"Tele2" iesniedzis sūdzību par VARAM iepirkumu

 
©Romāns Kokšarovs/F64 Photo Agency

Mobilo skaru operators "Tele2" iesniedzis sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iepirkumu mobilo un fiksēto sakaru pakalpojumu nodrošināšanu ministrijai un tās padotībā esošajām iestādēm, liecina IUB publiskotā informācija.

"Tele2" sūdzību par iepirkumu "Mobilo un fiksēto sakaru pakalpojumu nodrošināšana VARAM un tās padotībā esošo iestāžu vajadzībām", kura prognozētā līgumcena ir gandrīz 144 000 eiro bez pievienotā vērtību nodokļa (PVN), iesniegta 23.oktobrī, taču sūdzības izskatīšanas termiņš pagaidām nav noteikts.

Ar konkursa uzvarētāju līgumu paredzēts slēgt uz 36 mēnešiem jeb trim gadiem.

"Tele2" komercdirektors Raivo Rosts aģentūrai LETA norādīja, ka VARAM iepirkums būtiski neatšķiras no citiem ministriju iepirkumiem par mobilo sakaru pakalpojumu sniegšanu. "Mēs kārtējo reizi redzam tipisku veidu, kā tiek kropļota konkurence, izstrādājot nolikumu, kurā jau sākotnēji var paredzēt uzvaru vienam konkrētam pretendentam," viņš teica.

Rosts piebilda, ka šis un pārējo ministriju iepirkumi veicina uzdot jautājumu - kas klientam ir svarīgāk, iegādājoties mobilo sakaru pakalpojumus? "Runas pārraides kvalitāte un mobilā interneta ātrums jeb bāzes staciju skaits? Ja jūs vēlaties iegādāties desmit sterus malkas, jums taču nav būtiski, ar cik daudz zāģiem tā tika sagādāta. Taču valsts mobilajos iepirkumos arī vērtē, cik daudz zāģu tiek izmantoti jeb vai attiecīgās kvalitātes nodrošināšanai tiek izmantotas divas vai trīs bāzes stacijas," uzsvēra Rosts, papildinot, ka tas ir absurdi.

Kā uzsvēra Rosts, šis ir kārtējais iepirkums, kur ir tā saucamie "tukšie finanšu piedāvājuma punkti" jeb par kuriem konkurence reāli nenotiek, jo visi operatori tajos iegūst maksimālo punktu skaitu. "Tie tiek mākslīgi iekļauti, lai samazinātu faktisko finanšu piedāvājumu lomu," viņš teica.

LETA jau ziņoja, ka "Tele2" vērsās Administratīvajā rajona tiesā par IUB komisijas lēmumu, kas noraidīja mobilo sakaru operatora iesniegto sūdzību par Iekšlietu ministrijas mobilo sakaru pakalpojumu iepirkuma nolikuma kritērijiem.

"Tele2" iebilda, ka konkursā tiek vērtēts bāzes staciju veids un skaits, jo mobilo sakaru operatora nodrošinātā mobilo sakaru pakalpojumu kvalitāte, tīkla kapacitātes resursi un teritoriālais pārklājums ir atkarīgs no attiecīgā operatora izmantotajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, iekārtām un tīkla plānojuma, kas katram operatoram ir atšķirīgs un arī ietekmē izmantoto bāzes staciju skaitu.

IUB publiskotā informācija liecina, ka šogad 1.aprīlī "Tele2" sūdzība tika noraidīta un IUB komisija atļāva Nodrošinājuma valsts aģentūrai turpināt iepirkuma procedūru, atstājot spēkā konkursa nolikuma prasības.

LETA ziņoja, ka arī par Zemkopības ministrijas iepirkumu "Tele2" vairākkārt IUB iesniedza sūdzības, norādot, ka konkursa nolikuma vērtēšanas kritēriji par konkrētās frekvencēs raidošo bāzes staciju skaitu nenosaka mobilo sakaru operatora pakalpojuma kvalitāti. IUB septembra sākumā "Tele2" sūdzības atzina par nepamatotām, noraidot tās.

Rosts tolaik sacīja, ka "Tele2" vēlas "pielikt punktu" situācijai, kas ierobežo brīvu konkurenci valsts un pašvaldību institūciju iepirkumos. "Laika gaitā, mūsuprāt, ir atklājušies pietiekami daudz iespējamie pārkāpumi, kas rada pamatotas šaubas par iepirkumu objektivitāti," viņš teica.

Jau vēstīts, ka "Tele2" pagājušajā gadā strādāja ar 131,432 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 4,6% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 6,6% un bija 30,904 miljoni eiro.

Kompānija reģistrēta 1995.gada novembrī, un tās pamatkapitāls ir 3,486 miljoni eiro. "Tele2" vienīgais īpašnieks ir Zviedrijas "Tele2 Sverige Aktiebolag".