7 interesanti fakti par Santa Klausu un viņa biroju Lapzemē

 
©Publicitātes foto

Bērni Latvijā tic, ka Santa Klaus noteikti Ziemassvētku vakarā atstās dāvanu zem eglītes, bet daudzi izmanto arī iespēju viņu satikt Lapzemē. Tūrisma operatora “INTERLUX Travel” Latvijas filiāles vadītājs Vitālijs Puķīts pēc ledus tējas baudīšanas kopā ar Santa Klausu dalās atziņās par šī pasaulē populārākā personāža rašanos un realitāti mūsdienās.

1. Iet pa mājām un pasniedz dāvanas

Doktors Klements Klārks Mūrs poēmā “Nakts pirms Ziemassvētkiem” savulaik sīki aprakstīja, kā Santa Klaus iet pa mājām, pasniedz bērniem dāvanas. 1823. gada 23. decembrī to pirmo reizi publicēja kādā Ņujorkas laikrakstā, un kopš tā brīža sākās šī Ziemassvētku personāža popularitāte, kas tiek mantota no paaudzes paaudzē.

2. Reklāmas dēļ iegūst sarkanu mēteli

Santa Klausa vizuālais tēls šodien zināms katram bērnam - sarkans mētelis, balta bārda, melni zābaki. Sākotnēji Santa Klausa izskats bija daudz vienkāršāks, mētelis arī zaļā, zilā krāsā, bet spilgtāku viņu kopš 1931. gada reklāmās padarīja dzērienu kompānija Coca Cola. Ilustrators Haddons Sundblums Santa Klausa attēlošanai izvēlējās reāla cilvēka prototipu.

3. Santa Klaus nav vientuļnieks

Santa Klausam ir arī sieva. Šo tēlu 1849. gadā iedzīvināja Džeimss Rīzs stāstā “Ziemassvētku leģenda”.

Publicitātes foto

4. Īpaši populārs pirms Ziemassvētkiem

1890. gadā amerikāņu uzņēmējs Edgars Džeimss Masačūsetsas štatā pārģērbās par Santa Klausu, lai piesaistītu veikalam vairāk pircēju. Ideja īstenojās ar panākumiem, un šim piemēram gadu no gada seko lielveikalu apsaimniekotāji visā pasaulē. Pirms Ziemassvētkiem ik uz soļa varam satikt kādu Santa Klausa tērpā ģērbtu vīru, kuram uzticēts mūs iepriecināt, palīdzēt vākt līdzekļus labdarībai vai īstenot citas aktivitātes.

5. Kurš gan nezina Rūdolfu?!

Pieņemts, ka Santa Klausa kamanas velk ziemeļbrieži, no kuriem populārākais ir Rūdolfs. Viņš esot pievienojies pēdējais, un, iespējams, ievērību izpelnījies sarkanā deguna dēļ. Runā, ka kamanu ātrums ir 1800 km stundā. Tās piestāj pie katra bērna mājas, lai atstātu dāvanas.

6. Santa Klausam gadā atraksta pusmiljons bērnu

Santa Klausa oficiālā adrese jeb parks ar viņa biroju atrodas divus kilometrus no Rovaniemi, Lapzemē, un šeit visu gadu valda Ziemassvētku sajūta. Santa Klausa birojs strādā katru dienu strādā kopš 1992. gada. Santa Klausam ir arī savs noslēpums - Zemes rotācijas ātruma regulators. Tieši šeit ir iespēja arī šķērsot Polāro loku un saņemt sertifikātu, kas to apliecina. Katru gadu Santa Klaus no bērniem pasaulē saņem aptuveni pusmiljonu vēstuļu.

7. Elfi un piparkūku darbnīcas

Santa Klaus, tiekoties bar bērniem, zina par viņu nodarbēm un labajiem darbiem gada garumā. Elfu pasta birojs un darbnīca, Suvenīru bodīte, Ziemassvētku piparkūku darbnīca, Santa parka deju šovs, maģiskais vilciens “Gadalaiki”, Kaligrāfijas skola, Elfu Skola, Ledus galerija un ledus bārs, “Kaķa" kafejnīca u.c. ir tikai daļa no Rovaniemi izklaidēm. Te visu gadu čakli strādā Santa Klausa palīgi, bet apmeklētāji var palūgt nosūtīt Ziemassvētku kartīti mājiniekiem, vai izveidot video sveiciena atklātni.