Lai saņemtu skaidrojumus par 10 000 latu līdz 30 000 latu invaliditātes kompensāciju iespējamu izkrāpšanu no Aizsardzības ministrijas (AM), paskaidrojumu sniegšanai pirmdien, 23.augustā ir izsaukts Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀK) vadītājs Andris Zīverts informēja Labklājības ministrijā.
Kā aģentūrai LETA skaidroja komisijas vadītāja vietniece Lidija Muceniece, viņa negrib ticēt, ka kāds no komisijas ir šādi rīkojies, jo iestādē darbojas ilggadēji darbinieki un savas jomas eksperti, kuriem varot uzticēties. Tajā pašā laikā viņa atzina, ka nākotne rādīs, kas ir noticis patiesībā.
Viņa arī pastāstīja, ka patlaban komisijas loceklis, kurš, iespējams, ir vainojams pastrādātajā noziegumā, atrodoties atvaļinājumā, taču Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas vadība nepieciešamības gadījumā ir gatava rīkoties.
Zīverts pagaidām sīkākus komentārus atteicās sniegt, jo mēģinājumi kontaktēties ar atvaļinājumā esošo darbinieku nav bijuši veiksmīgi. Šim darbiniekam no atvaļinājuma ir jāatgriežas pirmdien, 23.augustā, kad arī no komisijas puses tiks uzsākta pilna šī jautājuma izmeklēšana.
Stāstot par iestādes darbu, Muceniece uzsvēra, ka Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir pēdējais posms invaliditātes noteikšanas ceļā.
Invaliditātes ekspertīzes tiek veiktas uz ģimenes vai ārstējošā ārsta nosūtījuma pamata. Ja cilvēki ir specializētu profesiju pārstāvji, kā tas ir šai gadījumā, tad ir specializētu komisiju slēdzieni, kurus arodslimību gadījumos izsniedz Ārstu konsultatīvā komisija arodslimībās, kas strādā Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, bet militāro personu gadījumā - Iekšlietu ministrijas Centrālā medicīniskās ekspertīzes komisija.
Līdz ar to Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir pēdējā institūcija, kas izvērtē, vai cilvēkam ir vai nav atbilstība invaliditātei, sacīja Muceniece.
Kā ziņots, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) jūlijā sācis kriminālprocesu saistībā ar 10 000 latu līdz 30 000 latu invaliditātes kompensāciju iespējamu izkrāpšanu no Aizsardzības ministrijas (AM), aģentūru LETA informēja KNAB Korupcijas novēršanas nodaļas galvenā speciāliste Ilze Leimane.
Kriminālprocess sākts 28.jūlijā par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti, lai atsevišķi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) darbinieki saņemtu vienreizējas kompensācijas 10 000 līdz 30 000 latu apmērā no AM par dienesta laikā iegūtu invaliditāti.
Pirmstiesas izmeklēšanā konstatēts, ka bijušais NBS darbinieks pieprasījis no personām naudu 2500 līdz 3500 latu apmērā par invaliditātes piešķiršanas nokārtošanu.
Kā norādīja KNAB pārstāve, izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka vairākas personas - bijušais NBS darbinieks, vienojoties ar privāta veselības aprūpes uzņēmuma arodslimību ārstu, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu neirologu un Labklājības ministrijas Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas amatpersonu, - laika periodā no 2008.gada līdz 2010.gadam ir veikušas, iespējams, prettiesiskas darbības, lai tiktu nokārtota NBS darbinieku atvaļināšanās no dienesta veselības stāvokļa dēļ un tās saņemtu vienreizēju invaliditātes kompensāciju.