Tiesa un prokuratūra Lemberga aizstāvim pārmet procesa vilcināšanu

 
©Nora Krevneva/F64 Photo Agency

Gan tiesas sastāvs, gan prokuratūra šodien notikušajā tiesas sēdē pārmeta smagos noziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") aizstāvim Genādijam Ivankinam tiesas procesa vilcināšanu.

Šādi pārmetumi procesa dalībniekiem radās, jo aizstāvis šodienas tiesas sēdē, kurā no plkst.10 līdz plkst.16 bija paredzēts uzklausīt viņa debašu runu, to sniedza vien 25 minūšu garumā. Gan pirms, gan pēc runas teikšanas Ivankins tiesai uzsvēra, ka viņam nav bijis pienācīgs laiks sagatavoties, norādot, ka lietas apjoma dēļ ar pieciem mēnešiem, kurus tiesa bija devusi, bijis par maz. Aizstāvis tiesai skaidroja, ka jau otro nakti strādājis līdz plkst.2, lai sagatavotu šodien lasāmo.

Ivankins tiesai norādīja, ka būtu nepieciešams pielāgot tiesas grafiku, lai nākotnē nerastos situācija, kad atkal būtu nepieciešams mainīt advokātu, jo "līdzšinējais advokāts neizturēja".

Aizstāvis arī tiesai atzīmēja, ka saistībā ar savu noslodzi Lemberga kriminālprocesā, viņš nav spējīgs piedalīties citos tiesas procesos, tādējādi apgrūtinot naudas pelnīšanu, jo aizstāvim par darbu tiek maksāts tad, kad viņš piedalās tiesas procesā, nevis gatavojas tam.

Pēc Ivankina debašu runas un argumentu uzklausīšanas tiesa nolēma, ka no grafika tiks noņemta 15.janvārī plānotā tiesas sēde, lai dotu aizstāvim laiku gatavot debašu runu, nozīmējot nākamo tiesas sēdi uz 16.janvāri plkst.10. Tiesa gan Ivankins atzīmēja, ka 15.janvārī viņam ir jāpiedalās tiesas sēdē, kas norisinās Limbažos.

Savukārt pirmdien notikušajā tiesas sēdē tiesa nepieņēma Lemberga pieteikto noraidījumu tiesas sastāvam.

Lembergs savā mājaslapā norādījis, ka noraidījumu pieteicis saistībā ar "globālu spiedienu uz tiesnešiem un tiesu varu".

Jau vēstīts, ka pērn 25.jūnijā tiesā tika saņemts Lemberga aizstāvja Raimonda Krastiņa paziņojums par neiespējamību turpināt realizēt Lemberga aizstāvību. Savukārt Lemberga paziņojums, ka viņa aizstāvību neveiks arī pārējie viņa aizstāvji - Irina Kauke un Aldis Alliks. Tiesa deva laiku noslēgt vienošanos ar citu aizstāvi pēc Lemberga izvēles, taču viņš līdz 3.septembrim to nebija izdarījis.

Ņemot vērā, ka Lembergam aizstāvis turpmākajā lietas iztiesāšanas gaitā bija nepieciešams, tiesa saskaņā ar Kriminālprocesa likumā noteikto paziņoja attiecīgās tiesas darbības teritorijas zvērinātu advokātu vecākajam par nepieciešamību nodrošināt aizstāvja piedalīšanos Lemberga kriminālprocesā. Par Lemberga aizstāvi 21.augustā tika noteikts Ivankins, kurš pieteica lūgumu dot viņam laiku sešus mēnešus iepazīties ar kriminālprocesa materiāliem, taču tiesa viņam deva četrus mēnešus.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā.