Valsts policija (VP) patlaban kriminālprocesā par, iespējams, fiktīvu nodarbinātību Rīgas domes kapitālsabiedrībās, izmeklē 46 epizodes, pastāstīja Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV).
Viņš gan nenorādīja, par kuru kapitālsabiedrību konkrēti ir runa, taču sākotnēji VP izmeklēšanu uzsāka tieši saistībā ar iespējamo fiktīvo nodarbinātību SIA "Rīgas satiksme".
Komisija šodien uzklausīja tiesībsargājošās iestādes par progresu tā dēvētajās Rīgas domes konsultantu lietās. Pēc Ģirģena teiktā, komisija jau gadu mēģina no domes dabūt padziļinātu informāciju par tās kapitālsabiedrībās nodarbinātajiem konsultantiem, taču process veicoties ļoti gausi. Sevišķas grūtības iegūt informāciju esot no "Rīgas satiksmes", jo informācija netiek sniegta aizbildinoties ar datu aizsardzības regulām un citiem normatīvajiem aktiem.
Vienlaikus komisijas vadītājs pastāstīja, ka pēc iegūtās informācijas redzams, ka, lai arī 2019.gadā konsultantu skaits domes kapitālsabiedrībās strauji samazinājies, tajās joprojām strādājot virkne šādu algotņu, kuri pelnot lielas summas.
"Mēs gan nevaram apgalvot, ka visi šie konsultanti ir fiktīvi, taču redzam, ka tā ir kopīga problēma un, mūsuprāt, vienai konkrētai valsts iestādei būtu jāuzņemas atbildība pārbaudīt - ir šie konsultanti fiktīvi vai nav, jo komisija to izdarīt nevar," pauda Ģirģens.
Pēc viņa teiktā, komisijā gan no tiesībsargājošo institūciju puses izskanējis viedoklis, ka viņi vairāk paļaujas uz sabiedrības pārstāvju iesaisti, kuri ar saviem iesniegumiem var vērst uzmanību uz dažādām iespējamām nelikumībām.
Patlaban izmeklēšana ierosinātajās lietās vēl turpinās, taču kā pozitīvu aspektu Ģirģens minēja arī to, ka Rīgas dome uzsākusi veikt auditus savām iestādēs. Vienlaikus viņš norādīja, ka dome nesaskatot iespēju no, iespējams, fiktīvajiem konsultantiem piedzīt radītos zaudējumus, kamēr nav stājies spēkā notiesājošs spriedums.
Kā ziņots, Valsts policija pavasarī sāka kriminālprocesu, pamatojoties uz KNAB sniegto informāciju par pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" konsultantu, iespējams, fiktīvu nodarbināšanu. Izvērtējot auditorkompānijas "Ernst&Young" sagatavoto "Rīgas satiksmes" biznesa pārbaudes ziņojumu, KNAB konstatēja, ka tajā ietvertā informācija liecina par iespējamu amatpersonu izdarītu krāpšanu, jo ar dažādiem konsultantiem noslēgtie uzņēmuma līgumi, iespējams, ir fiktīvi.
Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā.