Līdz 2027.gadam Latvijā cer atgriezt 8000 reemigrantu

© Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Ar reģionālajiem pasākumiem līdz 2027.gadam Latvijā plānots atgriezt 8000 reemigrantu un veicināt 140 reemigrantu uzņēmumu tapšanu, šodien Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvis Dāvis Melnalksnis.

2018.gadā reemigrantu skaits gan ir bijis mazākais pēdējo četru gadu laikā, liecina VARAM sniegtā informācija. Pēdējos gados ir samazinājusies emigrācija un nedaudz palielinājusies imigrācija.

Gan VARAM pārstāvji, gan Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis (ZZS) komisijas sēdē norādīja, ka cilvēkiem, kas atgriežas Latvijā, jābūt drošiem, ka viņu bērnam būs vieta bērnudārzā un skolā. Bergmanis kā problēmu minēja to, ka pašvaldībām bankas neizsniedz kredītus nepieciešamo infrastruktūras projektu realizēšanai. Savukārt VARAM pārstāvji skaidroja, ka tieši reemigrācijas projekti ir tie, kur ir iespējams saņemt atbalstu no Valsts kases.

Kā atsevišķu problēmu, ar ko sastopas diasporas pārstāvji, deputāte Dagmāra Beitnere-Le Galla (JKP) minēja to, ka, piemēram, viena no lielākajām bankām internetbankas izmantošanas elektronisko sistēmu ļauj izmantot tikai ar Baltijas valstīs reģistrētiem telefoniem.

VARAM norādīja, ka reģionālie reemigrācijas pasākumi ietver piecus reģionālos koordinatorus, atgriešanās atbalstu jeb grantu saimnieciskās darbības īstenošanai un citus, pašvaldību reemigrācijas pasākumus.

Latvijā

Latvijā par 4% pieauguši izdevumi sociālajai aizsardzībai, 2023. gadā jau sasniedzot septiņus miljardus eiro. Tajā pašā laikā lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nevar atļauties nodrošināt vismaz vienu no 13 pamatnepieciešamībām, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizoriskie dati.

Svarīgākais