Arodbiedrības iebilst pret 1. maija izslēgšanu no svētku dienu saraksta

 
©Kaspars Krafts/F64

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) iebilst iecerei izslēgt no svētku dienu saraksta 1.maiju - Darba svētkus un Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas dienu, aģentūrai LETA pavēstīja LBAS pārstāve Sanita Birkenfelde.

Iepriekš vēstīts, ka Saeima vērtēs nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK priekšlikumu no svētku dienu saraksta svītrot 1.maiju, to iekļaut atceres un atzīmējamo dienu lokā. Savukārt 11.novembri tā rosina iekļaut svētku dienu sarakstā, attiecīgi to izslēdzot no atceres un atzīmējamo dienu rindas. Tādējādi Lāčplēša diena tiktu noteikta par brīvdienu, vienlaikus atsakoties no brīvdienas 1.maijā.

LBAS atbalsta gan 1.maija, gan 11.novembra godināšanu, taču kategoriski iebilst pret šo vēsturiski nozīmīgo datumu pretnostatījumu, skaidroja Birkenfelde. Turklāt arodbiedrību savienība atgādina, ka svētku dienas arī nes papildus ieņēmumus konkrētiem uzņēmumiem.

Darba svētki ir starptautiska mēroga darbinieku solidaritātes diena, kuras jēga ir cienīgs darbs un darba apstākļi, un tā ir oficiāla brīvdiena aptuveni 80 pasaules valstīs, uzsvēra LBAS. Šis datums nenozīmē tikai manifestācijas un protestus - šī diena Latvijas darbiniekiem ir arī iespēja vairāk pievērsties darba un ģimenes dzīves saskaņošanai, norādīja arodbiedrības pārstāve.

"Tie, kuri uzskata, ka Latvija nevar atļauties vēl vienu svētku dienu šajā vēsturiski nozīmīgajā dienā, nezina to, ka Latvijā, salīdzinot, piemēram, ar Vāciju, darbinieki saņem par 3% mazāku iekšzemes kopprodukta daļu, kas nozīmē veselu miljardu eiro nākamā gada budžetā. Ja kāds vēlas saglabāt šo disproporciju par labu kapitālam, tā ir viņu izvēle, " uzskata LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns.

Viņš domā, ka jau sen bija laiks pieņemt lēmumu par 11.novembra iekļaušanu svētku dienu sarakstā, piebilstot, ka viņam ir žēl, ka ir pagājuši vairāk nekā 100 gadi, pirms šis jautājums tiek risināts.

Saeimas deputātu iniciatīva no svētku dienu saraksta izslēgt 1.maiju, pēc Baldzēna domām, ir pārsteidzīga. Arodbiedrību savienībā izbrīnu rada tas, ka Saeimas deputāti, tās ieskatā, ir aizmirsuši par Jāņa Raiņa iniciatīvu sasaukt Latvijas pirmo parlamentu tieši šajā dienā, kas lika pamatus demokrātisko tiesību un vārda brīvības attīstībai Latvijā.

"Šis datums nozīmē Latvijas atbrīvošanos no carisma, vācu baronu un rātskungu kundzības. 1.maijs saistās arī ar tiesībām tautai referendumā izlemt galvenos jautājumus," atzīmēja Baldzēns.