Kariņš Viņķelei un Petravičai uzdod risināt paliatīvās aprūpes pieejamības problēmas

© Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) rezolūcijā veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP) un labklājības ministrei Ramonai Petravičai (KPV LV) ir uzdevis rast risinājumus paliatīvās aprūpes pieejamības nodrošināšanai.

Paziņojumā medijiem Kariņš pauda, ka Latvijā tiecas veidot tādu veselības un sociālās aprūpes sistēmu, kurā ikvienam iedzīvotājam ir pieejami kvalitatīvi pakalpojumi neatkarīgi no medicīniskās diagnozes, tai nepieciešamās aprūpes vai dzīvesvietas.

"Vēl ir daudz darāmā. Par to liecina arī labdarības maratona "Dod pieci" aktualizētā tēma par paliatīvās aprūpes pieejamību, kas daudzām Latvijas ģimenēm ir ļoti svarīga. Atbildīgām institūcijām ir jārod risinājums, lai pēc būtības tiktu novērsta tā netaisnība, kas rodas, cilvēkiem maksājot nodokļus, bet grūtā brīdī paliekot bez palīdzības," sacīja Kariņš.

Ministru prezidents pateicas labdarības maratona "Dod pieci" komandai un visiem tās atbalstītājiem par sniegto ieguldījumu mūsu valsts veselības un sociālās aprūpes sistēmas stiprināšanā un uzlabošanā.

LETA jau vēstīja, ka nolūkā informēt sabiedrību par valsts apmaksātu paliatīvās aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējām, Veselības ministrija sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) un Labklājības ministriju (LM) ir izstrādājusi informatīvus bukletus jeb ceļvežus par paliatīvo aprūpi gan pieaugušajiem, gan bērniem, aģentūru LETA informēja NVD pārstāve Tanita Tamme-Zvejniece.

Lai kritiskā situācijā nonākušu pacientu tuviniekiem būtu pieejama informācija par valsts nodrošināto atbalstu, ceļvedī apkopota informācija par valsts apmaksātas paliatīvās aprūpes veidiem - ambulatoro, stacionāro, kā arī pieejamo veselības aprūpi mājās, tostarp ārstniecības iestāžu kontaktinformāciju, kurās tiek nodrošināti valsts apmaksāti paliatīvās aprūpes pakalpojumi, stāstīja Tamme-Zvejniece.

Pieaugušo ceļvedī iekļauta informācija ne tikai par to, kur saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, bet arī kā saņemt sociālās aprūpes pakalpojumus, kurus nodrošina LM, piemēram, kā nokārtot apliecinājumu par invaliditāti, saņemt aprūpētāja pakalpojumus vai nepieciešamos tehniskos palīglīdzekļus, norāda NVD pārstāve.

Informatīvie ceļveži iedzīvotājiem patlaban elektroniski pieejami NVD interneta vietnes "www.vmnvd.gov.lv" sadaļā "Veselības aprūpes pakalpojumi". Savukārt drukātā veidā materiāli drīzumā būs pieejami arī ārstniecības iestādēs, kuras nodrošina valsts apmaksātus paliatīvās aprūpes pakalpojumus un ģimenes ārstu praksēs. Lai saņemtu materiālus izplatīšanai pacientiem drukātā veidā, NVD aicina ārstniecības iestāžu pārstāvjus, kā arī ģimenes ārstus vērsties NVD Rīgas nodaļā no 6.janvāra, bet ārpus Rīgas - sev tuvākajā NVD teritoriālajā nodaļā, sākot no 16.janvāra.

Informatīvo materiālu par paliatīvo aprūpi druka tika veikta, sadarbojoties ar uzņēmumu SIA "Printmix". Pretendents tika izvēlēts, veicot cenu aptauju, kurā uzņēmums uzvarēja, piedāvājot viszemāko cenu nepieciešamo materiālu drukai. Kopumā tika nodrukāti 50 000 materiālu eksemplāri pieaugušajiem un 500 eksemplāri bērniem. Kopējās izmaksas bija 8292 eiro. Dalībai cenu aptaujā par materiālu druku kopumā tika uzrunāti pieci pretendenti.

Lai nodrošinātu iespējami plašu informācijas apriti, NVD ir aicinājis izstrādāto ceļvežu elektroniskās versijas izvietot valsts pārvaldes iestāžu, sociālo iestāžu, kā arī pašvaldību un nevalstisko organizāciju interneta vietnēs.

NVD norāda, ka paliatīvā aprūpe ir aktīva un visaptveroša to pacientu aprūpe, kuri sirgst ar smagām, bieži dzīvībai bīstamām hroniskām vai akūtām slimībām, vai kuru izārstēšana vairs nav iespējama. Lēmumu par nepieciešamās paliatīvās aprūpes veidu, piemēram, ambulatori, mājās vai stacionārā var pieņemt ģimenes ārsts vai ārsts-speciālists, individuāli izvērtējot katra pacienta gadījumu.

2019.gada 11 mēnešos paliatīvās aprūpes pakalpojumu saņēmuši vairāk nekā 3000 pieaugušie un aptuveni 280 bērni. Savukārt 2020.gadā esošā budžeta apmēros plānots turpināt apmaksāt parenterālo barošanu bērniem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu vai ir vecāki bērniem, kuri jau no bērnības ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes uzskaitē, un uzsākt specializēto barošanas maisījumu apmaksu ambulatori arī pieaugušajiem.

Svarīgākais