Valdība nākamnedēļ lems par Rīgas domes atlaišanu

 
©Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Valdība par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) rosināto Rīgas domes atlaišanu lems otrdien, 17.decembrī, intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" norādīja premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV).

Ja valdība atbalstīs virzību uz Rīgas domes atlaišanu, gala lēmumu būs jāpieņem Saeimai.

"Ja kāds atlaidīs Rīgas domi, tas nebūs tādēļ, ka kāds no malas grib to darīt, bet tādēļ, ka Rīgas dome pati ar sevi netiek galā," uzsvēra premjers.

Vienlaikus viņš atzina, ka vēl ir atklāts jautājums, vai mainīt likumu, kas, ja nosacīti tuvākajā laikā tiktu rīkotas jaunas Rīgas domes vēlēšanas, ļautu pašvaldību ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

Viņš atzina, ka ir jautājums, vai nepieciešams esošo kārtību mainīt šobrīd, jo daudziem varētu šķist, ka tas būtu tikai Rīgas domes gadījumam. "Tas ir atklāts jautājums," uzsvēra Kariņš.

Kā vēstīts, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu, jo ministrijas ieskatā vietvara jau otro reizi nav spējusi izpildīt vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām - nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, to piektdien preses konferencē paziņoja Pūce.

VARAM izstrādātais lēmumprojekts sākotnēji būs jāskata Ministru kabinetam, bet pēc tam arī Saeimai. Dome tiek uzskatīta par atlaistu no brīža, kad par to nobalso Saeima.

Šobrīd, ja līdz kārtējām domes vēlēšanām ir palikuši mazāk nekā 15 mēneši, jaunas domes vēlēšanas nevar rīkot. Kārtējām pašvaldību vēlēšanām jānotiek 2021.gada jūnija pirmajā sestdienā.

Tomēr Saeima izskatīšanai komisijās nodevusi koalīcijas deputātu iesniegtos likumu grozījumus, kas, ja nosacīti tuvākajā laikā tiktu rīkotas jaunas Rīgas domes vēlēšanas, ļautu pašvaldību ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

Grozījumus iesnieguši visu valdību veidojošo partiju Saeimas frakciju vadības pārstāvji, parlamenta deputāti Daniels Pavļuts (AP), Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK), Ainars Latkovskis (JV), Juta Strīķe (JKP) un Ēriks Pucens (KPV LV).

Vakar gan "KPV LV" frakcija paziņoja, ka tajā ir atšķirīgs viedoklis par iespējamo Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu leģitimitāti un to, vai ir piemērots laiks vēlēšanu rīkošanai.

"Mēs piekrītam, ka Rīgā jau ilgstoši valda bardaks, bet līdzīga situācija ir arī, piemēram, Ventspilī. Tāpēc mums nav vienprātības, vai šobrīd rīkotās ārkārtas vēlēšanas būs leģitīmas, ja deputāti tiks ievēlēti uz pieciem gadiem," norādīja frakcijas vadītājs.

Viņš atzina, ka nav arī vienprātības, vai kopumā ir piemērots laiks to rīkošanai, zinot, ka pēc pusotra gada gaidāmas pašvaldības kārtējās vēlēšanas.