Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija slēgtā sēdē nolēmusi, ka starp Valsts robežsardzi un Iekšējās drošības biroju (IDB) gruzdošais konflikts nav nekāds konflikts un lietas, kas sarosinātas pret esošajiem un bijušajiem robežsargiem, tiek virzītas bez būtiskiem pārkāpumiem.
Tas nozīmē, ka robežsardze šajā strīdā faktiski ir zaudējusi, jo sēdē piedalījās arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens un arī Ģenerālprokuratūras pārstāvji, kuru uzraudzībā ir IDB rosinātās lietas, tostarp pret bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru. Tā kā sēde bija slēgta, nekādi plaši komentāri neseko. Komisijas vadītājs Juris Rancāns vien apstiprināja aģentūrai LETA, ka sēdē tika analizēti publiskajā telpā izskanējušie Valsts robežsardzes pārmetumi Iekšējās drošības birojam par izmeklēšanas kvalitāti: «Uzklausījām prokuratūras pusi un secinājām, ka būtiski pārkāpumi IDB un arī Valsts robežsardzes sākto kriminālprocesu veiktajās izmeklēšanās nav konstatēti.» Tātad - viss notiek pareizi un robežsardzes vadības pretenzijām pret IDB darbu nav pamata.
Komisijas sēdes darba kārtībā konflikts starp abām iekšlietu resora struktūrām tika iekļauts ar apzīmējumu «Valsts robežsardzes vēstules apspriešana». Tāpat kā pārējais sēdes saturs, arī vēstule ir konfidenciāla, taču aptuveni var iedomāties, kas tur ir rakstīts. Pēdējo pāris gadu periodā Iekšējās drošības birojs pret esošajiem un bijušajiem robežsargiem ir rosinājis vairākas lietas un robežsardzes vadības ieskatā piemērojis nepamatoti skarbus kriminālprocesuālos līdzekļus. Konfliktam starp abām iestādēm iegūstot publisku raksturu, robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts Neatkarīgajai atzina, ka pat par maznozīmīgiem robežsargu pārkāpumiem IDB iedarbinot maksimālo sankciju programmu. Un patiesais iemesls tam ir ambīcijas pilnībā pārņemt izmeklēšanu robežsargu pastrādāto noziegumu lietās, ko pašlaik dara pati robežsardze. IDB cenšas paplašināt savu darbības lauku ārpus Valsts policijas, tomēr pagaidām biroja vadītāja Valtera Mūrnieka iecere neīstenojas. Tāpēc arī tiekot taisītas raganu medības. Ilustrācijai kalpoja vairāki piemēri - kriminālprocess pret robežsardzes juristi, kura pēc vadības lūguma ārpus darba laika paņēma tulkošanai uz mājām trīs prezentācijas. Lieta par pensionēta robežsarga atdāvināto ieroci robežsardzei, kas netika pareizi noformēts. Lieta pret darbinieci, kura ar mašīnu uzbrauca mopēdam. Un arī lieta pret bijušo robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru, kurš apsūdzēts saistībā ar iespējamiem trūkumiem austrumu robežas izbūvē.
Saistībā ar kriminālprocesuālajiem pārkāpumiem šajās lietās Guntis Pujāts vērsās ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā, lai tā pārbauda IDB darbības. Taču rezultāti acīmredzot nav tie, uz kuriem robežsardzes priekšnieks cerēja. Vismaz tas izriet no Saeimas komisijas vadītāja skopajiem teikumiem. IDB var turpināt strādāt, bet robežsardzei jāliekas mierā. Un IDB arī turpina - 5. novembrī birojs ziņo, ka par iespējamu zādzību aizturēta Valsts robežsardzes amatpersona. Noziegums izdarīts ārpus dienesta pienākumu pildīšanas laika. Personai piemērots aizdomās turētās personas statuss un drošības līdzeklis - aizliegums ieņemt amatu Valsts robežsardzē.