Zāļu cenas Latvijā: Saeima uzdod valdībai sagatavot koncepciju par zāļu finansiālo pieejamību

© Ilze Zvēra/F64

Saeima šodien pieņēma lēmumu uzdot Ministru kabinetam sagatavot koncepciju par zāļu finansiālo pieejamību.

Lēmums pieņemts, parlamentā izskatot kolektīvo iesniegumu "Par zāļu un medikamentu PVN samazināšanu līdz pieciem procentiem", ko sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" parakstījuši 10 522 pilsoņi.

Lēmumā Ministru kabinets konceptuālo ziņojumu Saeimai aicināts iesniegt līdz šī gada 1.jūnijam.

Saeimā kolektīvais iesniegums iesniegts pagājušā gada oktobrī, un tajā iniciatīvas autori aicina rast risinājumu, lai par 5% samazinātu pievienotās vērtības nodokli zālēm un medikamentiem. Iesniedzēji uzsvēruši, ka iedzīvotājiem nepietiek finanšu līdzekļu nepieciešamo medikamentu iegādei un tādējādi arī valstij rodas lielāki izdevumi ielaistu slimību ārstēšanai.

Iesnieguma autori, aicinot mainīt likumdošanu un zāļu cenu politiku, norādījuši, ka Latvijā pievienotās vērtības nodoklis zālēm ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā zāles ir krietni dārgākas nekā kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.

Latvijā

Eiropas mājdzīvnieku produktu izplatītāju un ražotāju asociācija FEDIAF veikusi pētījumus par kaķu skaitu Eiropas valstu mājsaimniecībās. Pētnieki secinājuši, ka Latvijā kaķi dzīvo 37% no visām mājsaimniecībām. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas valstīs. Pirmajā vietā ar 48% ir Rumānija, otrajā ar 41% atrodas Polija. Kā izskaidrot to, ka esam tik ļoti pieķērušies šiem mīļajiem mājdzīvniekiem; kas mums tik ļoti patīk kaķos – pētījumu rezultātus “Neatkarīgajai” skaidro dzīvnieku mājvietas “Ulubele” saimniece Ilze Džonsone un sociologs Aigars Freimanis.