Tiesa nepieņem Lemberga pieteikto noraidījumu tiesas sastāvam

 
©Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency

Rīgas apgabaltiesa šodien nepieņēma smagos noziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") pieteikto noraidījumu tiesas sastāvam, informēja Rīgas apgabaltiesā.

Lembergs savā mājaslapā norādījis, ka noraidījumu pieteicis saistībā ar "globālu spiedienu uz tiesnešiem un tiesu varu".

Jau ziņots, ka ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) pērn 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteica sankcijas Lembergam un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām.

Lembergs uzskata, ka līdz ar to Latvijā objektīva un taisnīga tiesa attiecībā pret viņu "vispār vairs nav iespējama".

Vēlāk tiesas debatēs savas runas ievadu nolasīja Lemberga jaunais advokāts Genādijs Ivankins, kurš norādīja, ka viņam dotie četri mēneši neesot bijis pietiekami ilgs laiks, lai iepazītos ar lietas materiāliem un kvalitatīvi sagatavotu debašu runu.

Tiesā skaidroja, ka Ivankins uzturēja sava aizstāvamā pieteikto noraidījumu tiesas sastāvam. Turpretim valsts apsūdzības uzturētāji pauda viedokli, ka Lemberga pieteiktais lūgums nav juridiski pamatots un pat nav izlemjams, jo tas neesot pieteikts korektā formā.

Tiesas nolēmumā norādīts, ka tiesas kolēģija ir izvērtējusi mutiskajā pieteikumā norādīto motivāciju un uzskata, ka noraidījums ir nepamatots un noraidāms. Tiesas kolēģija atzinusi, ka Lemberga norādītie argumenti par tiesas ietekmēšanu no mediju puses nav pamatoti. "Šādi izteikumi nevar radīt priekšstatu par tiesas neobjektivitāti un radīt šaubas par tiesas taisnīgumu," skaidrots tiesas nolēmumā.

Jau ziņots, ka pērn oktobrī tiesa Ivankinam deva laiku līdz 12.janvārim, lai viņš varētu iepazīties ar lietas materiāliem un sagatavot savu debašu runu.

Šodien tiesa sākusi uzklausīt Ivankina debašu runu, aicinot viņu debatēs izteikties par tām apsūdzības epizodēm, par kurām vēl nav izteikušies citi Lemberga aizstāvji, līdz šim uzstājoties debatēs vairāk nekā 30 tiesas sēžu laikā.

Nākamā tiesas sēde paredzēta 14.janvārī plkst.10.

Jau vēstīts, ka pērn 25.jūnijā tiesā tika saņemts Lemberga aizstāvja Raimonda Krastiņa paziņojums par neiespējamību turpināt realizēt Lemberga aizstāvību. Savukārt Lemberga paziņojums, ka viņa aizstāvību neveiks arī pārējie viņa aizstāvji - Irina Kauke un Aldis Alliks. Tiesa deva laiku noslēgt vienošanos ar citu aizstāvi pēc Lemberga izvēles, taču viņš līdz 3.septembrim to nebija izdarījis.

Ņemot vērā, ka Lembergam aizstāvis turpmākajā lietas iztiesāšanas gaitā bija nepieciešams, tiesa saskaņā ar Kriminālprocesa likumā noteikto paziņoja attiecīgās tiesas darbības teritorijas zvērinātu advokātu vecākajam par nepieciešamību nodrošināt aizstāvja piedalīšanos Lemberga kriminālprocesā. Par Lemberga aizstāvi 21.augustā tika noteikts Ivankins, kurš pieteica lūgumu dot viņam laiku sešus mēnešus iepazīties ar kriminālprocesa materiāliem.