NRA PĒTA: pensionāriem pacienta iemaksa saruks, citiem – augs

© Pixabay

Pozitīva ziņa – nākamgad par 42 centiem tiks samazināta pacienta iemaksa pie ģimenes ārsta, šādu paziņojumu nesen izplatīja Veselības ministrija. Tas gan attieksies tikai uz iedzīvotājiem 65 un vairāk gadu vecumā, savukārt visiem pārējiem pacientiem par vizīti pie ģimenes ārsta līdzmaksājums būs lielāks, proti, divi eiro. Lai arī virknei dažādu medicīnas pakalpojumu patiešām samazināti līdzmaksājumi, piemēram, no 7,11 eiro uz 7 eiro, par rentgenoloģisku izmeklējumu vai elektrokardiogrāfiju līdzmaksājums būs lielāks.

Ģimenes ārstu profesionālās asociācijas jau ilgāku laiku aicināja noapaļot summu, ko pacientam, saņemot valsts apmaksātu ģimenes ārsta konsultāciju, jāsamaksā pie ģimenes ārsta. 1,42 eiro tika noteikti brīdī, kad Latvija pievienojās eirozonai un pārvērta maksājumus no latiem uz eiro, precīzi atstājot šo iemaksas summu. Ņemot vērā, ka pie ģimenes ārsta pacienti visbiežāk maksā skaidrā naudā, tas rada neērtības, izdodot atlikumu - astoņus vai 58 centus. Tomēr Veselības ministrija, veicot grozījumus veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā, maksu ir noapaļojusi uz vienu eiro tikai personām no 65 gadu vecuma. Tomēr visiem pārējiem noapaļojums veikts uz augšu jeb faktiski palielināts līdz diviem eiro.

Ekrānuzņēmums

Veselības ministrijas speciāliste Anna Strapcāne, skaidrojot šādu rīcību, norāda, ka «pensionāri ir viena no sabiedrības sociāli mazaizsargātajām grupām, kam ir vislielākais risks nonākt nabadzībā, tāpēc no nākamā gada 1. janvāra pensionāriem būs samazināts pacientu līdzmaksājums pie ģimenes ārsta». Tomēr jāpiebilst, ka pensionārs Latvijā pašlaik formāli skaitās no 63 gadiem un sešiem mēnešiem, bet 2020. gadā - no 63 gadiem un deviņiem mēnešiem. Tāpat par pensionāriem uzskatāmi arī seniori, kuri dodas pensijā priekšlaikus, tas ir, divus gadus pirms pensionēšanās vecuma, kas pašlaik būtu 61 gads.

No Veselības ministrijas atbildes izriet secinājums: līdzmaksājums pilngadīgām personām līdz 65 gadu vecumam, apmeklējot ģimenes ārstu, pieaugs, jo senioriem tas jāsamazina, kā arī jāsamazina atsevišķas pacientu iemaksas. Šāda izvēle bija jāizdara, jo finansējums ir ierobežots. Uz jautājumu, kāpēc seniors nav cilvēks, kurš ir pensijā, bet tieši no 65 gadiem, ministrijā paskaidro, ka primārajā veselības aprūpē pēc vecuma pacientus iedala tādās grupās kā, piemēram, vecumā no 45 līdz 65 (tātad darbspējīgs) un 65 gadi un vecāki. «Ņēmām vērā arī, ka turpmākajos gados turpināsies pensijas vecuma paaugstināšana, sasniedzot 65 gadus,» saka A. Strapcāne.

Valdība faktiski bez diskusijām otrdien izskatīja šos grozījumus. Lielākajā daļā līdzmaksājumu gadījumu tie patiešām tiks samazināti. Piemēram, ja iepriekš pacienta līdzmaksājums par ārsta ambulatoru apmeklējumu bija 4,27 eiro, tad no nākamā gada - 4 eiro. Līdzīgi samazināsies arī līdzmaksājums par gultas vietu dienas stacionārā - no 7,11 uz 7 eiro. Savukārt datortomogrāfijas izmeklējumiem līdzmaksājums no nākamā gada būs 14 eiro, nevis 14,23 eiro kā līdz šim. «Pēc līdzīga principa samazināti līdzmaksājumi uz citiem izmeklējumiem. Vienlaikus līdzmaksājums patiešām pieaugs pilngadīgām personām līdz 65 gadu vecumam, apmeklējot ģimenes ārstu - no nākamā gada tas būs divi eiro,» saka A. Strapcāne.

Atsevišķiem veselības pakalpojumiem gan līdzmaksājums pieaugs, piemēram, pacienta līdzmaksājums par elektrokardiogrāfiskiem izmeklējumiem pašreizējo 1,42 eiro būs divi eiro. Līdzmaksājums par rentgenoloģiskiem izmeklējumiem (izmeklējums bez kontrastvielas) 2,85 eiro vietā būs trīs eiro, bet ar kontrastvielu 9,96 eiro vietā būs desmit eiro. Nekas nav mainīts attiecībā uz pacienta iemaksu par ģimenes ārsta mājas apmeklējumu - tas ir un paliks 2,85 eiro, kā arī līdzmaksājums par ārstēšanos stacionārā (no otrās dienas) paliks tie paši desmit eiro. Lai arī vairākkārt kopš ekonomiskās krīzes beigām ir runāts par to, ka vajadzētu samazināt pacienta līdzmaksājumus, piemēram, par uzturēšanos slimnīcā, vismaz onkoloģiskajiem pacientiem (pašlaik 7,11 eiro), nākamgad tas nenotiks. Vēža pacientiem nākamgad šī iemaksa būs vien par 11 centiem mazāka, tāpat arī hroniskiem pacientiem un aprūpes nodaļu pacientiem.

Vairākas iedzīvotāju grupas no pacientu līdzmaksājumiem ir atbrīvotas - tie nav jāmaksā bērniem līdz 18 gadu vecumam, politiski represētām personām, cilvēkiem ar pirmās grupas invaliditāti, trūcīgām personām. Jāpiebilst, ka grozījumi paredz arī vairākas labas izmaiņas noteikumos. No nākamā gada diska trūces operāciju no valsts budžeta apmaksās personām bez vecuma ierobežojuma. No nākamā gada būs arī paplašināts diagnožu saraksts, ar kurām varēs saņemt pozitronu emisijas datortomogrāfijas izmeklējumu. Arī ērces noņemšana cilvēkam būs valsts apmaksāts pakalpojums.

Svarīgākais