Vai Latvijā jābaidās no Āzijas vīrusa?

© REUTERS/SCANPIX/LETA

Pasaules Veselības organizācijas speciālisti jau divas dienas neiziet no saviem kabinetiem, spriežot, kādus epidemioloģiskās drošības pasākumus ieviest, lai apturētu jaunā vīrusa izplatību, kas izraisa smagu pneimoniju. «Draudi Eiropai un Latvijai pastāv, bet tie ir vērtējami kā zemi, jo infekcija neizplatās tik strauji,» norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Šis nav pirmais gadījums, kad pasauli apsteidz vēsts par jaunu, līdz šim nezināmu vīrusu. 2003. gadā tūkstošiem iedzīvotāju inficējās ar SARS, bet pirms nepilniem desmit gadiem mūs pārsteidza vēl viens vīruss, ko nosauca par MERS. Tagad jaunais nezināmais ir nCoV (Novel coronavirus), kas strauji izplatās Ķīnas pilsētā Uhaņā. Tomēr visi šie vīrusi ir no vienas grupas, un tos sauc par koronavīrusiem. Šo vīrusu grupa kopumā ir labi zināma, bet vīrusiem ir dažādi paveidi un laika gaitā parādās arvien jauni, ar šiem vīrusiem slimo gan dzīvnieki, gan cilvēki. Daļa iedzīvotāju savas dzīves laikā ir inficējušies ar kādu no koronavīrusiem un pārslimojuši infekciju bez nopietnām sekām. Pirmais neparastākais gadījums, kas togad izraisīja arī paniku Latvijā, bija SARS, 2003. gadā no tā nomira vismaz 800 cilvēku. Tā izcelsmes vieta bija Guanduņas province Ķīnā. Pēc pašreiz zināmās informācijas, jaunais vīruss varētu būt bīstamāks nekā parastie koronavīrusi, un to var izsecināt no saslimušo skaita un komplikācijām. Arī šoreiz notikumu epicentrs ir Ķīna, pilsēta Uhaņa ar 19 miljoniem iedzīvotāju. Ķīnas Nacionālā veselības komisija ziņo, ka līdz 23. janvārim reģistrēts 571 pneimonijas gadījums, ko izraisīja jauns koronavīruss 2019-nCoV. 95 pacientiem ir smaga slimības klīniskā norise, 17 pacientu ar nopietnām blakusslimībām ir miruši. Ziņots par vismaz 14 veselības aprūpes darbiniekiem, kuri saslimuši ar nCoV infekciju. J. Perevoščikovs norādīja, ka vīruss ir apstiprināts, tas ir jauns, līdz ar to pagaidām nav zināms, kādā ātrumā tas var izplatīties, bet ir zināmi gadījumi, kad cilvēks nav pilsētā - epidēmijas centrā, bet bijis kontaktā ar kādu, kas atgriezies no šīs pilsētas. Tas apliecina, ka vīruss izplatās kontaktu ceļā. Ir saņemta informācija arī par laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem citās Ķīnas pilsētās. Līdz šim Ķīnā apzinātas 5897 kontaktpersonas, kuras varētu būt bijušas kontaktā ar inficētajiem, un organizēta viņu medicīniskā novērošana. Slimnīcās ieviesta nCoV infekcijas uzraudzība. Epidemiologi arī ziņo par vismaz pieciem ievestiem nCoV infekcijas gadījumiem citās valstīs, tajā skaitā Taizemē, Japānā, Dienvidkorejā un ASV. Ceturtdien divus saslimšanas gadījumus reģistrēja Singapūra.

Neatkarīgā

Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS koronavīruss, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi. Jaunā vīrusa infekcijas avots pagaidām nav zināms, iespējams, ka tā arī ir zoonoze, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Ir apstiprināta nCoV pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr, lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.

Neatkarīgā

Arī Slimību profilakses un kontroles centrs Latvijā turpina sekot notikumiem Ķīnā un gaida arī Pasaules Veselības organizācijas ārkārtas sanāksmes rezultātu. Pašlaik, pēc epidemiologu teiktā, draudi slimības izplatībai Latvijā pastāv (parasti vīrusi uz citām valstīm tiek izplatīti ceļojot), tomēr tie vērtējami kā zemi, un tāpēc nekādi ceļošanas ierobežojumi pašlaik netiek apspriesti. Epidemiologi iesaka veikt standarta piesardzības pasākumus, kādus parasti veic gripas epidēmijas laikā.

Ir izdoti pagaidu noteikumi veselības aprūpes iestādēm - īpaši to neatliekamās palīdzības nodaļās nepieciešams ievērot vispārīgos piesardzības pasākumus un pasākumus tādu infekcijas slimību novēršanai, kas izplatās kontakta un gaisa pilienu ceļā. Pacients ar aizdomām par nCoV infekciju jāievieto atsevišķā, ja iespējams, infekcijas izolācijai paredzētā, telpā un pirms izolācijas jāaicina lietot ķirurģisko masku. Ārstniecības iestādes darbiniekiem, kuri veic pacienta aprūpi, pastāvot aizdomām par nCoV infekciju, jālieto individuālās aizsardzības līdzekļi. Centrs arī aicina ārstniecības iestādes nekavējoties ziņot par katru smagas akūtas respiratoriskas saslimšanas gadījumu personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklējusi Ķīnas pilsētu Uhaņu vai bijusi kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz Uhaņu.

Svarīgākais