdz izsniegt nepamatoti".
LTRK uzsver, ka jau vairākus gadus cīnās par nepieciešamību samazināt dienu skaitu darba nespējas gadījumā, ko apmaksā darba devējs, jo, piemēram, Lietuvā darba devējs apmaksā tikai divas dienas, bet Latvijā - deviņas.
Tāpat LTRK ieskatā Latvijas uzņēmēju konkurētspēju reģionā traucē arī darbaspēka izmaksas - pie mēneša algas 1000 eiro apmērā pēc nodokļu nomaksas Latvijā darba devējam viens darba samaksas eiro izmaksā 1,74 eiro, kamēr Lietuvā - 1,62 eiro, bet Igaunijā - 1,56 eiro.
LTRK politikas daļas direktora vietnieks Jānis Lielpēteris uzsvēra, ka iepriekš minēto problēmu novēršanas kontekstā ir vairāki būtiski aspekti, kas prasa nekavējošu valdības un Saeimas rīcību. Tostarp, jāveic izmaiņas normatīvajos aktos, kas ļautu ievest Latvijā darbaspēku no trešajām valstīm.
"Tādēļ, ka likumdošana neļauj darbiniekus piesaistīt pa tiešo no trešajām valstīm, Latvijas uzņēmēji tos "iepērk", izmantojot Polijas starpniecību, tādējādi Latvija zaudē nodokļu ieņēmumus," skaidroja Lielpēteris. Tāpat, pēc viņa teiktā, Latvijā jāļauj jaunajiem vecākiem legāli strādāt un saņemt bērnu kopšanas pabalstu pilnā apmērā, izskaužot pašreizējo situāciju, kad daudzi strādā nelegāli, valstij zaudējot nodokļa ieņēmumus.
Lielpēteris norādīja arī uz problēmām saistībā ar jauno reģionālo reformu un ierosinājumu novadus pārdēvēt par apriņķiem. Pēc viņa sacītā, šādas izmaiņas uzliks uzņēmējiem papildus finanšu slogu un samazinās līdzekļus, ko tie varētu ieguldīt, piemēram, uzņēmumu attīstībā vai darba atalgojuma palielināšanai.
LTRK ir politiski neitrāla uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. LTRK pārstāv savu biedru - uzņēmēju intereses valsts un pašvaldību institūcijās, cīnoties par labāku biznesa vidi, kā sniedz praktisku atbalstu saviem biedriem, palīdzot celt uzņēmumu konkurētspēju, kā arī atrast jaunus sadarbības partnerus Latvijā un ārvalstīs.