Piedalies! "Leģendu naktī" apskati Latvijas pilis un muižas

 
©Mārtiņš Zilgalvis/F64 Photo Agency

26. oktobrī biedrība "Latvijas Piļu un muižu asociācija" aicina uz tradicionālo Leģendu nakti, kad pilīs un muižās atdzīvosies vēsture un izgaismosies šodiena, kad kultūras mantojuma vērtības ikviens interesents varēs iepazīt neierastā daudzveidībā.

Uz Leģendu nakts pasākumiem šogad ielūdz trīsdesmit astoņi asociācijas biedri - pilis un muižas. Viskuplāk ar divpadsmit dalībniekiem būs pārstāvēti divi Latvijas kultūrvēsturiskie novadi - Kurzeme un Vidzeme. Zemgalē būs desmit, Latgalē - četri dalībnieki.

Šajā naktī būs sastopami baroni un baroneses, pilskungi un pilsdāmas, kalpotāji, muzikanti, aktieri un stāstnieki. No dziļiem pagrabiem līdz augstiem torņiem, no parku tālākajiem nostūriem un pagalmiem līdz saloniem un svētku zālēm skanēs cilvēku balsis un mūzika, degs sveces un ugunskuri, spīdēs lākturi un neona gaismas, valdīs noslēpumaini vilinoša un brīnumaina atmosfēra.

Izzinošās un teatralizētās ekskursijās, priekšlasījumos un izstādēs varēs iepazīt piļu un muižu diženumu viduslaikos un baronu laikos, izturību un postažu karu un padomju laikos, kā arī atjaunotni mūsdienās.

Skanēs klasiskās, džeza un populārās mūzikas melodijas. Būs gan jaunu, gan leģendāru solistu, kamerorķestru un visdažādāko mūzikas grupu, tostarp no kaimiņvalstīm, koncerti.

Būs klausāmi muzikāli dzejas lasījumi, skatāmas teātra turpu, smilšu animācijas teātra, deju un cīņu kopu izrādes. Lielā ekrāna mīļi baudīs mēmā kino zelta laikmeta mirkļus, pilīs un muižās uzņemtas filmas, un pat kādas īsfilmas pirmizrādi.

Iesaistīties varēs brīnumu pasaku, savas dzimtas ģerboņa maketa izveides, čunčināšanas jeb "crezy wool", foto, kaligrāfijas, ķirbju dizaina, ķirbju cepumu gatavošanas, senlaicīgo pogu meistarošanas, sveču marmorizēšanas, vēja zvanu u.c. radošajās darbnīcās. Ko darīt būs arī kvestu un citu spēļu cienītajiem.

Apmeklētāji būs aicināti piedalīties vīnu degustācijās, mieloties ar pankūkām, uz ugunskura vārītu zupu un putru, sasildīties ar tēju, vieglākiem un stiprākiem vietējo darītavu dzērieniem, savukārt piļu un muižu restorānos, krodziņos, ķēķos un vīna pagrabos varēs nobaudīt rudens sezonas un īpašo Leģendu nakts À la carte piedāvājumu, bet greznajās zālēs - IZBALLĒTIES no sirds!

Leģendu nakti varēs izbaudīt pasākumos no plkst. 18.00 līdz pusnaktij, dažviet arī agrāk vai vēlāk - līdz pat plkst. 3.00. Dalība pasākumos lielākoties būs bez maksas, bet atsevišķas aktivitātes, koncerti, balles - par ieejas maksu iepriekšpārdošanā (lētāk) vai uz vietas.

Leģendu nakts ir Latvijas Piļu un muižu asociācijas organizēts un biedru rīkots ikgadējs pasākums ar mērķi popularizēt Latvijas piļu un muižu bagāto un daudzveidīgo kultūras mantojumu, veicināt vietējo tūrismu un pagarināt tūrisma sezonu.

Uz Kurzemi aicina: Apriķu muiža, Dundagas pils, Durbes pils, Jaunauces pils, Kalnsētas muiža, Kazdangas pils, Pelču pils, Spāres muiža, Strazdes muiža, Šlokenbekas muiža, Tiņģeres muiža un Vadakstes muižas pils.

Uz Vidzemi aicina: Alūksnes Jaunā pils, Cēsu Jaunā pils, Cesvaines pils, Jērcēnmuiža, Kokmuižas pils, Kokneses viduslaiku pilsdrupas, Liepas muiža, Puikules muiža, Sēļu muiža, Ungurmuiža, Veselavas muiža un Zvārtavas pils.

Uz Zemgali aicina: Elejas muižas Tējas namiņš, Jaunpils pils, Lielplatones muiža, Lielvircavas muiža, Staļģenes muiža, Vecauces pils, Vilces muiža, Villa Medem, Vircavas muiža un Zaļā (Zaļenieku) muiža.

Uz Latgali aicina: Krāslavas grāfu Plāteru pils, Lūznavas muiža, Preiļu muižas komplekss un parks, un Varakļānu muižas pils.

Detalizētu informāciju par Leģendu nakts norisēm var atrast preses relīzes pielikumā, asociācijas tīmekļa vietnes www.pilis.lv sadaļās "Notikumi" un "Jaunumi", kā arī piļu un muižu - Leģendu nakts dalībnieku - vietnēs un/vai sociālajos tīklos.