Latvija no ASV saņems ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļus 7 miljonu eiro vērtībā

 
©Kaspars Krafts/F64

Ogres Kultūras centra laukumā šodien plkst.13 notiks svinīga ceremonija, kuras laikā Zemessardze no ASV saņems trīs ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļus "Husky" aptuveni 7 miljonu eiro vērtībā, informēja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļa.

Mīnu sprādzienu izturīgie ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļi "Husky" atradīsies Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes 54.Inženiertehniskā bataljona rīcībā, un tiks izmantoti nesprāgušās munīcijas un mīnu drošai atklāšanai.

Atbilstoši ASV militārā finansējuma programmai par vairāk nekā 8 miljoniem ASV dolāru (7,2 miljoni eiro) Latvijai ir piegādāti trīs ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļi "Husky", kā arī nodrošināta karavīru apmācība un sniegts tehniskais atbalsts.

Svinīgajā ceremonijā piedalīsies Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, Zemessardzes komandieris Egils Leščinskis un ASV vēstniecības pagaidu pilnvarotais lietvedis Pols Polītiss. Pasākuma laikā apskatei būs pieejami atmīnēšanas transportlīdzekļi "Husky" un cita militārā tehnika un ekipējums. Klātesošie varēs aplūkot Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas uzdevumu izpildei paredzēto transportu, ekipējumu, kā arī biežāk sastopamo sprādzienbīstamo priekšmetu paraugus.

Kā uzsver ministrija, ASV militārā finansējuma programma gadu laikā ir devusi ievērojamu ieguldījumu Latvijas aizsardzības spēju uzlabošanā, sekmējot savietojamību ar sabiedroto bruņotajiem spēkiem un stiprinot Latvijas drošību. Pēdējos gados ASV valdības atbalsts ir ievērojami pieaudzis un 2019.gadā Latvijai piešķirtais ASV finansējums militārā ekipējuma programmām bija 60 miljonu ASV dolāru, apliecinot ASV ieguldījumu Latvijas un NATO kolektīvajā drošībā.

Zemessardzes 54.Inženiertehniskā bataljona galvenie uzdevumi ir sniegt inženiertehnisko atbalstu bruņoto spēku vienībām, neitralizēt un iznīcināt sprādzienbīstamus priekšmetus Latvijas teritorijā un starptautiskajās miera uzturēšanas operācijās.

Bataljona Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rota ik gadu visā Latvijas teritorijā neitralizē vairākus tūkstošus dažāda kalibra strēlnieku munīcijas, artilērijas lādiņus, mīnmetēju mīnas, aviācijas bumbas un citus sprādzienbīstamus priekšmetus.

Zemessardzes 54.Inženiertehniskā bataljona komandieris ir Ainārs Rauza.