Krūmiņam piemērotais sods neliedz turpināt izmaksāt valsts finansējumu ZZS

 
©Ģirts Ozoliņš/F64 Photo Agency

Prokuratūras piemērotais naudas sods uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam neliedz turpināt valsts finansējuma izmaksu Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS), informēja KNAB.

Konkrētais gadījums nav starp tiem, kad likums nosaka valsts budžeta finansējuma izmaksu apturēšanu vai pārtraukšanu un līdz ar to KNAB nav tiesiska pamata turpmāk neizmaksāt vai apturēt valsts finansējumu ZZS, norādīja birojā.

Ņemot vērā, ka apvienība tomēr bija saņēmusi nelikumīgus ziedojumus, jo notikusi partijas finansēšana, izmantojot trešo personu starpniecību, tad saskaņā ar likumu apvienībai ar KNAB lēmumu uzdots nelikumīgos ziedojumus atmaksāt valsts budžetā.

ZZS pretlikumīgi iegūtos finanšu līdzekļus ir atmaksājusi budžetā. 2018.gadā ZZS atmaksājusi valsts budžetā 2016.gadā pretlikumīgi saņemto finansējumu 13 903 eiro apmērā. Savukārt 2017.gadā ZZS atmaksājusi valsts budžetā 2016.gadā pretlikumīgi saņemto finansējumu 3980 eiro apmērā, pavēstīja KNAB.

Jau ziņots, ka prokuratūra uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam un finansistam Jorenam Raitumam piemērojusi kopumā 86 000 eiro lielu sodu lietā par ZZS un partijas "No sirds Latvijai" nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā pirms pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā.

Par minēto noziegumu izdarīšanu viena fiziskā persona sodīta ar 77 400 eiro sodu, bet otra - ar 8600 eiro sodu.

Abas fiziskās personas noteiktos naudas sodus pilnībā samaksājušas. Krūmiņš aģentūrai LETA iepriekš pieļāva, ka lielākais naudas sods ir piemērots viņam, taču atzīmēja, ka ar šo jautājumu nodarbojas viņa juristi.

Tikmēr prokuratūra izbeigusi kriminālprocesu daļā pret Jūrmalas mēru Gati Truksni (ZZS/LZP) lietā par ZZS, iespējams, nelikumīgu finansēšanu.

2018.gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) tika sākts kriminālprocess par partijas "No sirds Latvijai" (NSL) un ZZS nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā.

Šajā lietā pret Truksni tika sākta kriminālvajāšana par ZZS nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un par dokumenta viltošanu un viltota dokumenta izmantošanu.

Apsūdzība sākotnēji uzskatīja, ka Truksnis ir vienojies ar Krūmiņu par ZZS finansēšanu lielā apmērā, lai kā šajā politiskajā spēkā ietilpstošās Latvijas Zaļās partijas biedrs izmantotu nelikumīgos ziedojumus, kas veikti ar trešo personu starpniecību, savām un politiskā spēka vajadzībām priekšvēlēšanu aģitācijai pirms Latvijas pašvaldību vēlēšanām 2017.gada vasarā. Kopumā tobrīd, prokuratūras ieskatā, Jūrmalas domes amatpersona pieņēmusi 27 500 eiro.

Ģenerālprokuratūra iepriekš sāka kriminālvajāšanu arī pret finansistu Jorenu Raitumu par nelikumīgu partijas finansēšanu lielā apmērā.

Tāpat ziņots, ka KNAB deviņām partijām 15.janvārī kopumā pārskaitījis 2 197 574 eiro lielu valsts finansējumu. ZZS pārskaitīti 244 581 eiro.

Nākamā finansējuma izmaksa paredzēta šogad 15.jūlijā.

Šogad 1.janvārī spēkā stājas grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, kas seškārt palielināja valsts finansējumu partijām. Ņemot vērā minēto ZZS gadā paredzēts 489 163 eiro liels valsts finansējums.